ملوان با هویت بندرانزلی گره خورده است

ملوان با هویت بندرانزلی گره خورده است به گزارش عطر و تن، از گیلان رضا فلاح مؤلف ˮاز کُلنی تا قوی سپیدˮ اظهار نمود: تیم فوتبال ملوان به شکلی تاریخ انزلی به حساب می آید و نه تنها تیم پر قدمتی است بلکه یکی از تیم های مطرح در ورزش کشور است و بگونه ای میتوان گفت ملوان فقط یک تیم ورزشی نیست؛ بلکه همانند دریا و تالاب با هویت بندرانزلی گره خورده است.


رضا فلاح مؤلف "از کُلنی تا قوی سپید" در نشست کتابخوان که در بندر انزلی برگزار شد، اظهار نمود: تیم فوتبال ملوان به شکلی تاریخ انزلی به حساب می آید و نه تنها تیم پر قدمتی است بلکه یکی از تیم های مطرح در فوتبال کشور است و بگونه ای میتوان گفت ملوان فقط یک تیم ورزشی نیست بلکه همانند دریا و تالاب با هویت بندرانزلی گره خورده است.
وی با اشاره به اینکه "از کُلنی تا قوی سپید" یک کتاب پژوهشی در ارتباط با شهر انزلی بخصوص در ارتباط با فوتبال این شهر است که سال ۹۷ نخستین شماره آن انتشار یافت، اضافه کرد: این کتاب شامل دو بخش است یک بخش آن در رابطه با آمدن فوتبال به بندر انزلی است و پرداختن به تیم کلنی با مستنداتی که وجود داشت تا سال ۱۳۴۸ که تیم ملوان به صورت رسمی تشکیل شد و در قسمت اول به بازی های کلنی که تیم های منتخب انزلی در گیلان شرکت داشته پرداخته است. همینطور در این کتاب بیوگرافی بیشتر از ۵۰ نفر از پیشکسوتان فوتبال انزلی بیان شده است.
این پژوهشگر با اشاره به اینکه فوتبال یک پدیده و ورزش خارجی بود که راه ورود آن به کشور همچون انزلی از راه بنادر بوده است، ت
صریح کرد: علاوه بر انزلی بنادری همچون بوشهر، بندرعباس و آبادان هم از راه بنادر فوتبال وارد شده و در برخی از شهرها مثل تبریز، ارومیه و اصفهان که بندر نبود توسط میسیونرها و مهاجران خارجی وارد شده است.
فلاح با اشاره به اینکه جمع آوری و تالیف کتاب های تاریخی باید بر مبنای مستندات باشد، تصریح کرد: در این کتاب با عنایت به مستندات آمده که نخستین مسابقه فوتبال جهان بین دو کشور انگلستان و اسکاتلند در سال ۱۸۲۷ صورت گرفته و این یعنی پیش از آن فوتبال بوده که این دو کشور با هم بازی کرده اند و در متون تاریخی هم آمده که فوتبال به قرن سیزدهم و چهاردهم باز می گردد که این کلمه در انگلستان بوده و حتی در اشعار شکسپیر هم به شکلی به آن پرداخته شده است.
این پژوهشگر در توضیح کلنی اظهار داشت: آن زمان که تیم باشگاهی نبود در واقع کلنی منتخب استان ها جهت شرکت در قهرمانی کشوری بودند و از سال ۱۳۱۸ تا سال ۱۳۴۹ قهرمانی کشور به شکل کلنی بود و انزلی علیرغم جمعیت کمی که داشت در کنار مراکز استانهای بزرگ در این مسابقات شرکت می کرد.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به مستندات موجود در جنگ جهانی دوم وقتی ملوان های روس اینجا می آمدند با تیم انزلی بازی می کردند حتی انزلی لهستانی ها را برده، دوبار بر انگلستانی ها غلبه داشته، روس ها را شکست داده است.
این پژوهشگر اضافه کرد: در بخشی از این کتاب در مورد آمدن فوتبال به بندر انزلی و پرداختن به تیم کلنی تا سال ۱۳۴۸ و تشکیل تیم ملوان اشاره شده و البته به بازی های کلنی که به جای توپ در آن زمان از امعا و احشا دام ها استفاده می شده و به صورت تفصیلی با بیشتر از ۵۰ نفر از قدیمی ها و پیشکسوتان فوتبال انزلی مصاحبه انجام و بیوگرافی آنها بیان شده است.
فلاح تصریح کرد: عکسی که در این کتاب انتشار یافته از روزنامه اطلاعات پنجشنبه یازدهم دیماه سال ۱۳۱۴ استخراج شده است.
منبع:

1402/04/16
13:31:40
5.0 / 5
313
تگهای خبر: جشن , كتاب , گل , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه