سعید بیابانكی عنوان كرد

تأثیر موبایل در بیشتر شعر خواندن مردم

تأثیر موبایل در بیشتر شعر خواندن مردم عطر و تن: سعید بیابانكی با بیان این كه اقبال مردم به شعر خیلی زیاد شده است می گوید: گوشیهای تلفن همراه سبب شده مردم بیشتر شعر بخوانند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این شاعر در یكی از برنامه های جانبی در نمایشگاه كتاب ایلام اظهار نمود: دهه اخیر فصل استیلای جهان مجازی است. این كه شعر به لحاظ كیفی رشد كرده بحث دیگری است، اما اقبال مردم به شعر بیشتر شده و این ماجرای دیگری است. امروز در هر تلفن همراهی می گردد یكی دو شعر پیدا كرد. پیش از این شعر یا در كتاب بود یا در مطبوعات و همین سبب شده ریز و درشت و بد و خوب در هم آمیخته شود و این كه چه كسی باید تمیز دهد هم ماجرای دیگری است.
او همینطور اظهار داشت: شاعران طنز پرداز كار خیلی سخت و دشواری دارند و چه بسا ما داریم روزنامه هایی كه با یك شعر یا كاریكاتور از ادامه فعالیت محروم شده اند و این نشان دهنده ظرافت و حساسیت بالای این حوزه است.
بیابانكی با تاكید بر این كه طنز، موثر و در عین تاثیرگذاری خطرناك است، افزود: از آن جاكه سروكار طنزپرداز با خط قرمز است، اساسا شوخی كردن با این ها همیشه مخاطب پسند بوده و ربطی هم به دوره ما ندارد.
این شاعر و طنزپرداز با اشاره به این كه چهار حوزه یا دستمایه در طنز وجود دارد كه مخاطب پسند است و همیشه درباره آن ها، حتی در قرن چهار هجری شعر گفته شده است، بیان كرد: حوزه اخلاقیات، اقوام، اعتقادات و سیاست از اصلی ترین چیزهایی است كه شاعران با آن ها شوخی می كنند. این كه شاعر چقدر در این حوزه ها شعر بگوید كه توهین نباشد و عامه پسند هم باشد به تجربه و تسلط به كلام وی بستگی دارد. البته معیار و الگوی ما شاعران طنزپرداز باید حافظ و مولانا و سعدی باشد.
او با تاكید بر این كه شاعر آزاد است درباره این موضوعات شعر بگوید اما وقتی بحث انتشار آن ها باشد، باید چارچوب های قانونی را رعایت كند، افزود: بعضی از واژه سانسور برای نشر شعرها استفاده می نمایند كه اعتقاد دارم واژه خشنی است و مناسب فضای شعر نیست. باید بگوییم شعرها باید تحلیل محتوا شوند و حداقل ها را باید رعایت نماییم.
بیابانكی اظهار داشت: شعر طنز باید جوری باشد كه در هر جایی بتوان آن را عرضه كرد یا به عبارتی بلاغت داشته باشد. شعر سفر می كند و جاهایی می رود كه نباید برود، پس باید جوری شعر گفت و نوشت كه اگر رهبر انقلاب هم شعر ما را خواند به شعر ما علاقه مند شود و این سختی كار شاعران طنز را نشان داده است.
این شاعر و طنزپرداز با تاكید بر این كه به نظرم دهه اخیر به لحاظ ادبی یك جورهایی دهه طنز است، بیان كرد: ما همه چیز را آزمودیم. پس از انقلاب طنز آخرین قله ای بود كه توسط شاعران كشور فتح شد. ما در جامعه ای زندگی می نماییم كه با هر چیز تلخ و شیرین شوخی می نماییم و این یك فرصت است. این اتفاق نشان دهنده ظرافت زبان و فرهنگ ماست. استقبال از شعر طنز نشان دهنده وجود خلا در این زمینه است و لازم است شاعران بزرگ بیایند و در این زمینه بیشتر كار كنند.
1396/11/24
14:14:29
5.0 / 5
5262
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه