بحران سوریه به کتاب فروشی ها رسید

بحران سوریه به کتاب فروشی ها رسید درحالی که حوزه فرهنگی سوریه هم با بحران روبه رو شده است، کتاب فروشی ها و انتشاراتی های دمشق که زمانی مظهر زندگی فرهنگی سوریه بودند حالا جای شان را به کفش فروشی ها و صرافی ها داده اند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، سوریه خانه تعدادی از بزرگ ترین چهره های ادبی جهان است و دمشق بعنوان شهری مملو از کتاب فروشی های شلوغ و انتشارات هایی که آثار عربی و ترجمه شده منتشر می کنند شناخته می شود.
اما فروغ ادبی این شهر رو به خاموشی است.
یک دهه جنگ داخلی، بحران اقتصادی و فرار مغزها که سوریه را از تعدادی از بالاترین نویسندگانش و خیلی از مخاطبان آنها محروم کرده با تعدادی از مسائل جهانی حوزه نشر همچون افزایش محبوبیت کتاب های الکترونیکی همراه شده است.
«محمد النوری» ۷۱ ساله که یکی از قدیمی ترین کتاب فروشی های دمشق را از پدرش به ارث برده است می گوید: « مردم توان خرید کتاب ندارند و کتاب فروشی ها هم از پس هزینه های باز نگه داشتن مغازه ها برنمی آیند.»
ماه گذشته، کتاب فروشی مشهور «نوبل» در دمشق که در سال ۱۹۷۰ افتتاح شده بود، درهایش را بست.
کتاب فروشی «الیقظه» که در سال ۱۹۳۹ شروع به کار کرده بود، هفت سال پیش تعطیل شد و یک کفش فروشی جای آنرا گرفت.
یک صرافی نیز حالا بجای کتاب فروشی «میسلون‎» که چهار دهه فعالیت داشت در این شهر باز شده است.
همین طور کتاب فروشی «النوری» که در سال ۱۹۳۰ تاسیس شده با خطر گرفتار شدن به سرنوشت مشابهی مواجه می باشد.
خانواده «نوری» هم اکنون دو کتاب فروشی را در مرکز دمشق اداره می کنند. سه سال پیش، این خانواده به سبب فروش کم کتاب ناچار به تعطیل کردن کردن سومین کتاب فروشی ای که در سال ۲۰۰۰ تاسیس کرده بودند شدند.
یکی از کتاب فروش هایی که مغازه خودرا تعطیل کرده معتقد می باشد، باتوجه به فقر و با وجود گرانی هایی که به دنبال کاهش ارزش پول سوریه به وجود آمده است، هیچ کس در دوران جنگ در کتاب فروشی ها سرمایه گذاری نمی کند.
«خلیل حداد» که مالک یک انتشارات است می گوید کتاب برای سوریه ای به یک کالای لوکس تبدیل گشته و اولویت مردم حالا غذا و اسکان است.
شش سال پیش، یک ناشر در دمشق انتشارات خودرا به امید دستیابی به یک کسب وکار بهتر به یک لوازم تحریری تبدیل کرد. این انتشارات که در سال ۱۹۵۴ افتتاح شده بود توان مالی چاپ نسخه های جدید را نداشت. حتی تبدیل این انتشارات به یک مغازه لوازم تحریر با شکست مواجه گردید و حالا این مغازه برای فروش گذاشته شده است.
هزینه چاپ آثار طی دو سال اخیر باتوجه به افزایش هزینه های جانبی دست کم با ۵۰۰ درصد افزایش روبه رو شده است.
با وجود تمام این مشکلات، «ثمر حداد» می گوید قصد ندارد تسلیم شود. او انتشاراتی را که از پدرش به او به ارث رسیده برای کاهش هزینه ها به یک زیرزمین منتقل کرده است. اگرچه زمانی ۱۳ نفر در این انتشارات مشغول کار بودند اما حالا فقط یک نفر آن هم بطور نیمه وقت در این انتشارات مشغول فعالیت است. بگفته «حداد» این انتشارات هنوز می تواند هفت کتاب در سال چاپ کند.1400/08/10
10:03:48
5.0 / 5
209
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه