چرا کتاب های برنده نوبل کمیاب است؟

چرا کتاب های برنده نوبل کمیاب است؟ عطر و تن: یافتن نسخه کاغذی آثار «عبدالرزاق گورنا» برنده نوبل ادبیات 2021، در بعضی کشورها همچون آمریکا و بریتانیا دشوار شده است.


به گزارش عطر و تن به نقل از نیویورک تایمز، آکادمی سوئد طبق روالی که در چند سال اخیر در پیش گرفته، امسال هم نویسنده ای نه چندان شناخته شده در سطح بین المللی را بعنوان برنده جایزه نوبل ادبیات معرفی نمود و در نهایت «عبدلرزاق گورنا» نویسنده متولد تانزانیا به این عنوان مهم دست یافت.
سال قبل و هنگامی که «عبدالرزاق گورنا» دهمین کتاب خودرا با عنوان «زندگی بعد از مرگ» منتشر کرد، ویراستار او مطمئن بود که نخستین کتاب پرفروش او بالاخره از راه رسیده است، نویسنده ای که برای بیش از سه دهه، با آثارش نقدهای درخشانی دریافت کرده بود اما هیچ گاه نتوانسته بود مخاطبان زیادی جذب نماید.
«الکساندرا پرینگل» مدیر اجرائی انتشارات بلومزبری که برای بیش از ۲۰ سال آثار این نویسنده را منتشر نموده نیز می گوید فکر می کرده کتاب «زندگی بعد از مرگ»، اثری است که بالاخره «گورنا» رابه مخاطبان زیادی معرفی خواهدنمود اما این کتاب که به وحشیگری حکومت استعماری آلمان ها در شرق آفریقا می پردازد در سپتامبر ۲۰۲۰ در بریتانیا منتشر گردید و در ابتدا بعنوان یک شاهکار مورد استقبال قرار گرفت، اما باز هم نتوانست خوانندگان زیادی را به دست آورد و حتی در آمریکامنتشر نشد.
یک سال بعد، بالاخره لحظه مهم برای «عبدالرزاق گرونا» فرا رسید و او برنده جایزه نوبل ادبیات شد و نامش در کنار بزرگانی چون «گابریل گارسیا مارکز»، «آلبر کامو» و »ویلیام فاکنر» قرار گرفت. ضمن اینکه او اولین برنده سیاه پوست این جایزه بعد از «تونی موریسون در سال ۱۹۹۳ بود.
خبر اعطای جایزه نوبل به «گورنا» سبب شد کتابفروشان در سراسر جهان به دنبال خرید آثار او باشند و جنب و جوش فراوانی برای کسب حقوق ترجمه و انتشار مجدد آثار او به راه افتاد.
«پیتر استراوس» نماینده «گورنا» اعلام نموده حقوق خارجی کتاب های وی تا حالا به بالای ۳۰ منطقه فروخته شده و این روند درحال افزایش است.
با افزایش پیشنهادات از طرف مؤسسات انتشاراتی بین المللی، خیلی از مخاطبانی که مشتاق خواندن آثار گورنا بودند، ناامید شدند. اشتیاق مخاطبان برای آثار این نویسنده ناگهان افزوده شد اما نسخه هایی از کتاب های موجود نبود و در چند مورد، حتی نسخه های کتاب الکترونیکی و صوتی نیز در دسترس نیستند.
دلیلهای چندگانه ای برای کمبود آثاراین نویسنده مطرح گردیده است. به سبب تقاضای کم برای آثار «گورنا» در طول چند دهه اخیر، خیلی از آثار وی در آمریکا منتشر نشده بود و در بریتانیا هم موجود نبود. همین طور مشکلات زنجیره تامین در کارخانه های کاغذ، ماشین های چاپ، حمل و نقل و انبارها - چاپ نسخه های جدید را با افزایش تقاضا دشوار کرده است. خیلی از کتاب های گورنا نیز در سایر کشورها چاپ نمی شدند و حق انتشار آنها در طول این سال ها به خود نویسنده بازگردانده شده بود.
انتشارات «ریورهد» در آمریکا که از زیر مجموعه های انتشارات پنگوئن است، بتازگی حق انتشار سه عنوان از رمان های «عبدالرزاق گورنا» را در اختیار گرفته است و مقرر است در قدم اول رمان «زندگی بعد از مرگ» را از تاریخ ۲۳ اگوست سال ۲۰۲۲ روانه بازار کند و بعد از آن نیز دو رمان «فرار از خدمت» و «کنار دریا» از آثار این نویسنده را منتشر خواهد کرد، گرچه هنوز تاریخ دقیق انتشار آن اعلام نشده است.

منبع:

1400/08/06
20:31:46
5.0 / 5
227
تگهای خبر: ادبیات , تولد , جایزه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه