قربان ولیئی عنوان كرد

كمك فضای مجازی به شعر

كمك فضای مجازی به شعر به گزارش عطر و تن قربان ولیئی با بیان انتشار مجموعه شعر جدید خود با عنوان «فقط تویی كه منم» می گوید: رسانه های مجازی به شعر كمك می نماید و این فضا سبب شده شعر عرضه و خوانده شود.


این شاعر درباره مجموعه شعر جدید خود که در انتشارات کتاب نیستان منتشر می شود، به ایسنا اظهار داشت: مجموعه «فقط تویی که منم» شامل شعرهای کوتاه من است؛ ۱۲۰ قطعه شعر کوتاه و حتی شعر کوتاه کوتاه که به لحاظ فرمیک در وزن نیمایی هستند و به لحاظ محتوایی و درون مایه بیشترشان در گونه ادبی مناجات و نیایش قرار دارند.
او با بیان اینکه این مجموعه اولین مجموعه شعر نیمایی اوست، اظهار داشت: پیشتر مجموعه شعرهایی که منتشر نموده بودم شامل شعرهای کلاسیک، غزل و مثنوی بودند. از سه چهار سال پیش شرایط سرودن شعر نیمایی در من فراهم گردید و برای سرودن این نوع شعر میل پیدا کردم، به شکل طبیعی صورت گرفت و ادامه پیدا کرد.
ولیئی درباره این که گفته می شود «شعر مخاطب ندارد»، اظهار نمود: به صورت کلی شعر هیچ وقت مخاطب عام نداشته است. مگر در دوره مشروطه که شعر وارد ساحت شعار شده و به سلاحی برای مبارزه سیاسی تبدیل شد. شعر رسانه ای ویژه با مخاطب خاص بوده است و می توان گفت در روزگار ما شکل عرضه اش متفاوت شده است.
او با بیان اینکه رسانه های مجازی به شعر کمک می نماید، تصریح کرد: تا چند سال پیش مخاطب شعر کاهش پیدا کرده بود اما در سالهای اخیر به خاطر رشد فضای مجازی اتفاق مبارکی که افتاده، شعر عرضه و خوانده می شود و به نظرم با عنایت به این که شعر رسانه خاصی است، مخاطب کمی ندارد.
این شاعر سپس بیان نمود: من این دیدگاه را ندارم که مخاطب شعر کم شده باشد اما نکته ای که وجود دارد این است که حوصله مردم کاهش پیدا کرده و دنیا، دنیای فست فودی شده است. از سوی دیگر سرعت رسانگی در شعر مهم می باشد. فکر می کنم کوتاه بودن شعر می تواند به گسترش آن کمک نماید که شاید از اقتضائات روزگار ما باشد. البته من قصدی نداشتم که شعر کوتاه بگویم و به صورت طبیعی بدست آمد.
قربان ولیئی متولد ۱۳۴۹ در شهرستان صحنه کرمانشاه است. او دکترای زبان و ادبیات فارسی دارد و الان بعنوان دانشیار در دانشگاه زنجان مشغول تدریس است. «گزیده ادبیات معاصر شماره ۸۳»، «گفتم به لحظه نام تو را، جاودانه شد»، «ترنم داوودی سکوت»، «باید نوشت نام تو را با پرنده ‏ها»، «با دو چشم گرفتار یکتایی»، «جوان شدن جاودانگی»، «ضربات ذات»، «درخت در خودش راه می رود»، «موسیقی نواحی جان» و «لحظه جهان» از آثار او هستند.
منبع:

1399/09/08
13:16:26
5.0 / 5
1163
تگهای خبر: ادبیات , تولد , رشد , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه