حمیدرضا نعیمی :

دیگر از اجر معنوی هنرمندان نگویید

دیگر از اجر معنوی هنرمندان نگویید به گزارش عطر و تن حمیدرضا نعیمی ضمن اشاره به مشکلات معیشتی هنرمندان تئاتر بر دریافت حقوق مادی هنرمند تصریح کرد و اضافه کرد: اعتقاد دارم هنرمندان تئاتر به اندازه کافی برای معنویات کار کرده اند و مسئولین نباید از اجر معنوی هنرمندان بگویند، بلکه برای معیشت آنها که نیاز دارند کار آنها بعنوان شغل شناخته شود کاری کنند.


این اظهارات بخشی از سخنان این کارگردان تئاتر بود که در مراسم رونمایی از دومین مجموعه آثار «قلم روشن» که شامل ۱۲ نمایشنامه است، عنوان شد.
به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در این مراسم که 23 اسفند ماه در سالن جلسات معاونت امور هنری برگزار شد، حسینی معاون هنری وزارت ارشاد، قادر آشنا (مدیرکل هنرهای نمایشی)، حجت الاسلام محمدمهدی بهداروند (مشاور عالی مدیر کل)، رضا بصیرت (مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی)، سعید اسدی (مدیر دفتر انتشارات، آموزش و پژوهش اداره کل)، مهرداد رایانی مخصوص و بعضی از صاحبان آثار همچون شهرام کرمی، حمیدرضا نعیمی، لیلی عاج، مهدیه حسینی و مهتا پناهی حضور داشتند.
در برنامه رونمایی از دومین مجموعه آثار «قلم روشن» معاون امور هنری در سخنانی با ابراز شادمانی از رقم خوردن این اتفاق اظهار داشت: پروژه «قلم روشن» یکی از اتفاق های خوب و مهم در عرصه نمایشنامه نویسی محسوب می شود. در هر سرزمینی که ادبیات جدی گرفته شده، زمینه پویایی و زایایی سایر هنرها هم فراهم گشته است. امیدوارم که این پروژه تداوم داشته باشد و شاهد پربارتر شدن ادبیات نمایشی ایران زمین در سال های آتی باشیم.
او در ادامه با بیان این مطلب که در کشور تغییر نگرش به هنر نیاز است، اظهار داشت: در برنامه راهبردی کشور باید به هنر بعنوان لزوم و عنصر پایدار و اثرگذار نگاه نماییم تا مشکلات این حوزه روز به روز کمتر شود.
حسینی همینطور با بیان این نکته که مشتاق به مطالعه آثار این دوره از پروژه «قلم روشن» است، اضافه کرد: در این زمان و در فرصت های مختلف آقای دکتر آشنا از مطالعه آثار این دوره اظهار رضایت زیادی داشتند که این شوق در من افزون شد تا در تعطیلات نوروز فرصت مطالعه این آثار را برای خودم غنیمت شمارم.
مدیر مرکز هنرهای نمایشی هم در این مراسم تولید نمایشنامه را اساس کار در حوزه تئاتر دانست و اضافه کرد: فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی فرصتی برای خلق اثر در حوزه نمایشنامه نویسی است و ما باید بتوانیم از این بستر قوی و پرارزش بهره بگیریم.
وی درباره دومین مجموعه آثار «قلم روشن» هم اظهار داشت: اینکه مبحث در این پروژه آزاد و به انتخاب صاحب اثر بود را بعنوان یک فرصت نگاه می کنم و همین مساله سبب ساز این شد که هیچکدام از این آثار انتزاعی نبوده و همگی با تنوعی ویژه نشان از دغدغه اجتماعی خالقان آنها داشته باشد.
قادر آشنا در همین زمینه افزود: کلمه به کلمه نمایشنامه هایی که در این پروژه خلق شده اند را خوانده ام و از خواندن تک تک آثار این مجموعه لذت برده ام و اعتقاد دارم آثاری که در این پروژه خلق شده اند از قابلیت بسیار ارزشمندی برای اجرا برخوردار می باشند.
مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه ادغام برنامه های بنیاد ادبیات نمایشی در دل فعالیتهای دفتر انتشارات، آموزش و پژوهش اداره کل را یک فرصت دانست و اضافه کرد: امیدوارم در سال پیش رو با برنامه هایی همچون «نخل سرخ» و «راه روشن» که پیش تر برنامه ریزی شده و برنامه هایی که برای سال آینده در نظر داریم تولید نمایشنامه های ایرانی تصاعدی بالا برود و به همت همکاران دوره سوم «قلم روشن» هم از فروردین ماه کلید بخورد.
«سعید اسدی» هم در این مراسم پروژه نمایشنامه نویسی «قلم روشن» یک پروژه تکوینی دانست و اضافه کرد: بخش اعظم این اتفاق در دوره ای که مهرداد رایانی مخصوص مدیریت انتشارات نمایش را بر عهده داشت پیش رفت تا به امروز هم کار با حمایت ایشان پیش رفته است.
مدیر دفترانتشارات، آموزش و پژوهش اداره کل هنرهای نمایشی با عرضه گزارشی از فرآیند تولید آثار در این پروژه، اظهار داشت: این پروژه از اوایل سالجاری با رویکرد گزیده گرایانه شروع شد و در اولین مرحله ۵۰ طرح مورد غربال گری قرار گرفت و در نهایت از میان ۲۰ طرح تایید شده، ۱۲ اثر به صورت نهایی و در چارچوب نمایشنامه تولید شد.
وی در همین رابطه اضافه کرد: البته چند اثر دیگر هم مراحل تولید را طی کردند؛ اما چون به کیفیت مطلوب مورد نظر دست پیدا نکرده بودند، از ادامه همکاری با خالقان این آثار بازماندیم ولی زحمات این هنرمند بسیار پرارزش بود.
اسدی ضمن اشاره به گستردگی و تنوع فرهنگی در ایران اظهار داشت: سال قبل مضمون دفاع مقدس مبحث آثاری بود که در پروژه قلم روشن خلق شدند اما سال جاری با عنایت به تنوع فرهنگ ایرانی تصمیم گرفتیم که مبحث را آزاد بگذاریم تا نمایشنامه نویسان با فراغ بال بیشتری، مبادرت به خلق اثر کنند و شاهد نمایشنامه های متنوعی باشیم. همین مبحث باعث جذابیت بیشتر آثار این دوره شده است.
این هنرمند و مدرس تئاتر اضافه کرد: در این دوره شاهد حضور نمایشنامه نویسان شناخته شده در کنار نمایشنامه نویسان جوان هستیم و خوشحالیم که با این پروژه، فصل جدیدی را برای معرفی نمایشنامه نویسان جوان در کشور فراهم نموده ایم.
اسدی در انتها گزارش خود هم اظهار داشت: در پروژه قلم روشن هدف ما تنها خلق نمایشنامه نیست؛ بلکه در این پروژه می خواهیم، ازاجرای نمایشنامه ها در مجموعه های تحت مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی هم حمایت نماییم.
همچنین در این مراسم سعید اسدی و دیگر حاضران از نقش زنده یاد «محمدرضا الوند» در مرحله ارزیابی آثار این پروژه یاد کردند و از فقدان این هنرمند در مراسم رونمایی این آثار افسوس خوردند.
در بخشی دیگری از این مراسم «مهرداد رایانی مخصوص» _ بعنوان مدیر قبلی این پروژه _ اظهار داشت: من سال هاست که درعرصه تئاتر فعالیت می کنم و بدون اغراق باید بگویم خوشحالم که مدیرکل هنرهای نمایشی لحظه به لحظه روند شکل گیری این پروژه را دنبال کرده اند و تمام نمایشنامه ها را پیش از انتشار خوانده اند. بدون اغراق باید بگویم پروژه «قلم روشن» اتفاق بسیار مهم و فرخنده ای در نمایشنامه نویسی ایران بشمار می رود و جای بسی شادمانی است که معاون امور هنری، مدیرکل هنرهای نمایشی و سعید اسدی از این پروژه حمایت می کنند.
او اضافه کرد: من در جریان نوشتن تمام نمایشنامه ها هستم. باید برای به سرانجام رسیدن این پروژه قدران تمام دوستان و همکاران در انتشارات نمایش باشیم که دلسوزانه در شکل گیری و انجام این پروژه سهم داشتند.
در این مراسم هم شهرام کرمی هم در سخنانی اظهار داشت: خوشحالم که بعنوان یک نمایشنامه نویس در پروژه «قلم روشن» حضور دارم. من هم مثل سایر نمایشنامه نویسان برای حضور در این رویداد طرح دادم و گام به گام به صورت تعاملی این نمایشنامه را پیش بردیم.
وی افزود: زمانی که متوجه شدم مرحوم «محمدرضا الوند» هم جز شورای قلم روشن هست بسیار خوشحال شدم چون پیش از این یک مرتبه دیگر هم با هم همکاری داشتیم و نمایشنامه «بلوط تلخ» که اثری دفاع مقدس است با پیشنهاد و پیگیری او شکل گرفت.
این نمایشنامه نویس و مدیر هنری اظهار داشت: با نوشتن نمایشنامه «عروس قنات» به شکلی مادرم و تمام زنان سرزمینم را ستایش کرده ام که امیدوارم که این اثر مورد قبول و عنایت دوستان تئاتری قرار گیرد.
حمید رضا نعیمی هم در این مراسم در سخنانی اظهار داشت: زمانی که مهرداد رایانی مخصوص از من جهت شرکت در این پروژه دعوت کرد و مبحث آنرا آزاد عنوان نمود، بسیار خوشحال شدم. چون مبحث آزاد دست نمایشنامه نویس را باز می گذارد.
وی نمایشنامه «نادر شاه» که در این پروژه خلق شده است را بهترین و تکمیل ترین نمایشنامه خود دانست و اضافه کرد: کلمه به کلمه این نمایشنامه را بر مبنای امکانات اجرا نوشته ام و پژوهش و نگارش این نمایشنامه قریب به ۴ سال زمان من را گرفته است. مدتی که مشغول نوشتن این نمایشنامه بودم با معاون امور هنری گفت وگویی داشتم که از نظرات ایشان بهره گرفتم و ایده پژوهش بیشتر به من داد.
وی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به مشکلات معیشتی هنرمندان تئاتر بر دریافت حقوق مادی هنرمند تصریح کرد و اضافه کرد: اعتقاد دارم هنرمندان تئاتر به اندازه کافی برای معنویات کار کرده اند و مسئولین نباید از اجر معنوی هنرمندان بگویند، بلکه برای معیشت آنها که نیاز دارند کار آنها بعنوان شغل شناخته شود کاری کنند.
لیلی عاج هم درسخنان کوتاهی اظهار داشت: شرکت دراین پروژه برای من تجربه بسیار خوبی بود و در جریان نوشتن این نمایشنامه از نظرات پرارزش سعید اسدی بهره مند شدم.
محمد میرعلی اکبری یکی دیگر از خالقان آثار این پروژه بود که در سخنانی اظهار داشت: خوشحالم که مهرداد رایانی مخصوص از من جهت شرکت در پروژه قلم روشن دعوت کرد. من ۲۲ سال است که نمایشنامه می نویسم و در تمام این سال ها اصرار کرده ام که به شیوه خودم بنویسم.
او اضافه کرد: در تمام این سال ها سختی های گوناگونی را متحمل شده ام، سال ۹۹ اتفاق خوشایندی برای من رقم خورد و بالاخره ۸ نمایشنامه من منتشر شدند. نمایشنامه «پنگوئن های افسرده» نمایشنامه بلندی است و بارها سعید اسدی از من خواست که متن نمایشنامه را کوتاه کنم اما من راضی به این کار نشدم. امیدوارم فرصتی فراهم گردد تا بتوانم این نمایشنامه را کارگردانی کنم.
مهتا پناهی هم بعنوان یکی دیگر از نویسندگان این پروژه اظهار داشت: نمایشنامه «صادره از...» اولین نمایشنامه حرفه ای من است و تا پیش از این چندین نمایش در دوران دانشجویی نوشته ام. در این نمایشنامه کوشیده ام دغدغه های نسل خودم را بیان کنم.
مهدیه حسینی هم که در این مراسم حضور داشت در سخنان کوتاهی از فرصت آفرینی این پروژه تشکر کرد.
درپروژه «قلم روشن» نمایشنامه های «درآستانه» نوشته «امیرحسین طاهری»، «پنگوئن های افسرده» نوشته «محمد میرعلی اکبری»، «گیسو» نوشته «بهرام صادقی مزیدی»، «خواب می بینم» نوشته «آرش عباسی»، «دست» نوشته «مهدی ضیاءچمنی»، «قربانگاه» نوشته «عمادالدین رجبلو»، «نادرشاه» نوشته «حمیدرضا نعیمی»، «اشتیاق» ( چسیاره میمون ها) نوشته «پیام لاریان»، «عروس قنات» نوشته «شهرام کرمی»، «سی وسه سال بعد» نوشته «مهدیه حسینی»، «بابا آدم» نوشته «لیلی عاج» و «صادره از...» نوشته «مهتا پناهی» از جانب انتشارات نمایش انتشار یافته است. طراحی جلد کتاب های قلم روشن را هم «بهرام شادان فر» برعهده داشته است.

منبع:

1399/12/24
22:51:26
0.0 / 5
627
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , خواب , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه