سهم ادبیات و كتاب از بودجه ۱۴۰۰ چقدر است؟

سهم ادبیات و كتاب از بودجه ۱۴۰۰ چقدر است؟ عطر و تن: از مجموع بودجه های پیشنهادی در لایحه بودجه 1400، 188 میلیارد و 500 میلیون تومان به توسعه نشر و ترویج كتاب خوانی اختصاص یافته است.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، معاونت پارلمانی رئیس جمهور روز چهارشنبه (۱۲ آذرماه)، لایحه بودجه ۱۴۰۰ را تقدیم رئیس مجلس کرد.
در این لایحه اعتبارات هزینه ای وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی در سال ۱۴۰۰، ۱۲، ۵۵۰، ۸۴۰ میلیون ریال برآورد شده است. رقم مصوب در سال ۹۹، ۸، ۸۷۸، ۱۱۰ میلیون ریال بوده است، که از افزایش حدود ۳هزار میلیارد ریالی بودجه پیشنهادی حکایت می کند. امسال علاوه بر این بودجه، ۳، ۷۷۰، ۰۰۰ میلیون ریال یارانه برای پشتیبانی از نشر، کتاب و مطبوعات درنظر گرفته شده است. البته در سال ۹۹ برخلاف پیشنهاد بودجه حدود ۳هزار میلیون ریالی، یارانه ای به این بخش تعلق نگرفته است.
از میزان بودجه پیشنهادی وزارت ارشاد، ۱، ۸۸۵، ۰۰۰ میلیون ریال برای برنامه توسعه نشر و ترویج کتاب خوانی در نظر گرفته شده است.
بودجه پیشنهادی برای فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ۴۶۳، ۳۸۰ میلیون ریال است که این میزان در سال ۱۳۹۹، ۲۸۷، ۳۵۸ میلیون ریال بوده است. برای موسسه نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) هم ۳۴۵، ۰۰۰ میلیون ریال درنظر گرفته شده و ۸۳، ۰۰۰ میلیون ریال نیز برای کتابخانه آیت الله نجفی مرعشی پیشنهاد شده است. همین طور برای بنیاد دایره المعارف اسلامی ۱۴۰، ۰۰۰ میلیون ریال اختصاص یافته است.
برای بنیاد سعدی ۲۰۰، ۰۰۰ میلیون ریال درنظر گرفته شده و ۲، ۸۱۹، ۳۸۰ میلیون ریال هم بودجه ای است که برای نهاد کتابخانه های عمومی کشور پیشنهاد شده است. همین طور ۱، ۸۵۸، ۸۰۰ میلیون ریال بودجه پیشنهادی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.
بر طبق این لایحه، اعتبارات هزینه ای که برای ترویج کتاب و کتاب خوانی درنظر گرفته شده به این شرح است: ۱۴۰، ۰۰۰ میلیون ریال برای پشتیبانی از برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، ۱۴۰، ۰۰۰ میلیون ریال برای کمک به برگزاری مراسم، جشنواره ها، نشست ها، هفته کتاب و مسابقات کتاب و کتاب خوانی، ۴۵، ۸۱۰ میلیون ریال برای توسعه فرهنگ کتاب خوانی با اولویت مناطق کمتر توسعه یافته، ۲۵، ۰۰۰ میلیون ریال برای پشتیبانی از حضور بین المللی نویسندگان، ۳۰، ۸۹۰ میلیون ریال برای پشتیبانی از تبلیغ و اطلاع رسانی کتاب (عنوان کتاب)، ۵۰، ۰۰۰ میلیون ریال برای نظارت بر موسسات انتشاراتی، ۱۱۰، ۰۰۰ میلیون ریال جهت بررسی کتاب (میلیون صفحه)، ۳۵، ۰۰۰ میلیون ریال برای حمایت و ساماندهی انجمن های ادبی و فرهنگی، ۵۰، ۰۰۰ میلیون ریال برای برنامه ریزی در حوزه نشر و کتاب، ۸۰، ۰۰۰ میلیون ریال برای کمک به برگزاری نمایشگاه استانی کتاب، ۵۰۰، ۰۰۰ میلیون ریال برای کمک به خرید کتاب برای تقویت کتابخانه ها و موسسات فرهنگی و پژوهشی غیردولتی، ۱۶۰، ۰۰۰ میلیون ریال برای کمک به شبکه توزیع کتاب، ۹۰۰۰۰ میلیون ریال برای تخفیف در بهای کتاب در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، ۶۶۰، ۰۰۰ میلیون ریال برای کمک به خرید کتاب توسط دانش آموزان، دانشجویان و طلاب بوسیله انتشار کارت اعتباری.


منبع:

1399/09/13
19:52:50
5.0 / 5
1497
تگهای خبر: ادبیات , جشن , جشنواره , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه