زنی كه نوشتن را جزء لاینفك زندگی اش می داند

زنی كه نوشتن را جزء لاینفك زندگی اش می داند به گزارش عطر و تن بوشهر سال نو شده و مردم به واسطه این نو شدن انتظار حال خوب و روزهای بهتر را دارند و برای آن دعا می کنند، اما بعضی چیزها هست که هر چه قدیمی تر شود دلنشین تر و زیباتر است. مثل دوستی ها و روابط یا کارهایی مانند و نوشتن و خواندن که بعضی آدم ها هیچگاه از آن سیر نمی شوند و البته نویسنده هایی که با قلم خود حال ما را بهتر می کنند...


«فریده فهیمی»، از آن دست نویسنده هایی است که ساده و صمیمی و خوب می نویسد. او دارای عناوین و رتبه های برتر کشوری و استانی در زمینه ادبیات است. به بهانه چاپ دومین کتاب او بعد از مجموعه داستان "لال مونی" که در سال ۱۳۸۹ به چاپ رسید با این نویسنده فرهنگی دشتستانی به گفت و گو نشسته ایم و به سوالات ما پاسخ داده است.
زبان ادبی، بیان شیرین و روایت های روان، آخر اعجاب انگیز و مهم تر از همه تعهد او در برابر جامعه پیرامونی و مسائل مختلف روز از خصوصیت های برجسته داستان ها و مقالات فهیمی است.
این بانوی نویسنده از نقطه شروع نویسنده شدنش به ایسنا می گوید: از سال سوم ابتدایی، آغاز به نوشتن کردم، اما از همان زمان که خواندن را یاد گرفتم، می نوشتم. به این صورت که مطالعه می کردم و بعد می نوشتم، انگار با هر خواندن، مأموریت جدیدی برای نوشتن بر من محول می شد.

معضلات جامعه زنان، به شدت آزرده ام می سازد
وی درباره چالش هایی که بعنوان یک بانوی نویسنده با آنها روبرو بوده است، عنوان می کند: وظایف موضوعه و مشخصه زن در حیطه همسر بودن و مادر بودن، گاهی چالش های گوناگونی برایم ایجاد می کرد که البته توانستم بین این وظایف و مسئولیت ها تعادل ایجاد کنم.
از فهیمی می پرسیم در کتاب اخیر شما بیشتر به مسائل زنان پرداخته شده و محور داستان ها زن است، چه چیزی سبب شده زن و زنانگی را برای داستان هایتان انتخاب کنید و از آن بنویسید؟ او پاسخ می دهد من فمنیست شدید نیستم اما مشکلات و معضلات روز افزون مبتلا به جامعه روز زن، به شدت آزرده ام می سازد و مرا ترغیب می کند که از این مسائل بنویسم و برایشان قلم بزنم.
وی در مورد کتاب در دست چاپ خود به ایسنا می گوید: کتاب سومم را در دست تالیف دارم، که می خواهم ترکیبی از رئال و سورئال باشد و البته باردیگر مشکلاتی که زنان در جامعه با آن دست و پنجه نرم می کنند را به رشته تحریر در بیاورم. هم اکنون هم در حال نوشتن داستان کوتاهی به نام «بال هایم را جا گذاشته ام» هستم.
نویسنده دشتستانی درباره مشوقان خود برای نوشتن و ادامه راه نویسندگی و ادبیات اظهار می کند: دخترم حدیث از مشوقان اصلی من در نوشتن است، خودش هم می نویسد و من را هم به ادامه این راه ترغیب می کند.

همه جای منزل و محل کار ما مداد و کاغذ هست
او در پاسخ به شیوه کارش و اینکه هر روز می نویسد یا منتظر الهام می ماند، توضیح می دهد: هر روز تایم خاصی برای نوشتن دارم. ساعت هفت و نیم تا هشت و نیم الزاما می خوانم و می نویسم. اما در ساعتهای دیگر شبانه روز هم هر موقع الهام شود می نویسم، همه جای منزل و محل کار ما مداد و کاغذ هست!
این نویسنده موفق در مورد نقد آثار خود می گوید: من نوشته های خودم را چندین بار بازخوانی و بازنویسی می کنم و آنها را نقد هم می کنم.
فریده فهیمی در مورد سوژه داستان هایش عنوان می کند: موقعیت های داستانی معمولا موضوعات ملموس و تجربه زیسته افراد اجتماعی هستند که در آن زندگی می نماییم.
می پرسم در آثارتان چقدر خویش را بدهکار حقیقت بیرونی می دانید؟ او جواب می دهد خیلی. البته نه صد درصد. چه بخواهیم چه نخواهیم، محیط اثرگذار می باشد. روی نام داستان خیلی حساس هستم. به نظرم بعنوان کلید و ورودی داستان می تواند قدرت جاذبه یا دافعه بر روی ذهن مخاطب داشته باشد.

نوشتن جزء لاینفک زندگی من است
این نویسنده با اشاره به اینکه نوشتن با ذات و درون من عجین شده، جزء لاینفک زندگی من است، درباره نوآوری در ادبیات می گوید: حضرت علی می فرمایند: «فرزند زمان خویشتن باش.» ازاین رو معتقدم که باید همراه با چرخ روزگار چرخید و با متد نوین، همراه و همگام شد.
فهیمی در مورد تأثیر گرفتن از نویسندگان ایرانی یا غیر ایرانی عنوان می کند: در ایران احمد محمود و سیمین دانشور و غیرایرانی هم ریموند کارور و هاروکی موراکامی.

مطالعه، مطالعه و باز هم مطالعه...
او درباره میزان رعایت مسائل فنی داستان نویسی در حین نوشتن می گوید: تحت هر شرایطی، و تا آنجا که امکان داشته باشد عناصر فنی داستان را به کار می گیرم. در عین حال نقدها نسبت به آثارم هر چند کوبنده و شدید باشد مورد پذیرشم قرار می گیرد، البته اگر مغرضانه نباشد معمولا می پذیرم و تشکر می کنم امّا کمتر تاثیر می دهم (نقد مغرضانه).
فریده فهیمی خطاب به نویسندگان تازه کار و کسانی که علاقه دارند به حیطه نویسندگی وارد شوند سفارش می کند مطالعه، مطالعه و باز هم مطالعه و بعد، فاصله گرفتن منطقی و اصولی از فضای مجازی تفننی. اینها می تواند رمز و راه ورود به دنیای خوب و شیرین ادبیات و نوشتن باشد.
منبع:

1400/01/07
14:47:07
5.0 / 5
357
تگهای خبر: ادبیات , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه