عشق ایرانی در فرانسه

عشق ایرانی در فرانسه «عشق ایرانی»، مجموعه ای از داستان های ۱۷ نویسنده ایرانی با پیشگفتار ژان کلود کری یر، هنرمند فرانسوی که اخیرا دار فانی را وداع گفت به زبان فرانسه منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، در معرفی این مجموعه که توسط انتشارات گالیمار در فرانسه انتشار یافته، آمده است: پیشگفتار مجموعه «عشق ایرانی» را ژان کلود کری یر، نویسنده و فیلمساز فقید فرانسوی، نوشته و توزیع آن همزمان با صدمین سال انتشار مجموعه «یکی بود و یکی نبود» نوشته محمدعلی جمالزاده صورت گرفته است.
نسیم وهابی و علیرضا غلامی، گردآورندگان این مجموعه، می گویند «عشق ایرانی» تلاشی بوده برای گرد هم آوردن ۱۷ نویسنده از سه نسل اخیر داستان نویسان ایرانی که همچنان فعال اند.
نیمی از نویسنده های این کتاب بیرون از ایران زندگی می کنند و بعضی از آنها نویسنده های دوزبانه اند.
اصلی ترین معیار انتخاب داستان ها، علاوه بر کارنامه نویسندگان شان، ظرفیت «قصه گویی» داستان ها دور از تجربیات فرم گرایانه و نگاه متنوع و متفاوت شان به مبحث گسترده «عشق» بوده است.
نسیم وهابی، نویسنده رمان «بلیت برگشت» است و علیرضا غلامی هم نویسنده رمان «دیوار» و دبیر ادبیات مجله «تجربه» است. آنها می گویند از تنوع و فراوانی آثار داستانی نویسنده های ایرانی آگاه اند و طبعاً مجموعه حاضر اثری کامل نیست و جای خیلی از نویسنده ها در آن خالی است.
از ۱۷ داستان مجموعه «عشق ایرانی»، جز چهار داستان، هیچ کدام پیشتر منتشر نشده اند و آماده سازی آن سه سال طول کشیده است.
از محاسن این کتاب می توان به حضور نویسنده های مقیم ایران، فرانسه، آلمان، سوئد، استرالیا، کانادا و آمریکا، ترجمه روان ژولی دووینیو و معصومه لاهیجی به زبان فرانسه و انتشار در یکی از قدیمی ترین و معتبرترین ناشران فرانسه (انتشارات گالیمار) اشاره نمود.
داستان ها با عنایت به کارنامه و به عبارت دیگر به ترتیب سن نویسندگان چیده شده و هر داستان با معرفی کوتاهی از نویسنده همراه می باشد.
ژان کلود کری یر، نویسنده و فیلمساز فقید فرانسوی، در پیشگفتارش بر این مجموعه نوشته است: «عشق، به خلاف برداشت رایج غربی، حسی نیست که به کسی داشته باشیم به قیمت دوست نداشتن یا دل بُریدن از دیگران. بر مبنای آن چه از عطار و مولانا دریافته ام، عشق وضعیتی است که اگر دچارش شویم رهایی از آن دشوار است... عشق ما را فرا می گیرد؛ عشق به کسانی که می شناسیم یا نمی شناسیم یا مرده اند یا هنوز به دنیا نیامده اند؛ عشق به هر کس و هر چیز... و همه کار جهان بر همین مبناست؛ مبنای عشق. ادبیات فارسی دریافته که فقط عشق می تواند جهان را در دستان قدرتمندش نگه دارد... و [نوشته های] نویسندگان ایرانی تایید می کند که با دریافت عشق است که می توانیم به دنیای حقیقی وارد شویم.»
هوشنگ مرادی کرمانی (ایران)، مهرنوش مزارعی (آمریکا)، فرشته مولوی (کانادا)، امیرحسن چهل تن (ایران)، شهریار مندنی پور (آمریکا)، گیتا گرکانی (ایران)، نهال تجدد (فرانسه)، جواد جواهری (فرانسه)، فریبا وفی (ایران)، نامدار ناصر (سوئد)، نسیم وهابی (فرانسه)، پیمان اسماعیلی (استرالیا)، ماریا تبریزپور (آلمان)، علیرضا غلامی (ایران)، امیر خداوردی (ایران)، احمد حسن زاده (ایران) و نسیم مرعشی (ایران) نویسنده هایی هستند که آثارشان در این مجموعه انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/26
11:55:15
0.0 / 5
799
تگهای خبر: ادبیات , زندگی , كتاب , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه