رونمایی شب بود و ماه حوصله آمدن نداشت در قزوین

رونمایی شب بود و ماه حوصله آمدن نداشت در قزوین عطر و تن: به گزارش عطر و تن، قزوین مجموعه اشعار آیینی «شب بود و ماه حوصله آمدن نداشت» اثر سید جلال موسوی به همت حوزه هنری قزوین منتشر گردید.


مجموعه اشعار آیینی «شب بود و ماه حوصله آمدن نداشت» اثر سید جلال موسوی که به همت حوزه هنری قزوین انتشار یافته است با حضور شاعران و علاقه مندان به شعر و ادبیات چهارم مهر ۱۴۰۱ در تالار حافظ حوزه هنری قزوین رونمایی گردید.
محمدعلی حضرتی، شاعر و پژوهشگر مراسم رونمایی این کتاب اظهار نمود: کتاب «شب بود و ماه حوصله آمدن نداشت» اثر سید جلال موسوی شاعر قزوینی قرار بود همزمان یا با فاصله اندکی از مجموعه «در کربلا همایش گل های پرپر است» که در سال ۱۳۹۰ انتشار یافت، منتشر شود اما به علت این که نهادهای فرهنگی همواره اعتبار کافی برای پشتیبانی از این نوع محصولات ندارند چاپ این کتاب به تعویق افتاد.
وی ادامه داد: در واقع آن زمان مقرر شده بود از محل فروش «در کربلا همایش گل های پرپر است» هزینه چاپ مجموعه دوم را که آن روزگار قرار بود با عنوان «از فدک تا فرات بود»، منتشر شود؛ تأمین نماییم که متأسفانه برای فروش آن مجموعه هم اقدام خاصی از جانب متولیان فرهنگی صورت نگرفت.
این شاعر قزوینی اظهار داشت: سید جلال موسوی یکی از بزرگترین شاعران آیینی در مقیاس ملی است که متأسفانه حتی در زادگاه خود، قزوین هم به خوبی شناخته نشده است. سید جلال در تراز شعر آیینی بی شک یکی از ۱۰ شاعر اول کشور است ولی شناخته نشد چونکه مانند خیلی از شاعران به تهران مهاجرت نکرد و در زادگاهش صادقانه و بی ادعا زیست و شعر نوشت.
وی بیان نمود: سیدجلال موسوی اگر در شهری غیرقزوین می زیست شاید سرنوشتی متفاوت داشت، شاعری که در زمانی زبانش تغییر کرده که پذیرشش متصور نیست؛ وی در میانسالی آن هنگام که تغییر زبان برای شاعران دیگر بسیار دشوار است زبانش را دگرگون کرد.

حضرتی در ادامه تاکید کرد: شعر اتفاقی است که در زبان می افتد و سیدجلال این مورد را به درستی نشان داد، او با شجاعت از سطح واژگان در حوزه معنایی عبور و نوآوری ایجاد کرد و از این جهات زبانش دگرگون شد به صورتی که با خواندن شعرهای این شاعر تصور نمی نماییم که گوینده این ابیات در سن بالای ۷۰ سال چنین غزلی را سروده باشد.
وی تصریح کرد: این شاعر در شعرهای آیینی خود کربلا را در درون ما نشان داده است تا ما را با عمق واقعه همراه کند؛ شاعری که شعرهایش در بیلبوردهای شهری فراگیر می شود اما خودش بی این که قدرش را بدانند گمنام و غریبانه روی تخت بیماری قرار دارد.
این پژوهشگر خاطرنشان کرد: «شب بود و ماه حوصله آمدن نداشت» اثر سید جلال موسوی بعد از تلاشهای بسیار مجوز گرفت و امیدواریم حق این مجموعه ادا شود و قدر شاعر بزرگی مثل سید جلال موسوی را بدانیم.
سیدجلال؛ شاعری آینده نگر
در ادامه حسین اسرافیلی، شاعر و پژوهشگر اظهار نمود: عاشورا پرده نامکشوفی است و از هر زاویه که به آن نگاه نماییم موارد جدیدی پیدا می شود و سیدجلال موسوی نه تنها نگاه تازه ای به عاشورا دارد بلکه وقایع را به زبان تازه ای بیان می کند.
وی اظهار داشت: زمانی که شعر سیدجلال موسوی را می خوانیم درمی یابیم با یک شاعر آینده نگر روبه رو هستیم که با شجاعت اصطلاحات و واژگانی را در شعرش به کار برده تا مورد استفاده آیندگان قرار گیرد.
این شاعر تاکید کرد: سیدجلال شجاعانه و صادقانه شعر می نویسد و مباحثی که وی در اشعارش عنوان می کند نشان داده است نگاهش با اتفاقات و وقایع روز گره خورده است.

منبع:

1401/07/05
13:59:05
5.0 / 5
189
تگهای خبر: ادبیات , بیمار , بیماری , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه