كتاب اتحاد شوم رونمایی گردید

كتاب اتحاد شوم رونمایی گردید عطر و تن: کتاب «اتحاد شوم؛ اسناد همکاری وزارت خارجه آمریکا با رژیم صدام در جنگ تحمیلی» توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر و وارد بازار نشر شد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در چهلمین سالگرد از شروع دفاع مقدس و دوازدهمین هفته متمادی، از کتاب «اتحاد شوم؛ اسناد همکاری وزارت خارجه آمریکا با رژیم صدام در جنگ تحمیلی» رونمایی نمود. این کتاب دربردارنده ۶۱ سند از اسناد همکاری ایالات متحده آمریکا با عراق است که بر ضد ایران همکاری کرده و الان که بیش از ۳۰ سال از اختتام جنگ می گذرد، آرشیو امنیت ملی آمریکا مبادرت به انتشار آن کرده است. اسنادی که همگی گواه بر تلاش آمریکا برای بر هم زدن نظام جمهوری اسلامی ایران است. قابل ذکر است، مراسم رونمایی باتوجه به وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا بدون حضور رسانه ها اجرا شد. این مرکز بمنظور آشنایی بیشتر با این کتاب با مرتضی قاضی مدیر گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و مجید کریمی نویسنده کتاب گفتگو کرده است.
در ابتدای این گفتگو، مرتضی قاضی مدیر گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به کتاب «اتحاد شوم» اظهار داشت: این کتاب که کتابی پژوهشی است، مربوط به اتحاد یا همکاری بین وزارت خارجه و دولت آمریکا و دولت رژیم بعثی صدام در دوران جنگ تحمیلی بین سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ است.
وی ادامه داد: پس از گذشت ۳۰ سال از وقوع حوادث، برخی از اسناد از طبقه بندی خارج می شوند و شما می توانید آنها را بیان کنید. این کتاب شامل ۶۱ سند است که مربوط به دوره زمانی ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ می باشد. این مجموعه اسناد از آرشیو امنیت ملی آمریکا هستند که همگی توسط دولت آمریکا اجازه انتشار پیدا کردند و در این کتاب موردبررسی قرارگرفته اند.
مدیر گروه مطالعات فرهنگی اجتماعی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تاکید بر اینکه بررسی جنگ تحمیلی عراق مقابل ایران نیازمند توجه به همه ابعاد است، اشاره کرد: ما اگر می خواهیم واقعاً به جنگ ایران و عراق بپردازیم و پدیده جنگ را بررسی نماییم، تاریخ جنگ را تحلیل نماییم و بتوانیم از جنگ دریافت هایی برای امروز و آینده مان داشته باشیم نیاز به این داریم که جنگ را همه جانبه و از زاویه دید همگان ببینیم و علاوه بر اینکه جنگ را ازنظر طرفین مخاصمه ببینیم باید کشورها و گروه ها و افرادی که در این میان به نفع یکی از طرفین داشتند فعالیت می کردند تا موازنه را تغییر دهند یا برتری یکی نسبت به دیگری را ایجاد کنند، بررسی شوند.
وی به نقش ایالات متحده آمریکا در جنگ ایران و عراق اشاره نمود و اظهار داشت: دولت آمریکا به جهت اینکه منافعش پس از انقلاب اسلامی در منطقه به خطر افتاده بود و دل خوشی از انقلاب اسلامی نداشت مخصوصاً پس از قضیه لانه جاسوسی که تقابل ایران و آمریکا شروع شد، اهتمام کرد با دامن زدن به اختلافات، عراق را به جنگ با ایران وادارد و این کشور را همراهی کند و حتی در سالهای آخر جنگ آمریکا در خلیج فارس بطور مستقیم با ایران دست به مقابله زد.
قاضی با یادآوری اینکه در جنگ عراق مقابل ایران، کشورهای زیادی نقش آفرینی کردند، اظهار نمود: قسمتی از نقش آفرینان در این جنگ دو قطب بزرگ شرق و غرب یعنی روسیه و آمریکا و کشورهای اروپایی هستند. بدین سبب مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس توجه به اسناد کشورهای دیگر در مورد جنگ ایران و عراق را از الزامات خود می داند و ما ناگزیریم به سمت این اسناد و روایت ها برویم. این اسناد، مکتوب هستند که در این کشورها پس از سال ها منتشرشده است.
مرتضی قاضی


منبع:

1399/10/12
23:22:17
0.0 / 5
565
تگهای خبر: رشد , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه