محققان تاكید می كنند؛

راه های حفظ سلامت مغز وابسته به روده هاست

راه های حفظ سلامت مغز وابسته به روده هاست به قول محققان، در اعماق روده ها، سیستم عصبی روده ای، بخشی از سیستم عصبی خودمختار که مستقل از سیستم عصبی مرکزی بدن عمل می کند، پنهان شده و خواسته ها و رفتارهای انسان را هدایت می کند.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، محققان روده ها را مغز دوم بدن می نامند.
«دیه گو بورکز»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه دوک در دورهام کارولینای شمالی، می گوید: «روده ها، درست مانند پوست یا بینی، دارای نوعی سلول است که محرک ها را تشخیص می دهد و پالس های الکتریکی را تخلیه می کند. روده و مغز عملکردهای یکدیگر را تعدیل می کنند.»
بورکز و تیم تحقیقش، در پژوهش های شأن در دهه گذشته به این نتیجه رسیدند که روده دارای حسگرهایی است که به سرعت پیام هایی را به مغز می فرستد تا به او کمک نماید تصمیم بگیرد چه غذاهایی بخورد، چقدر خوب بخوابد و حتی احساس درد کند.
محققان درحال بررسی ارتباط دستگاه گوارش و مغز برای پتانسیل آن در درمان طیف وسیعی از بیماری ها هستند.
به گفته بورکز: «مغز مانند مدیرعامل است. دستورات کلی را برای کارگران در روده ارسال می کند. با این وجود، کارگران اطلاعات زیادی در مورد نحوه تصمیم گیری دارند و اطلاعاتی را در مورد آنچه در محیط کار آنها می گذرد به مغز ارسال می کنند. آنها این اطلاعات را از سنسورهای داخل روده جمع آوری کرده و از راه اعصاب واگ و نخاع به مغز منتقل می کنند.»
حال محققان درحال بررسی این مورد هستند که آیا هدف قرار دادن روده می تواند بر آنچه در مغز اتفاق می افتد تاثیر بگذارد.
بورکز معتقد است: «با شناخت گیرنده ها و سلول ها و مسیرها، میتوان پی برد که چطور می توان درمان هایی را توسعه داد تا هوس و میل مداوم به قندها که در نهایت منجر به اختلالات متابولیکی می شود، کاهش پیدا کند.»
به همین ترتیب، درمان های در رابطه با روده برای سلامت روان بهتر در مراحل اولیه است. روده ۹۵ درصد سروتونین بدن را تولید می کند که به علت نقش آن بعنوان یک تثبیت کننده خلق و خو شناخته می شود. محققان درحال بررسی پتانسیل درمان افسردگی و اضطراب با هدف قرار دادن مولکول های سروتونین با ترکیبات غیرقابل جذب در روده هستند.
محققان سفارش می کنند کاهش وزن و مصرف زیاد فیبر به حفظ سلامت روده ها کمک می نماید.
از سوی دیگر، رفتارهای سبک زندگی مانند فعالیت بدنی منظم، سیگار نکشیدن و حفظ فشار خون، سطح قند خون و کلسترول در محدوده سالم هم به سلامت مغز کمک می نماید.


منبع:

1400/06/19
14:09:30
5.0 / 5
219
تگهای خبر: احساس , بیمار , بیماری , خواب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه