نقاط امن در باستان شناسی منتشر شد

روایت آیینی كه باستان شناسان خارجی آنرا مسخره می كردند

روایت آیینی كه باستان شناسان خارجی آنرا مسخره می كردند به گزارش عطر و تن «نقاط امن»، خاطراتِ کاوش و دیرینه شناسی اسماعیل یغمایی - دیرینه شناس پیشکسوت - منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، اسماعیل یغمایی در این کتاب به دهه ۴۰ شمسی برمی گردد. به روستای صوغان شهرستان سیرجان و آیینِ «عروس قنات» که در آن زمان هنوز پابرجا بوده، آیینی که باستان شناسان خارجی آنرا به تمسخر می گیرند. از طرفی در گیر و دار حفاری تپه یحیی که از مهم ترین حفاری های ایران است، اتفاقات عجیبی رخ می دهد.
اسماعیل یغمایی در این کتاب خواننده را سرِ کلاس سیمین دانشور می برد و روزهایی که اخیرا رشته دیرینه شناسی در ایران بوجود آمده بود. لحظات نفس گیر در این کتاب زمانی می رسد که حفاری بلژیکی ها در مرز ایران و عراق در جایی ناشناخته به نام «چنارباشی» شروع می شود. نقطه ای که حفاری معمولی در جریان نیست و کار به جایی می رسد که یغمایی سر از آن سوی مرزها درمی آورد و مقرر است نقاطی را شناسایی و نقطه گذاری کنند اما هیچ کس نمی داند این کار به چه دلیلی انجام می شود؟ نقشه چیست و مقرر است چه اتفاقی بیافتد.
او در این کتاب از روزهایی می نویسد که به جایِ لوله کش موزه استخدام می شود، در این زمان ارتباط او با دکتر نگهبان بیشتر شده و فصل جدیدی در زندگی حرفه ای اش از سر گرفته می شود.
روی جلد کتاب بخشی از خاطرات یغمایی این طور آمده است: «دلم می خواست این شهامت را داشتم بروم نزدیک یک پاسگاه عراقی و داد بزنم: «من اینجام! لعنتی ها بیایید مرا بگیرید و بکشید!» راستش اینکه واقعا به جان آمده بودم. دقیقه ها می گذشتند، اما کند. بالاخره ساعت شد ده، شد یازده، ظهر شد. صدای اذان از رادیو ترانزیستوری عرب ها از دور به گوش می رسید. شد یک، دو، سه...
از فاضل هیچ خبری نبود. هر چه از روز می گذشت، دلواپسی و وحشت من بیشتر می شد. حالا دلم می خواست خورشید نرود، بماند. همینطور بتابد تا از این قفس زودتر خلاص شویم. وضع ما درست مثل پرنده های گرفتار در قفس بود که هر آن انتظار داشتند سرشان را ببرند. خورشید خیلی زودتر از آن چه فکرش را می کردم رفت. غروب شد. آخر در کوهستان آفتاب زودتر می رود. دیگر به ساعت هم نگاه نمی کردم. پاک ناامید شده بودم.»
از این دیرینه شناس تا کنون کتاب های «داستان پیامبران»، «بررسی های دیرینه شناسی در منطقه ایوه با پرفسور هنری رایت»، «امامزاده های تهران، ری و شمیران»، «شوش، شهر پانزدهم»، «کاخ بردک سیاه»، «آرایه های زینتی در ایران باستان»، «گیسوان هزارساله»، «وقتی که بچه بودم...»، «آن قصر که جمشید.../پیشینه شناسی تخت جمشید» و کتابی در حوزه کودکان با نام «خانم پنگوئن و آقای کانگورو» انتشار یافته است.
در پشت جلد کتاب «نقاط امن» درباره یغمایی این طور نوشته شده است: «نخستین بار در سال ۱۳۴۷ اسماعیل یغمایی با استاد نگهبان روانه کاوش در هفت تپه شد و بعد از آن در درازای بیشتر از نیم سده این راه را ادامه داد. او جزو گروه های باستان شناسی، سرپرست کاوش هایی چون کاه های بردک سیاه، سنگ سیاه، مهرکده و آتشکده محمدآباد (دشستان)، تپه قلایچی (بوکان)، تپه حصار (دامغان) و... بوده است. جز این نزدیک بیست سال در موسسه فرهنگی موزه های بنیاد به کارشناسی اشیاء پرداخته است.
این کتاب در ۲۳۱ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۷۵هزار تومان با جلد گالینگور در انتشارات دادکین انتشار یافته است. امکان تهیه این کتاب به صورت غیرحضوری از صفحه اینستاگرام ناشر کتاب امکان پذیر است.1400/03/23
10:13:41
5.0 / 5
470
تگهای خبر: زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه