محققان سوئدی می گویند؛

ارتباط افزایش ضربان قلب و ریسک زوال عقل

ارتباط افزایش ضربان قلب و ریسک زوال عقل طبق یک مطالعه جدید، افزایش ضربان قلب در حالت استراحت در سنین بالا امکان دارد یک فاکتور پرخطر مبتلا شدن به زوال عقل باشد.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، از آنجاییکه اندازه گیری ضربان قلب در حالت استراحت آسان است و میتوان آنرا از راه ورزش یا درمان پزشکی کم کرد، محققان مؤسسه کارولینسکا در سوئد اعتقاد دارند که امکان دارد در شناسایی افراد دارای ریسک بالا زوال عقل برای مداخله زودهنگام هم مؤثر باشد.
بر اساس گزارش سازمان بین المللی بیماری آلزایمر، پیشبینی می شود تعداد افراد مبتلا به زوال عقل تا سال ۲۰۵۰ از ۵۵ میلیون نفر در سال ۲۰۲۰ به ۱۳۹ میلیون نفر در جهان افزایش یابد. هم اکنون، هیچ درمانی برای زوال عقل وجود ندارد، اما شواهد رو به رشد نشان داده است که حفظ یک سبک زندگی سالم و سلامت قلب و عروق می تواند به تأخیر در شروع زوال عقل و کاهش علایم کمک نماید.
در این مطالعه، محققان بررسی کردند که آیا ضربان قلب در حین استراحت در ۲۱۴۷ فرد ۶۰ ساله به بالا که در استکهلم زندگی می کردند، می تواند با زوال عقل و زوال شناختی مستقل از سایر عوامل خطر شناخته شده مانند بیماری های قلبی عروقی ارتباط داشته باشد یا خیر.
نتایج این مطالعه که شرکت کنندگان تا ۱۲ سال تحت نظر بودند، نشان داد افراد دارای ضربان قلب در حالت استراحت به صورت متوسط ۸۰ تپش در دقیقه یا بالاتر، ۵۵ درصد بیشتر از افرادی با ضربان قلب ۶۰ تا ۶۹ تپش در دقیقه در معرض خطر زوال عقل بودند.
محققان چندین توضیح قابل قبول برای این ارتباط عرضه می دهند، همچون تاثیر بیماری های قلبی عروقی زمینه ای و عوامل خطر قلبی عروقی، سرخرگ های سفت شده، و عدم تعادل بین فعالیتهای عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک.


منبع:

1400/09/15
18:21:49
5.0 / 5
254
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه