رییس ایفلا مطرح كرد

نقش كتابخانه ها در ایجاد دنیای پایدار و عادلانه

نقش كتابخانه ها در ایجاد دنیای پایدار و عادلانه رئیس ایفلا بر توسعه فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات کتابداری و ایجاد کتابخانه ای متحد و جهانی اصرار کرد و اظهار داشت: حضور گسترده کشورهای مختلف از مهم ترین اهداف «ایفلا» است و نقش کتابخانه ها در ایجاد دنیای پایدار و عادلانه تر را نباید نادیده گرفت. هم اکنون 150 کشور عضو هستند و من از این فرصت استفاده می کنم و از روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو نیز برای مشارکت بیشتر دعوت می نماییم.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کریستین مکنزی، رئیس «ایفلا»، با حضور در پنجمین نشست روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو که ۲۵ خردادماه و بصورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: بسیار خرسند هستم که در پنجمین نشست روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو، به میزبانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شرکت می کنم.
او افزود: فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات کتابداری «ایفلا» بیش از ۱۵۰۰ عضو از ۱۵۰ کشور دارد و خواهان مشارکت حداکثری همه کتابخانه ها در جهان است و از روسای کتابخانه های ملی کشورهای عضو اکو نیز برای مشارکت بیشتر دعوت می نماییم.
مکنزی با اشاره به تاریخچه تاسیس و فعالیت «ایفلا» اظهار داشت: فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات کتابداری «ایفلا» در سال ۱۹۲۷ تأسیس شد که در لاهه هلند مستقر است. هدف اصلی «ایفلا» پشتیبانی از کتابخانه ها و جوامعی است که در سطح جهانی خدمت می کنند. شریان حیاتی «ایفلا» کارهایی است که بیش از ۱۲۰۰ داوطلب در ۶۰ واحد حرفه ای انجام می دهند و تمام جنبه های کاری را پوشش می دهد.
او همین طور اظهار نمود: چهار سال پیش «ایفلا» چشم انداز جهانی برای حوزه کتابخانه ایجاد کرد. این چشم انداز شامل مشارکت هزاران کارمند کتابخانه از سراسر جهان بود، ما کارگاه هایی برگزار کردیم، نظرسنجی هایی انجام دادیم و تا آن جا که توانستیم افراد را درگیر کردیم.
رئیس ایفلا در ادامه به نتایج به دست آمده از چشم انداز جهانی «ایفلا» اشاره و بیان کرد: یکی از این نتایج را می توان در عبارت: «چشم انداز ما آینده ما» خلاصه کرد. این چشم انداز یک میدان کتابخانه ای قوی و متحد از جوامع باسواد، آگاه و مشارکت پذیر دارد و از کل داده هایی که از تمام قاره ها و ۱۹۰ کشور به دست آوردیم، یک یافته کلیدی با عنوان «ما در اهداف و ارزش های خود در سطح جهان متحد هستیم» وجود دارد. بعد از داشتن چشم انداز جهانی و ۱۰ نکته برجسته و فرصت ها، برنامه راهبردی ۲۰۱۹-۲۰۲۴ «ایفلا» را توسعه دادیم و طی ۱۸ ماه گذشته ما درحال کار بر روی ساختار جدیدی برای «ایفلا» هستیم.
مکنزی سپس اظهار داشت: وقتی در یک دوران همه گیری کرونا زندگی می کنید با چالش های زیادی روبه رو خواهید شد. ما درحال بررسی دوباره سیستم عامل ها و فرایندهای خود هستیم و تعجیل می نماییم تا در حوزه تعامل با اعضای خود، داوطلبان و حوزه کتابخانه، نوآورتر و خلاق تر عمل نماییم.
وی در ادامه بیان کرد: «ایفلا» همین طور وب سایتی دارد که نقشه کتابخانه جهان است و قسمتی از این وب سایت دارای مجموعه ای از داستان ها از کتابخانه های سراسر جهان است که نشان میدهد چگونه آنها در دستیابی به اهداف توسعه پایدار کمک می کنند. مطالعه آن الهام بخش است و من شما را تشویق می کنم که نگاهی بیندازید. سه داستان در وب سایت از کشور قزاقستان است که پروژه های الهام بخشی مانند کتابخانه انسانی را نشان میدهد. اینکه چگونه کتابخانه ها به اهداف توسعه پایدار کمک می کنند و جهان را عادلانه و پایدار می کنند.
رئیس «ایفلا» در آخر اشاره کرد: محوریت تلاش من در دوره ای که در «ایفلا» ریاست می کنم، این است که بیایید با هم کار نماییم. من قویاً معتقدم که ما باید با هم کار نماییم. ما نمی توانیم پاسخ های پراکنده داشته باشیم، ما باید صدای کتابخانه ها را تقویت نماییم. ما باید در مورد مشارکت راهبردی و در همه سطوح با هم کار نماییم، در محل کار خود، با کتابخانه های دیگر، با انواع مختلف کتابخانه ها، بین انجمن های کتابخانه ها و سایر افرادی که صنعت ما را می سازند. ما همین طور باید با سازمان های همفکر همکاری نماییم و خودرا با دیگران که اهداف و ارزش های یکسانی دارند، همسو نماییم. من برای همه همکاران در کشورهای عضو اکو بهترین آرزوها را دارم و امیدوارم که همه شما خوب عمل کرده و در امان باشید.1400/03/25
22:50:05
5.0 / 5
458
تگهای خبر: زندگی , سایت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه