یافته محققان انگلیسی؛

فاکتورهای تولید مثل بر سلامت قلب زنان تأثیر می گذارند

فاکتورهای تولید مثل بر سلامت قلب زنان تأثیر می گذارند عطر و تن: تحقیقات جدید نشان میدهد که میان نخستین زایمان زودتر، تعداد بیشتر زاد و ولد زنده و شروع قاعدگی در سنین پایین تر و خطر بیشتر مشکلات قلبی در زنان ارتباط وجود دارد.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، در صورتیکه عوامل خطر سنتی قلبی عروقی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود (کلسترول بالا، فشار خون بالا، چاقی، و غیره)، عوامل پرخطر خاص هم در زنان وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند، مانند مشکلات در دوران حاملگی و تغییرات هورمونی که در طول یائسگی رخ می دهد.
برای زنان مهمست که از عوامل خطر، همچون سنتی و باروری آگاه باشند، بدین سبب می توانند اقدامات لازم را برای کاهش خطر ابتلاء به مشکلات قلبی انجام دهند.
بر اساس مطالعه جدید پخش شده، نخستین زایمان در سنین پایین، تعداد بیشتر زاد و ولدهای زنده و شروع قاعدگی در سنین پایین تر، همگی با افزایش ریسک مشکلات قلبی در زنان مرتبط هستند.
محققان بطور خاص این عوامل تولید مثل و ارتباط آنها را با شرایط قلبی زیر بررسی کردند: فیبریلاسیون دهلیزی، بیماری عروق کرونر قلب، نارسایی قلبی و سکته مغزی.
دکتر «فو سیونگ نگ»، نویسنده ارشد این مطالعه از کالج امپریال لندن، اظهار داشت: «در حالی که نمی توانیم دقیقاً بگوییم که این عوامل چقدر خطر ابتلاء به بیماریهای قلبی عروقی را می افزایند، مطالعه ما نشان میدهد که سابقه باروری مهم می باشد. ما باید در مورد این عوامل بیشتر بدانیم تا مطمئن شویم که زنان بهترین مراقبت ممکن را دریافت می کنند.»
متخصصان قلب توافق دارند که میان سلامت باروری و سلامت قلب و عروق ارتباط قوی وجود دارد.
برای مثال، شروع عادت ماهیانه پیش از ۱۲ سالگی با چاقی و سندرم متابولیک هم راه است. در حقیقت، هم شروع زودرس عادت ماهیانه و هم یائسگی دیرهنگام (یعنی قرار گرفتن طولانی تر در معرض استروژن) با افزایش ریسک ابتلاء به بیماری عروق کرونر قلب هم راه است.
تغییرات فیزیولوژیکی زنان در طول زندگی هم نقش مهمی در سلامت قلب دارد.
به گفته پژوهشگران، «این عوامل تولیدمثلی، یا "فنوتیپ باروری بیشتر"، به احتمال زیاد به سبب تغییرات فیزیولوژیکی که در دوران حاملگی رخ می دهد با خطر بیماریهای قلبی عروقی مرتبط می باشد. این تغییرات فیزیولوژیکی شامل تغییرات هورمونی است که عوامل خطر سنتی بیماریهای قلبی عروقی، نظیر کلسترول بالا، مقاومت به انسولین و افزایش وزن را بیشتر می کند.»
این تغییرات همین طور موجب می شود بدن در حالت التهابی بیشتری قرار گیرد و ریسک لخته شدن خون افزایش یابد. دکتر سیونگ نگ اضافه کرد: «در دوران بارداری، بدن به مدت ۹ ماه در معرض این تغییرات قرار می گیرد و با چند بار بارداری، بدن چندین بار در معرض این تغییرات قرار می گیرد و این شرایط می تواند خطر بیماریهای قلبی عروقی را افزایش دهد.»
یائسگی به خودی خود موجب بیماری قلبی نمی شود اما تغییرات هورمونی که در دوران یائسگی رخ می دهد می تواند خطر ابتلاء به بیماریهای قلبی را افزایش دهد.
سایر عوامل خطر برای زنان ابتلاء به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا هورمون درمانی است. تعدادی از موارد شیمی درمانی که برای درمان سرطان سینه استفاده می شود نیز می تواند خطر را افزایش دهد.
همچنین زنان باید بدانند که تعدادی از عوامل خطر، ریسک ابتلاء به بیماریهای قلبی عروقی را بیشتر می کند، از جمله:
پره اکلامپسی، فشار خون ناشی از بارداری، دیابت بارداری، یائسگی زودرس (قبل از ۴۰ سالگی)، شرایط التهابی مزمن مانند پسوریازیس، آرتروز و لوپوس که با دو برابر خطر ابتلاء به بیماریهای قلبی عروقی مرتبط می باشد.

1401/12/25
13:32:31
5.0 / 5
301
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان , دیابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه