متخصص بیماریهای عفونی:

برای کنترل اپیدمی تمام امیدها به دولت جدید است

برای کنترل اپیدمی تمام امیدها به دولت جدید است به گزارش عطر و تن رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تاکید بر ضرورت اعلام قرنطینه کشوری اظهار داشت: بزرگترین مشکل ما در مقابله با کرونا عدم هماهنگی بین بخشی بین نهادها بوده است.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در برنامه «طبیب» با تاکید بر ضرورت اعلام قرنطینه کشوری و ضمن اشاره به این که امیدواریم در این دولت همه مسؤلیت ها را گردن یک وزارت خانه نیندازند، اظهار داشت: بزرگترین مشکل ما در مقابله با کرونا عدم هماهنگی بین بخشی بین نهادها بود، متأسفانه ما هنوز استراتژی مشخصی برای کنترل اپیدمی نداریم.
وی ضمن اشاره به این که استراتژی که ما در مبارزه با کرونا انتخاب کردیم در بعضی جاها گرفتار مشکل بود، اظهار نمود: در واقع چون یک هماهنگی بین بخشی وجود نداشت ما به مشکل برخوردیم، همه چیز را هم نمی توان از وزارت بهداشت انتظار داشت، بسیاری از نهادها باید کمک می کردند که نکردند، من نمی گویم که عملکرد وزارت بهداشت عالی بود بالاخره اساسا کم و کسری هایی وجود داشت.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: امیدواریم که دولت جدید که امروز شروع کارشان است، منسجم تر عمل کرده و همه ارگان هایی که باید کمک کنند و همه را گردن یک وزارت خانه نیندازند، یک مجموعه ای باشد که راهبردی نشان دهد که شش ماه دیگر باردیگر نگوئیم که راه مقابله با کرونا این نبود. جالب اینجاست که در این زمان هیچ وقت اوضاع به این وخامت نبوده و هیچ وقت هم سطح محدودیت ها این قدر کم نبوده است.
این پزشک متخصص همینطور خاطرنشان کرد: یعنی با این آمار بالا هیچ اقدامی صورت نگرفته، حالا این را به حساب انتقال دولت و یا خستگی می گذارند نمی دانم، اما مهم این است که باید رعایت نماییم چون کرونا پشت گوش ما نشسته و اصلاً هم معلوم نیست بیماری چطور پیشرفت می کند گاهی بیمار جوان بدون بیماری زمینه ای از روز اول رجوع می کند و با وجود تحت نظر بودن باز هم فوت می کند و بیماری یک دفعه از کنترل خارج می شود.
طبرسی در مورد آمار واقعی فوت شدگان اظهار داشت: آمار واقعی بیشتر از اینهاست، آماری که اعلام می شود، تعدادی هستند که تست مثبت بودند و یک سری از افراد هم اصلاً به تست نمی رسند.
وی در زمینه کمبود دارو هم توضیح داد: حجم بیمار بسیار زیاد بوده و طبیعی است که با روزی پنج هزار بستری جدید با کمبود دارو مواجه شویم، تعداد زیادی هم سرپایی ویزیت می شوند که آنها هم به دارو نیاز دارند، مثلا بیمارستان مسیح دانشوری به اندازه چهار برابر بستری سرپایی بیمار ویزیت می کند، البته نمی گردد منکر این شد که در توزیع هم گرفتار مشکل هستیم.
این فوق تخصص بیماری های عفونی در ادامه ضمن اشاره به این که فعلا موردی در مورد جهش های ایرانی کرونا گزارش نشده، اظهار نمود: البته ما آزمایش دقیقی هم در این خصوص انجام ندادیم، روز گذشته دلتا پلاس هم در بعضی از کشورها گزارش شد که ترکیب دلتا با گونه بتای آفریقایی است، گونه جدیدی با عنوان لامبدا اضافه شده که خطرش این است که شاید موج بعدی با آن باشد، ولی مساله اصلی این است که اگر استراتژی مبارزه با کرونا درست باشد ما دیگر از این جهش ها نمی ترسیم اما ما هنوز این استراتژی مناسب را پیدا نکردیم.
طبرسی تاکید کرد: مثلا اگر من با وجود تست مثبت در جامعه بچرخم چه کسی می خواهد جلوی مرا بگیرد، صدها هزار نفر داریم که روزانه با وجود کرونای مثبت یا به اجبار به سرکار می روند و یا به میهمانی و مسافرت، اینها جزئی ترین مسائلی است که ما در آنها مشکل داریم چه رسد به مسائل پیچیده تر، ما پس از ۱۸ ماه یک استراتژی مشخص نداریم، مثل محدودیت های شبانه و یا محدودیت های تعطیلات که اصلاً جدی گرفته نمی گردد و با این وضعیت همچنان موج در موج باید جلو برویم. در شرایط حاضر حتی قرنطینه هم مُسکن است و درمان نیست، هم اکنون اصلاً تعطیلات گذشته به یک طنز فاجعه آمیز تبدیل شد که مردم به شمال رفتند و حالا دسته دسته بیماران از شمال با آمبولانس به تهران می آیند.
وی در مورد اجبار اعلام قرنطینه کشوری افزود: از سوی دیگر فشاری که بر کادر درمان و پرستاران است بیش از حد شده، ۱۸ ماه است که این افراد که به صورت ثابت در بیمارستان ها تحت فشار جسمی و روانی قرار دارند، لااقل قرنطینه شاید بتواند تا حدی ورودی بیمارستان ها و فشار را بکاهد، چون اگر وضعیت به همین شکل باشد این سیستم دیگر توان مقابله ندارد و گرفتار فرسودگی شده و کارایی لازم را نخواهد داشت.
عضو کمیته کشوری واکسن کرونا همینطور در مورد واردات واکسن توسط هلال احمر هم اظهار داشت: کاش هلال احمر این واردات واکسن را زودتر انجام می داد تا به اینجا نمی رسیدیم، البته خودشان می گویند پیش از این به ما اجازه نمی دادند، خوب خوشبختانه واکسیناسیون سرعت گرفته و اگر با همین سرعت پیش برویم در جلوگیری از موج های بعدی کمک کننده است اما در این موج تأثیری ندارد، چون این موج که فعلا دارد مردم را پَرپَر می کند، اما جالب است که با این وجود و با وجود اضطراب در جامعه باز هم مردم رعایت نمی کنند.
طبرسی ضمن اشاره به این که در توزیع واکسن داخلی آن اتفاقی که قرار بود بیفتد نیفتاد، خاطرنشان کرد: اما خوشبختانه ریل آن راه افتاده و برکت یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز را تحویل داد، اما واکسن های دیگر هنوز نرسیدند، اگر بتوانیم با این تعداد که هلال احمر وارد کرده افراد پرخطر را هم واکسن بزنیم خیلی جلو افتاده ایم، اما متأسفانه در بعضی استان ها هنوز تا ۴۰ درصد گروه های اعلام شده واکسن نزدند، در حالیکه تنها راه پیشگیری از مرگ ومیر واکسن است، شاید واکسن ها در پیشگیری از ابتلاء خوب عمل نکردند اما جلوی مرگ ومیر را گرفتند.
وی با سفارش به این که به واکسن هایی که از مبادی رسمی وارد نمی شوند اصلاً اعتماد نکنید، اظهار داشت: چون سودجویان از نیازهای مردم سوءاستفاده می کنند و ما حتی در مورد داروهای کرونا هم این مشکل تقلبی بودن و پر کردن شیشه های خالی را داریم.
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در انتها هم در مورد افرادی که منع تزریق واکسن دارند هم اظهار داشت: تنها مواردی که محدودیت دارند افرادی هستند که بیماری تب دار فعال دارند که تا بهبودی باید صبر کنند و دیگر افرادی که دوره شیمی درمانی دارند که واکسن روی آنها اثر نمی کند و باید تا دو هفته پس از دوره شیمی درمانی صبر کنند. همینطور در پاسخ به افرادی که در مورد انتخاب نوع واکسن ها سوال می کنند باید یادآور شوم سینوفارم و برکت کمترین عارضه پس از تزریق و آسترازنکا و اسپوتنیک بیشترین عارضه را داشتند، اما در کاهش مرگ و میر تفاوتی نداشتند.


منبع:

1400/05/14
11:22:10
5.0 / 5
269
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه