نشست انجمن ادبی بیدل در دهلی برگزار گردید

نشست انجمن ادبی بیدل در دهلی برگزار گردید عطر و تن: شصت و پنجمین جلسه انجمن ادبی بیدل، با حضور حداد عادل و رونمایی از دو كتاب «حدیث سرو و نیلوفر» و «مثنوی معنوی تصحیح محمدعلی موحد» برگزار گردید.به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، در این نشست كه از جانب مركز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی ایران در دهلی برگزار شد، حداد عادل ضمن بیان توضیحاتی درباره كتاب «حدیث سرو و نیلوفر»، درباره قدمت زبان فارسی در شبه قاره هند و علاقه اش به این منطقه سخن گفت.

سپس انصاری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند درباره اهمیت روابط فرهنگی هند و ایران توضیح داد و دوران حضور خویش را در كشور هند از ایام پرارزش كاری اش برشمرد و مردم هند را انسان های خونگرم و كشور هند را كشوری رو به رشد و از پیشگامان توسعه در آسیا خواند.

انصاری همینطور انتخاب احسان الله شكراللهی را به عنوان مدیر مركز تحقیقات زبان و ادب فارسی جمهوری اسلامی ایران، از جانب بنیاد سعدی برای گسترش زبان فارسی در این منطقه، به فال نیك گرفت.

در این مراسم علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران در هند هم درباره فعالیت های انجمن ادبی بیدل دهلوی توضیحاتی عرضه كرد.در ادامه استادان زبان فارسی ضمن تبریك جشن پیروزی انقلاب اسلامی و بیان خاطراتی از دوران مبارزات، از دیدار حداد عادل ابراز شادمانی كردند و ایشان را بهترین حامی زبان فارسی در شبه قاره، سرپرست زبان فارسی در جهان و نماینده استادان فارسی از كشور هند در ایران دانستند.

چند نفر از شاعران جوان همچون عزیز مهدی، حسن مهدی جعفری، اخلاق آهن، شهناز پروین و یگانه شكراللهی به شعرخوانی پرداختند و دو نفر هم شعرهایی از امیرخسرو دهلوی و امام خمینی (ره) را با آواز به سبك هندی اجرا كردند.

قمرغفار، رئیس بنیاد بیدل هم چند جلد مجموعه مقالات ادبی را كه به كوشش او فراهم آمده بود به حداد عادل رئیس بنیاد سعدی، علی دهگاهی رایزن فرهنگی و احسان الله شكراللهی رئیس مركز تحقیقات زبان فارسی اهداكرد.

در این نشست كه اغلب استادان برجسته ادبیات فارسی در دانشگاہ ھای دھلی همچون پرفسور شریف حسین قاسمی، پرفسور اختر مہدی، پرفسور چندر شیكھر، دكتر سید كلیم اصغر و ھمچنین دانش پژوھان و دانشجویان زبان و ادب فارسی هم شركت داشتند، از خدمات پنج ساله انصاری، سفیر ایران در هند قدردانی گردید.

در آخر مراسم، دو اثر «حدیث سرو و نیلوفر» تالیف حدادعادل و «مثنوی معنوی» به تصحیح محمدعلی موحد رونمایی گردید.


1396/11/23
14:18:07
5.0 / 5
5363
تگهای خبر: فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه