واژه های مورد تمسخر صادق هدایت

واژه های مورد تمسخر صادق هدایت گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی مروری داشته بر واژه هایی که توسط فرهنگستان اول مصوب شده و از دید صادق هدایت «ناکارآمد» و «خنده آور» بودند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، گروه واژه گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی (با عنوان «چشم و چراغ» در فضای مجازی) همزمان با بیست وهشتم بهمن ماه، زادروز صادق هدایت (نویسنده زاده ۲۸ بهمن ۱۲۸۱ تهران – درگذشته ۱۹ فروردین ۱۳۳۰ پاریس) در نوشتاری در این زمینه آورده است: «چند واژه مصوب از فرهنگستان اول که از دید صادق هدایت ناکارآمد و خنده آور بودند، اما حالا رایج و آشنا هستند:
بسیج: ... در اصل پسیج است! البته اوقات دانشمندان محترم نه چنان گرانبهاست که بتوانند غیر از برهان قاطع به کتاب دیگری نیز مراجعه کنند.
پایان نامه: بر وزن شاهنامه، کتاب معتبری درباره «پایان»، و او یکی از پهلوانان ناکام خانواده شکم پاییان است که با قوم پابرسران دست وپنجه نرم کرده است.
پزشک: در اصل بزشک، بجشک و بچشک.... البته علمای فقه اللغه فرهنگستان متوجه این اشتباه بوده اند، لکن نخواسته اند برخلاف رای نویسنده «برهان» لغتی وضع کرده باشند.
زایا: générateur. پس créature را باید «آفرینا» نامید.
گویا: مُنطِق. پس لال = فلسفه.
ناو: کشتی جنگی، و سیزده کلمه از آن مشتق شده است. برای رفع نحوست، خوب بود ناودان را که به مدلول قوطی مخصوص پیچیدن کشتی های جنگی است می افزودند.
نای: قصبه الریه. مسعود سعد می گوید: نالم ز دل چو نای من اندر حصار نای... معلوم می شود آن مرحوم ملتفت نبوده که در حصار قصبه الریه محبوس است.

برگرفته از: صادق هدایت، علویه خانم و ولنگاری، تهران: امیرکبیر، چاپ چهارم، ۱۳۴۲، ص ۸۵ تا ۱۰۱ (فرهنگ فرهنگستان).»1399/11/28
21:00:18
0.0 / 5
845
تگهای خبر: پزشك , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه