سایت نمایشگاه كتاب بهتر شده است؟

سایت نمایشگاه كتاب بهتر شده است؟ به دنبال اختلالات و سرعت پایین سایت اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران و انتقادهایی که به دنبال آن به وجود آمد، وعده هایی داده و سپس ادعا شد که این سایت ارتقا پیدا کرده است، اما نتایج تست های مختلف سرعت سایت که پیشتر پیشبینی سرعت کم و از دسترس خارج شدن آنرا می کردند، هنوز هم نشان دهنده پایین بودن سرعت و احتیاج به بهینه سازی سایت خرید نمایشگاه کتاب هستند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، گرچه انتظار می رفت نمایشگاه مجازی کتاب که برای جبران خسارت های بحران دوران کرونائی ناشران بنا به برگزاری اش شد، کم حاشیه تر و کم دردسرتر از نمایشگاه فیزیکی هرساله که اغلب با مشکلاتی چون فضای نامناسب، قطعی دستگاه های کارتخوان و... همراه بود، ظاهر شود اما انگار از همان ساعات اول هم بازدیدکنندگان و مخاطبان را و هم میزبانان و ناشران را ناامید کرد.
دست اندرکاران برگزاری این رویداد در روز اول (چهارشنبه، یکم بهمن ماه ۹۹) چندان به روی خود نیاوردند که خیلی از مخاطبان نتوانستند وارد سایت نمایشگاه شوند و اگر هم توانستند وارد شوند، نتوانستند کتابی بخرند و از آن همه اختلال و سرعت کم کلافه شدند، در صورتیکه اختلالات به وجودآمده به سبب سرعت پایین سایت بود که این خود معمولا به نامناسب بودن سرور به کاررفته و مسائلی از این دست برمی گردد. اما باز هم همانند بسیاری مسائل دیگر، رفع اشکال بر عهده مردم گذاشته شد و مسئولان اولین نمایشگاه مجازی کتاب تهران بی آن که سرعت پایین سایت و مشکلات ناشی از آنرا که اتفاقا حتی قبل از شروع این رویداد پیش بینی شده بود به روی خود بیاورند، بعد از گذشت چند ساعت از شروع نمایشگاه اولین روز این رویداد و انتقادات متوالی مخاطبان و ناشران، در اطلاعیه ای از خریداران خواستند تا باتوجه به ۲۴ ساعته بودن بازدید و خرید، مراجعه به سایت را به روزهای آینده و ساعات مختلف موکول کنند!
پنج شنبه (دوم بهمن ماه ۹۹)، دومین روز برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران فرارسید؛ اما خبری از افزایش سرعت، رفع اختلالات و کاهش اعتراض های مخاطبان نشد. به دنبال این ماجرا، این دفعه صدای عذرخواهی دست اندرکاران برگزاری این رویداد شنیده و وعده هایی هم داده شد؛ در اطلاعیه ای ضمن عذرخواهی از بازدیدکنندگان و خریداران اعلام گردید که سایت فروش نمایشگاه در حال ارتقای فنی است.
این خبر ناشران زیان دیده از کرونا را که امیدشان به این رویداد مجازی بود و مخاطبانی را که از خرید کتاب در این فرصت کم کم ناامید می شدند، امیدوار کرد. هرچند که آنها انتظار داشتند چاره مورد نیاز قبل از وقوع مشکلات اندیشیده شود.
در واپسین ساعات دومین روز برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، رئیس این رویداد از فروش بیش از ۲۰ میلیارد ریال کتاب در روز دوم آگاهی داد. این البته درحالی بود که همچنان عده زیادی از مخاطبان در فضاهای گوناگون نسبت به این که نمی توانستند وارد سایت نمایشگاه شوند یا از آن خرید کنند انتقاد داشتند. ایوب دهقانکار این مساله را به دنبال آن چه ارتقای فنی و در دسترس قرار گرفتن سایت نمایشگاه عنوان نمود تلقی نمود. البته او ضمن قدردانی از مردم و عذرخواهی مجدد بابت اختلالات فنی سایت نسبت به روان تر شدن خرید در ایام آتی ابراز امیدواری کرد.
حالا نمایشگاه مجازی کتاب تهران به نیمه و سومین روز خود رسیده است و درحالی که گفته می شود سایت نمایشگاه ارتقا پیدا کرده است، به وضعیت آن نگاهی می نماییم.
بار دیگر چون دفعه های قبل به سراغ «گوگل پیج اسپید("PageSpeed Insights")» می رویم؛ قبل از ساعت ۱۱ بامداد روز جمعه (سوم بهمن) نتیجه تست سرعت سایت برای وب سایت خرید نمایشگاه به آدرس https: //book.icfi.ir/ در حالت دسکتاپ عدد ۶۹ و در حالت موبایل عدد ۵۹ و نیز در حدود ساعت ۱۲ ظهر در حالت دسکتاپ عدد ۷۳ و در حالت موبایل عدد ۵۴ است که طبعا در طول این مدت در حوالی این ارقام متغیر بوده است. این در حالیست که نتیجه تست انجام شده در شامگاه ۳۰ دی ماه ۹۹ (پیش از شروع اولین روز نمایشگاه) در حالت دسکتاپ عدد ۷۴ و در حالت موبایل عدد ۵۳ بود و ارقام به دست آمده امروز چندان تفاوتی با قبل نکرده اند!


البته تنها به نتیجه این تست بسنده نمی نماییم، برای افزایش صحت مستندات سراغ دیگر ابزارهای مطرح تست سرعت هم می رویم؛ بنا به نتیجه تست سرعت «جی تی متریکس"GTMetrix"» برای سایت خرید نمایشگاه، قبل از ساعت ۱۱ (به وقت ایران) روز جمعه ۲.۱ ثانیه و بعد از ساعت ۱۲ (به وقت ایران) ۶.۹ ثانیه طول می کشد تا صفحه این سایت بطور کامل لود شود.
نتیجه تست دیگری (پس از ساعت ۱۲ روز جمعه به وقت ایران) بوسیله ابزار "WebPagetest" (تست پیشرفته، همچون فیلمبرداری، مسدود کردن محتوا، معاملات چندمرحله ای و غیره را انجام می دهد) نشان میدهد که حدودا ۴.۸ ثانیه برای لود کامل صفحه سایت خرید نمایشگاه زمان لازم است.


علاوه بر این نتیجه تست ابزار ایرانی «سئو ۳۳» هم در دو زمان مختلف از روز جمعه(سوم بهمن ماه ۹۹) حاکی از این است که سایت خرید نمایشگاه حدود سه ثانیه(یک بار ۲.۸ و بار دیگر ۳.۷) برای لود شدن نیاز دارد و بنا به گزارش این ابزار، در چنین وضعیتی این سایت نیازمند بهینه سازی است.


هر چند که بدون استفاده از ابزارها هم هنوز پیداست که دسترسی به سایت نمایشگاه کتاب با سرعت پایینی هم راه است که دیگر بار ممکنست با هجوم جمعیت مخاطبان به آن سبب از دسترس خارج شدن شود. با این وجود اگر ارتقایی که درباب این سایت از آن سخن گفته شد، معنای دیگری دارد یا نتیجه دیگری، انتظار می رود درباره اش توضیحات شفاف تری ارائه شود.منبع:

1399/11/03
22:18:16
0.0 / 5
676
تگهای خبر: سایت , فروش , كتاب , گل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه