دلیل مخالف با اعطای نوبل به پابلو نرودا چه بود؟

دلیل مخالف با اعطای نوبل به پابلو نرودا چه بود؟ به گزارش عطر و تن بر مبنای اطلاعات به تازگی منتشرشده، آکادمی سوئد در ابتدا مخالف اعطای جایزه نوبل ادبیات سال ۱۹۷۱ به «پابلو نردودا» شاعر شیلیایی بوده است.


به گزارش عطر و تن به نقل از گاردین، گرچه «پابلو نرودا» در نهایت موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات ۱۹۷۱ شد اما بر مبنای اطلاعات آرشیوی که آکادمی سوئد بعد از ۵۰ سال فاش کرده، اعضای هیات داوران این جایزه معتبر ادبی به علت تمایلات کمونیستی این شعر شیلیایی تمایلی به اعطای نوبل به او نداشتند.
لیست نامزدهای جایزه نوبل ادبیات در هر دوره برای مدت ۵۰ سال فاش نمی گردد و آکادمی سوئد سال جاری اطلاعات محرمانه در ارتباط با اعطای جایزه سال ۱۹۷۱ را منتشر کرده؛ سالی که گرچه «پابلو نرودا» برای «شعری که سرنوشت و رویاهای یک قاره را زنده می کند» مورد تحسین قرار گرفت و برنده نوبل ادبیات شد اما در پشت صحنه بعضی از اعضای آکادمی سوئد نسبت به اعطای این جایزه به «نرودا» مردد و معتقد بودند تمایلات کمونیستی او و قصیده هایش در ستایش «استالین» با وصیت آلفرد نوبل مغایرت دارد که بر مبنای آن، «این جایزه به فردی اعطا می شود که در عرصه ادبیات برجسته ترین آثارش را در جهتی ایده آل خلق کرده است».
در حالیکه «آندرس اوسترلینگ» رئیس کمیته نوبل، قدرت طبیعی شاعرانه و سرزندگی پویای نرودا را می ستود، این پرسش را بیان کرد که آیا «گرایش کمونیستی غالب در شعر او با هدف جایزه نوبل سازگار است یا خیر».
«اوسترلینگ» قبل از آن هم ضد نامزدی «ازرا پاوند» صحبت کرده بود چونکه بر این باور بود او ایده هایی با ماهیتی را تبلیغ می کند که اساسا با روح جایزه نوبل مخالف است و همینطور «ساموئل بکت» را به علت پوچ گرایی شایسته نامزدی نوبل نمی دانست اما در نهایت به شایستگی های نرودا متقاعد شد و «بکت» هم در سال ۱۹۶۹ این جایزه را برد، اما «پاوند» هیچگاه موفق به دریافت نوبل ادبیات نشد.
«نرودا» که به خاطر شعرهای پرشور و عاشقانه اش شناخته می شود، یک دولتمرد و دیپلمات چپ گرا و دوست نزدیک رئیس جمهور شیلی سالوادور آلنده هم بود. «نرودا» چند روز بعد از کودتای نظامی «آگوستو پینوشه» در سال ۱۹۷۳، تحت شرایطی مشکوک درگذشت که از آن زمان تابحال درحال بررسی است.


اعضای خانواده «نرودا» که طی سالهای اخیر بر احتمال کشته شدن او صحه گذاشته اند، پیشتر معتقد بودند که وی در سن ۶۹ سالگی بر اثر پیشرفت بیماری سرطان پروستات درگذشته است؛ اما «مانوئل آرایا» - راننده شخصی او - در سال ۲۰۱۱ با اظهارات تکان دهنده خود ادعا نمود، تزریقی که قبل از مرگ برای این شاعر برنده نوبل ادبیات انجام شد، علت فوت او بوده است. این اظهارنظر ماجرای مرگ این نویسنده و شاعر سرشناس را با حاشیه های زیادی همراه کرد و باعث شد جسد او با گذشت ۴۰ سال از قبر بیرون آورده شود و به مدت سه سال مورد آزمایش های مختلف قرار گیرد. محققانی که از کشورهای مختلف روی باقی مانده جسد «نرودا» کار می کردند، هنوز به نتایج دقیقی درباره علت مرگ او نرسیده اند.
او از مشهورترین و تأثیرگذارترین چهره های ادبیات معاصر جهان است که علاوه بر تعداد زیادی کتاب، مجموعه بزرگی از شعر را از خود باقی گذاشت. همچون آثار ابن هنرمند میتوان به «اسپانیا در قلب ما»، «عاشقانه جدید برای استالینگراد» و «چوب بر بیدار خواهد شد» اشاره نمود. «نرودا» در سال ۱۹۷۱ موفق به کسب جایزه نوبل ادبیات شد.

منبع:

1400/10/16
23:49:35
5.0 / 5
272
تگهای خبر: ادبیات , بیمار , بیماری , جایزه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه