برگزیدگان تابستان كتاب كودك و نوجوان عرضه شدند

برگزیدگان تابستان كتاب كودك و نوجوان عرضه شدند به گزارش عطر و تن سه کتاب برگزیده فصل تابستان ۱۳۹۹ جایزه «کتاب ماه و سال کودک و نوجوان» معرفی و با اهدای «مرغک سیمین» از صاحبان این آثار تقدیر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون، در آیین اهدای جوایز این رویداد که روز سه شنبه (۲۵ آذر ۱۳۹۹) در سالن غدیر مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، سه اثر از میان ۱۴ اثر (۱۷ نسخه) راه یافته به مرحله نهایی، برگزیده شدند.
مرجان فولادوند، افسانه شعبان نژاد، مجید راستی، عبدالحکیم بهار و بابک نیک طلب داوران نهایی این رویداد در پایان، کتاب «عید اومده، عروسک ها» سروده خاتون حسنی و با تصویرگری مرضیه قوام زاده از انتشارات به نشر را حائز شرایط دریافت جایزه «کتاب ماه تیر» اعلام نمودند.
کتاب «زنبوره، کجا؟ کجا؟» نوشته زهره پریرخ و با تصویرگری سمانه قاسمی از نشر توت هم به اتفاق آرای داوران موفق به دریافت جایزه «کتاب ماه مرداد» شد.
همینطور کتاب «چگونه پدر خویش را نجات دهیم؟» اثر پیت جانسون با ترجمه فریبا چاوشی و با تصویرگری نایجل بینز از انتشارات هوپا به اتفاق آرای داوران، جایزه «کتاب ماه شهریور ۱۳۹۹» را دریافت کرد.
در این آیین از ناشران سه کتاب تیر، مرداد و شهریور به خاطر نشر این آثار قدردانی گردید و سیداحمد میرزاده از انتشارات به نشر، مصطفی مقسمی از نشر هوپا و اردشیر زرافشان از نشر توت بعنوان نماینده این ناشران جوایز را دریافت نمودند.


بر طبق این خبر، تا آخر فصل تابستان ۵۵۱ عنوان کتاب از ۴۵ ناشر حوزه کودک و نوجوان به دبیرخانه رسید که از میان آنها ۱۷۱ عنوان کتاب به مرحله داوری راه پیدا کرد.
همینطور از میان کتاب هایی که در فصل تابستان به دبیرخانه رسید، حدود ۴۲ نویسنده و شاعر، داوران اولیه بودند که ۱۷ کتاب را در بخش های شعر و داستان کودک و نوجوان شامل سه داستان تالیف، شش رمان تالیف، یک داستان ترجمه، دو رمان ترجمه و پنج اثر شعر بعنوان نامزدهای دریافت جایزه کتاب ماه فصل تابستان انتخاب کردند و در اختیار پنج داور نهایی قرار دادند.
بر طبق این خبر، کتاب شعر «آش شله قلمکار» نوشته اسماعیل امینی و با تصویرگری لاله ضیائی از انتشارات چرخ فلک و «آواز بند بند» سروده محمدحسن حسینی و با تصویرگری شبنم لهراسبی از انتشارات مدرسه هر دو در بخش «شعر نوجوان» و «کی بود که فیش و فوش کرد؟ مامان اونو خاموش کرد» سروده ناصر کشاورز و با تصویرگری مژگان طائی از انتشارات به نشر، «بادبادکم به ابرها تکیه داده» سروده مریم هاشم پور و با تصویرگری مهسا هدایتی از انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و «عید اومده، عروسک ها» سروده خاتون حسنی و با تصویرگری مرضیه قوام زاده از انتشارات به نشر در بخش «شعر کودک» نامزدهای جایزه کتاب فصل تابستان بودند.
همینطور در بخش «داستان کودک» کتاب های «هیولای رنگ ها» به نویسندگی و با تصویرگری آنا یناس و ترجمه سحر ترهنده از انتشارات فاطمی(کتاب های طوطی)، «گرگ های مهربان، کوه تخت» نوشته محمدسرور رجایی و با تصویرگری سمیه محمدی از انتشارات پرنده آبی، «زنبوره، کجا؟ کجا؟» نوشته زهره پریرخ و با تصویرگری سمانه قاسمی از نشر توت و «سرزمین مرده ها و زنده ها» نوشته طاهره ایبد و با تصویرگری غزاله بیگدلو از انتشارات شهر قلم، نامزدهای دریافت جایزه این فصل بودند.
رمان های «چگونه پدر خویش را نجات دهیم؟» اثر پیت جانسون، ترجمه فریبا چاووشی و با تصویرگری نایجل بینز از انتشارات هوپا، «پتش خوآرگر» نوشته آرمان آرین از نشر افق، «نوعی از بازنویسی زندگی فردوسی» نوشته حمید عبداللهیان و با تصویرگری سیدمیثم موسوی از نشر میچکا، «پیمان خون/ ساحران باروت» نوشته برایان مک کللن و با ترجمه محمدصالح نورانی زاده از نشر هوپا، «مرغ زرتاج»، «عروس اژدها»، «راز سیمرغ» و «شاه سایه ها» مجموعه چهارجلدی نوشته کاتارینا ورزی و با تصویرگری فرشید جمشیدی از نشر قدیانی هم نامزدهای بخش «رمان نوجوان» فصل تابستان جایزه کتاب ماه فصل تابستان بودند.
در بیانیه گروه داوری فصل تابستان آمده است: «اگر کتاب های رسیده را نماینده بازار نشر ایران بدانیم، می توان اظهار داشت که کتاب های ترجمه همچنان سهم بیشتری از بازار کتاب را به خود اختصاص داده اند و در بین کتاب هایِ تالیفی، تصویرگری، گرافیک و کتاب آرایی خوشبختانه چند گام از متن پیشی گرفته است و جای شادمانی دارد که کیفیت چاپ، تنوع فرم و دیگر عناصر بصری و فیزیکی کتاب های تالیفی رو به پیشرفت دارد.»
هیات داوران در ادامه خاطرنشان کرده است: «به نظر می رسد کتاب های تالیفی از سه نقطه ضعف شامل جای خالی سرویراستار، سرویراستاری که به خصوص به سامان بخشی کتاب های نویسندگان تازه کار بپردازد، ویراستار علمی بخصوص در کتاب های غیرداستانی برای دست یابی به نوشتاری بی اشتباه، روزآمد و با اطلاعات دقیق و توجه و حساسیت بیشتر از بیش به کاربرد زبان بعنوان نخستین ابزار ارتباطیِ نویسنده با مخاطب رنج می برد.»


در بیانیه داوری همینطور آمده است: «اعضای داوری هم در این مورد هم نظر بودند که در رمان های نوجوانان بخصوص رمان هایی که با فضای فانتزی و اساطیری نوشته شده اند، زبان اغلب ضعیف و گاه مخدوش است. به یاد داشته باشیم که زبانِ فارسی میراث مشترک ماست و زیباترین و غنی ترین زبان های ادبی جهان است. دریغ است متون معاصری که بخصوص برای کودکان و نوجوانان نوشته شده از ظرفیت های زیباشناسانه این زبان عاری باشد و بی بهره بماند.»
گروه داوری در بیانیه خود ابراز امیدواری کرده که این بررسی ها و پیشنهادها به همدلی و همگرایی بیشتر برای اعتلای ادب معاصر فارسی بخصوص برای کتاب های کودک و نوجوان یاری رساند.
هیأت داوران در انتها این بیانیه از پدیدآورندگان کتاب، داوران، همراهان و بخصوص کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و همه آن هایی که در تندباد حوادث اخیر تلاش می کنند تا این چراغ روشن بماند و در پرتو آن حاصل زحمت های پدیدآورندگان کتاب بهتر دیده شود، سپاسگزاری کرده است.
جایزه «کتاب ماه و سال کودک و نوجوان» هر فصل ادامه دارد و منتخبی از آثار بررسی شده کارشناسان این رویداد، در لیست های خرید کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در چارچوب طرح «تمیم(تامین محتوای یک پارچه مراکز کانون)» قرار می گیرد.
لیست کتاب های نامزد و برگزیده فصلِ تابستان جایزه «کتاب ماه و سال کودک و نوجوان»
منبع:

1399/09/25
22:36:30
5.0 / 5
1173
تگهای خبر: جایزه , زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه