كاربرد روان كاوی در نقد ادبی فروید منتشر گردید

كاربرد روان كاوی در نقد ادبی فروید منتشر گردید به گزارش عطر و تن کتاب «کاربرد روان کاوی در نقد ادبی؛ هفت اثر از فروید درباره ادبیات» نوشته زیگموند فروید با ترجمه حسین پاینده انتشار یافته است.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این کتاب در ۲۸۰ صفحه و با قیمت ۵۴ هزار تومان در انتشارات مروارید عرضه شده است.
در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: کتاب حاضر دربرگیرنده هفت تک نگاری و نوشتار از زیگموند فروید، بنیان گذار نظریه روانکاوی، در خوانش نقادانه متون ادبی است. فروید از مفاهیمی که خود در روان کاوی نظریه پردازی کرده است برای تحلیل متون ادبی بهره می گیرد، اما متقابلا از ادبیات هم برای تبیین مفاهیم روان کاوانه استفاده می نماید. وی در تبیین رابطه همکارانه ادیبان و روان درمانگران چنین می نویسد: «نویسنده آفرینشگر نمی تواند از آن چه به حوزه کار روان پزشک مربوط می شود اجتناب کند، همان گونه که روان پزشک هم نمی تواند به قلمرو نویسنده آفرینشگر وارد نشود. بررسی موضوعات روان پزشکی در ادبیات می تواند درست باشد، بی آن که ذره ای از جنبه زیبایی شناختی متون ادبی کاسته شود.»
مجموعه ای از آثار فروید در نقد ادبی که ترجمه فارسی شان در کتاب حاضر عرضه شده است، سپهر اندیشگانی او درباره چیستی آفرینش هنری و ادبی را به خواننده می شناساند. این تک نگاری ها و مقالات همینطور نمونه هایی دست اول از کاربرد رویکرد روان کاوانه کلاسیک در نقد ادبی محسوب می شوند و می توانند راهگشای پژوهشگران این حوزه باشد. مترجم با افزودن مقدمه ای مشروح کوشیده است تا بعضی از بنیانی ترین مفاهیم نظریه روان کاوی را که دانستن شان پیش شرط فهم آثار فروید درباره ادبیات و هنر است، معرفی نماید تا مطالعه این کتاب برای خواننده راحتتر شود.1399/09/21
13:03:08
5.0 / 5
1226
تگهای خبر: ادبیات , پزشك , درمان , زیبایی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه