كتاب پرویز داریوش منتشر گردید

كتاب پرویز داریوش منتشر گردید به گزارش عطر و تن کتاب «پرویز داریوش؛ شاعر و تحلیل گر ادبی» نوشته کامیار عابدی اخیرا راهی بازار شده است.


این پژوهشگر و منتقد ادبی درباره این کتاب به ایسنا اظهار داشت: پرویز داریوش که سال ۱۳۷۹ فوت کرد در حدود ۵۰ سال بیشتر از ۶۰ اثر در حوزه ادبیات آمریکا و اروپا ترجمه کرد؛ ترجمه هایش از ویرجینیا ولف، هرمان ملویل، هرمان هسه، ارنست همینگوی و خیلی از بزرگان ادبیات آمریکا و اروپا بود و این کتاب ها را در نیمه اول قرن بیستم به ایران و زبان فارسی معرفی نمود. داریوش حدود دهه ۲۰ تا ۴۰ در حوزه شعر و نقد ادبی هم فعالیت داشت، اما فعالیت هایش در حاشیه قرار داشت و زیاد دیده نشده بود. من در این کتاب به این وجه از پرویز داریوش پرداخته ام؛ هم شعرهایش را گردآوری کرده ام و هم نقدهای ادبی اش را، به خصوص درباره نیما و صادق هدایت و تحلیل شعر معاصر. علاوه بر این زندگی نامه پرویز داریوش، تحلیل آثار و آرایش در حوزه شعر و نقد ادبیات معاصر هم در این کتاب آمده است.
او اضافه کرد: در این کتاب علاوه بر ترجمه و شعرهای داریوش پرویز، خاطرات و آرای ۱۸ نفر از مترجمان وپژوهشگران درباره وی در این کتاب نقل شده است؛ کسانی چون نیما یوشیج، محمد حقوقی، رضا براهنی، جلال آل احمد، سیمین دانشور، ابراهیم گلستان و محمود کیانوش. مطلب ابراهیم گلستان و محمود کیانوش اختصاصا برای این کتاب است و بقیه مطالب از منابع مختلف جمع آوری شده است.
عابدی همینطور درباره مدت جمع آوری و نگارش این کتاب اظهار داشت: من سال هاست آثار شاعران و نویسندگان نوگرایی را که در نیمه اول قرن بیستم یعنی اوایل دهه ۱۳۴۰ شعر گفته اند و نوعی نوگرایی در شعرشان است و در حوزه نقد ادبی نو فعالیت داشته اند، جمع آوری می کنم. در این مجموعه درباره محمد مقدم، دکتر محسن هشترودی و تندر کیا کار کرده ام و امیدوارم بتوانم مطالبی را درباره دیگران به مرحله نهایی برسانم. یعنی این یک کار درازدامن است و فقط شامل پرویز داریوش نمی گردد. یکی از کسانی که درباره اش کار کرده ام و احیانا سال آینده تکمیلش می کنم، احسان طبری است. وی در دهه های ۲۰ و ۳۰ در حوزه شعر و نقد ادبی خیلی فعالیت داشت، البته فعالیت هایش ادامه داشته و از کسانی است که معتقدم باید درباره اش دقیق تر و بیشتر بدانیم به خصوص درباره آثارش در دهه ۲۰. فکر می کنم سال آینده بتوانم مجموعه کاملی از کارهای احسان طبری را به مرحله نهایی برسانم.
کتاب «پرویز داریوش؛ شاعر و تحلیل گر ادبی» در ۳۴۰ صفحه و با قیمت ۶۸هزار تومان در انتشارات مروارید عرضه شده است.
منبع:

1399/10/22
15:01:59
0.0 / 5
719
تگهای خبر: ادبیات , زندگی , كتاب , گل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه