یافته جدید محققان؛

ورزش های تنفسی به اندازه دارو در كاهش فشارخون موثرند

ورزش های تنفسی به اندازه دارو در كاهش فشارخون موثرند نتایج مطالعه جدید نشان میدهد که ورزش تنفسی موسوم به ˮتمرینات تقویت عضلات تنفسیˮ می تواند فشار خون را در طول هفته ها کم کند، و مزایای آن همسان با ورزش روزانه یا دارو است.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، تحقیقات جدید پژوهشگران دانشگاه کلورادو نشان میدهد که فقط ۵ دقیقه تمرین تنفسی موسوم به "تمرینات قدرتی برای عضلات تنفسی" (IMST) در روز، فشار خون را کاهش داده و حتی به اندازه ورزش های هوازی یا دارو در بهبود فشارخون بالا مؤثر است.
نتایج این تحقیق نشان میدهد که تمارین تنفسی می تواند نقش اساسی در کمک به افراد سالمند در مقابله با بیماریهای قبلی عروقی داشته باشد.
«دانیل کریگهد»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «شیوه های سبک زندگی مختلفی وجود دارد که می تواند به افراد در حفظ سلامت قلب و عروق کمک نماید. اما واقعیت این است که آنها نیاز به زمان و تلاش زیادی دارند و دسترسی به آنها برای برخی افراد گران و دشوار است. اما به آسانی می توان در صورتیکه تلویزیون تماشا می کنید در پنج دقیقه در خانه خودتان، ورزش های تنفسی را انجام دهید.»
IMST در دهه ۱۹۸۰ بعنوان روشی برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری تنفسی حاد بمنظور تقویت دیافراگم و سایر عضلات تنفسی بوجود آمد. این تمرین شامل استنشاق شدید بوسیله دستگاه دستی است که مقاومت را به وجود می آورد که بصورت مکش محکم بوسیله لوله است.
در مطالعه جدید، پژوهشگران ۳۶ فرد بزرگسال سالم را در رده سنی ۵۰ تا ۷۹ سال با فشار خون سیستولیک بالا (۱۲۰ میلی متر جیوه یا بالاتر) مورد مطالعه قرار دادند. نیمی از آنها IMST با مقاومت بالا را به مدت شش هفته انجام دادند و نیمی نیز پروتکل دارونما را انجام دادند که در آن مقاومت بسیار کمتر بود.
پس از شش هفته، گروه IMST شاهد کاهش فشار خون سیستولیک به اندازه ای بود که به طور معمول یک فرد با ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز به مدت پنج روز در هفته بدست می آورد. این کاهش همین طور با اثرات تعدادی از داروهای کاهش دهنده فشار خون برابر بود.
حتی شش هفته بعد از ترک IMST، گروه IMST روند بهبود خودرا حفظ کرد.
به گفته پژوهشگران، این شیوه نه فقط از نظر زمانبندی، نسبت به برنامه های تمرینی سنتی نیاز به وقت کمتری دارد بلکه ممکنست فواید آن طولانی تر نیز باشد.
گروه درمانی با IMST، همین طور شاهد بهبود ۴۵ درصدی عملکرد اندوتلیال عروقی یا توانایی بازشدن عروق بعد از تحریک و افزایش قابل توجه سطح اکسید نیتریک، کلید مولکولی برای گشاد شدن عروق و جلوگیری از تجمع پلاک ها بودند. سطح اکسید نیتریک بطور طبیعی با افزایش سن کاهش پیدا می کند.
یافته ها نشان داد نشانگرهای التهاب و استرس اکسایشی، که می توانند خطر حمله قلبی را بالا برند، بعد از انجام IMST، بطور قابل توجهی پایین تر بود.

1400/04/15
13:13:47
5.0 / 5
294
تگهای خبر: استرس , بیمار , بیماری , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه