گفت وگو با جواد محقق

نگاهی به حاشیه های جشنواره شعر فجر

نگاهی به حاشیه های جشنواره شعر فجر عطر و تن: جواد محقق با بیان توضیحاتی درباب برخی حاشیه های جشنواره شعر «فجر» معتقد می باشد این جشنواره محفلی و گروهی نیست.


این شاعر و عضو هیئت علمی دوره های پیشین جشنواره شعر «فجر» در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت برگزاری این جشنواره در سالهای اخیر اظهار نمود: در بررسی جشنواره ها باید ببینیم که بر طبق اساس نامه ها و بخشنامه هایی که برای شان نوشته شده، مقرر است چه کاری انجام دهند و اگر آن کار را به سامان برسانند، طبیعی است که وظایف شان را انجام داده اند. جشنواره ها به صورتی رژیمان آخر فصل هستند و قرار نیست خودشان کار دیگری انجام بدهند. مجموعه هایی از آثاری در حوزه های مختلف در سراسر کشور منتشر می شوند، طبیعتا بعد از بررسی ها برخی از این ها با نظر داوران جشنواره ها برگزیده می شوند.
او افزود: اگر همین روند و روال به صورت طبیعی و بدون حب و بغض های مرسوم اتفاق بیفتد، جشنواره وظیفه خودش را انجام داده است. طبیعی است که در همه جشنواره ها عده ای برنده می شوند و عده ای هم نمی شوند. برنده ها معمولا از نتایج جشنواره ها ابراز رضایت می کنند و آنها را قبول دارند ولی ممکنست کسانی که برگزیده نشده اند، دلخوری هایی داشته باشند و نتایج کار را چون به نفع آنها اتفاق نیفتاده، نپسندند. این یک امر کاملا طبیعی است و به نظرم خیلی جای بحث و گفت و گو ندارد. جشنواره شعر «فجر» هم مثل سایر جشنواره های دیگر مجموعه آثار شعری در حوزه های شعر بزرگسال، شعر کودک و نوجوان و درباره شعر را در دوره ای یک ساله بررسی و نتایج آنرا اعلام می کند.
محقق سپس درباره برخی انتقادها نسبت به انتخاب دبیر علمی پانزدهمین جشنواره شعر فجر از جامعه دانشگاهی و این که گفته شده در بین جامعه شاعران نام آشنا نبوده است اظهار داشت: جشنواره شعر «فجر» بخش های مختلفی دارد که یکی از آنها مربوط به پژوهش ها و تحقیقات ادبی است، اساسا بیشترین ارتباط این بخش نه با شاعران که اتفاقا با پژوهشگران حوزه ادبیات است، یا در حوزه کودک و نوجوان هم همین طور است، طبیعتا نیاز است کسانی که در این عرصه کار پژوهشی انجام داده اند یا تدریس دانشگاهی دارند، در این عرصه وارد شوند. همچنان که در برخی از سال ها ممکنست خود شاعران در این عرصه ها وارد شده باشند.
این شاعر اضافه کرد: برمبنای بخشنامه و اساس نامه، هیچ قاعده ای نداریم که بگوید حتما از شاعران یا حتما از پژوهشگران باید در این جشنواره حضور داشته باشند. به نظر من نقطه مطلوب این است که ما در دوره های مختلف بتوانیم از طیف های مختلف افراد، چه شاعران و سرایندگان و چه اهالی تحقیق و پژوهش های ادبی و دانشگاهی استفاده نمائیم.
جواد محقق همین طور نظر خودرا درباب انتقاد برخی شاعران نسبت به حضور نداشتن طیف های گوناگون در جشنواره شعر «فجر» و تفاوت های این جشنواره با جشنواره های «فجر»ی که برای دیگر رشته ها برگزار می گردد اینگونه بیان کرد: کاری که جشنواره شعر «فجر» انجام می دهد، برمبنای اساس نامه اش است و آثار منتشرشده در طول یک سال قبل را بررسی می کند. این آثار آثاری هستند که به صورت قانونی در داخل کشور انتشار یافته اند در نتیجه شما در این قضیه با این کاری ندارید که این آثار متعلق به کدام افراد یا کدام طیف های ادبی هستند، یا کاری ندارید که بیشتر شعر کلاسیک است یا آزاد و نیمایی و یا کاری ندارید اگرچه دیگر کارهای اجتماعی و سیاسی مولفان چیست و با کتاب طرف هستید نه با افراد و اشخاص.
او جشنواره شعر «فجر» را نسبت به خیلی از جشنواره های محفلی معتبرتر دانست و افزود: کسانی که چنین تحلیلی می کنند، معمولا چون خودشان ذهن های سیاست زده ای دارند، افکارشان به این سمت گرایش پیدا می کند. وگرنه وقتی مقرر است همه کتاب های شعر منتشرشده در طول سال بررسی شوند، طبیعتا هیچ طیفی کنار نخواهد ماند و همه بررسی می شوند. حالا اگر آثار کسانی بررسی می شود ولی برخلاف تصورشان یا شهرتی که دارند مورد توجه داوران قرار نمی گیرد، این بحث داوری و نظر داوران است و ربطی به این ندارد که از چه طیفی باشند. این حرف ها به نظرم خیلی حرف های معقولی نیست و همه جشنواره ها هم البته درگیر چنین سوالاتی بوده و هستند و پس از این هم می توانند باشند. اما به هر حال جشنواره بخشنامه، اساس نامه و مجریانی دارد. اتفاقا به سبب این که جشنواره شعر «فجر» یک جشنواره محفلی و گروهی نیست و بجای خاصی از طیف های ادبی وابستگی ندارد و کاری ملی در سطح کشور انجام می دهد و همه آثار منتشرشده کشوری را می بیند، به نظر من نسبت به خیلی از جشنواره های محفلی جشنواره معتبرتری است که به یک شخص، گروه یا جریان و جناح خاص تعلق دارند.
منبع:

1399/10/21
14:01:16
0.0 / 5
1063
تگهای خبر: ادبیات , جشن , جشنواره , رشد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه