در یك كتاب بررسی شد

چگونه مشروطه به كودتا ختم شد

چگونه مشروطه به كودتا ختم شد کتاب «کار من بود؛ چگونه مشروطه به کودتا ختم شد» به قلم محمد رحمانی منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این کتاب در ۲۳۲ صفحه با شمارگان ۱۵۰۰ جلد و قیمت ۳۵هزار تومان توسط انتشارات راه یار انتشار یافته است.
در مقدمه این کتاب که نخستین جلد از عنوان های ناشر در رده کتاب های «روزگار ایران» است، چنین آمده است: «پس از انتشار کتاب «تاریخ مستطاب آمریکا» تصمیم گرفتیم کتاب مشابهی را با مبحث تاریخ پهلوی تولید و منتشر نماییم. «کار من بود» حاصل ایده ای است که از سال ۱۳۹۶ به تدریج پخته و کامل شده. در طرح فعلی تلاش می نماییم یک دور تاریخ پهلوی را از زمینه های سقوط قاجار تا پیروزی انقلاب اسلامی روایت نماییم. تابحال کتاب های بسیاری درباره تاریخ پهلوی انتشار یافته است که از آنها بی اطلاع نیستیم. اما طرح ما با تمامی آنها تفاوت هایی داشت که تصمیم گرفتیم به حول و قوه الهی آنرا تا آخر ادامه دهیم.
با عنایت به مخاطبان این مجموعه، بیشتر بر تاریخ روایی به جای تاریخ تحلیلی تکیه می نماییم. تلاش می نماییم در کنار رعایت گزیده گویی و پرهیز از جزئیات و حواشی نامربوط، گفتنی های تاریخ پهلوی را از قلم نیندازیم. همینطور با منطقی قابل دفاع، دوران پهلوی را به بخش های گوناگونی تقسیم کرده ایم تا بتوانیم هر بخش را در چارچوب کتابی کوچک و ارزان منتشر نماییم تا خرید و مطالعه کتاب ها برای علاقه مندان آسان تر باشد.
باآنکه این مجموعه برای عموم علاقه مندان به تاریخ معاصر تولید و انتشار یافته است، کوشیده ایم اصول پژوهش حرفه ای را هم در آن کاملا رعایت نماییم. در پژوهش تنها از منابع معتبر و تا حد ممکن دست اول استفاده شده و تمام توان خویش را به کار گرفته ایم که همه منابع قابل اعتنا را ببینیم و چیزی را از قلم نیندازیم. به نظر خودمان مهم ترین خصوصیت این مجموعه، چیز دیگری است. تابحال بیشتر از صد عنوان کتاب از خاطرات رجال سیاسی و نظامی دوران پهلوی در ایران و بیشتر خارج از ایران انتشار یافته است. طرح اصلی ما در این مجموعه، روایت تاریخ پهلوی با تاکید بر روایت شفاهی رجال سیاسی و نظامی این دوران بوده است. تاریخ شفاهی در مقایسه با گونه های دیگر روایت تاریخ، خصوصیت های ممتازی دارد که دقیقا در این انتخاب مدنظر ما بوده است. پرداختن به جزئیات اتفاقات، روایت انسانی تاریخ ضمن اشاره به انگیزه ها و احساسات بازیگران، برخورداری از زبانی صمیمی و ساده در روایت، حفظ بازتاب شخصیت بازیگران در روایت ها و... بخشی از این خصوصیت هاست. البته نمی توانستیم برای عرضه روایتی پیوسته و منطقی، تنها از منابع شفاهی استفاده کنیم؛ اما تکیه حداکثری بر این منابع همواره مدنظرمان بوده است. البته قوت و ضعف منابع شفاهی در مقاطع تاریخی و موضوعات مختلف، متفاوت می باشد.»
منبع:

1400/04/05
23:10:45
5.0 / 5
642
تگهای خبر: احساس , احساسات , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه