مطالعات نشان می دهد؛

آلودگی هوا با افزایش ریسك زوال عقل مرتبط می باشد

آلودگی هوا با افزایش ریسك زوال عقل مرتبط می باشد محققان دریافتند زنان سالمند ساكن در مناطق با آلودگی بالا دارای الگوهای چروك شدگی مغزی شایع در بیماری آلزایمر هستند.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، محققان دانشگاه کالیفرنیا در این مطالعه به بررسی آلودگی ذرات ریز پرداختند و دریافتند استنشاق میزان بالا آلودگی هوا با چروکیدگی در مناطق مغزی صدمه پذیر در مقابل بیماری آلزایمر مرتبط می باشد.
آلودگی ناشی از ذرات ریز شامل ذرات میکروسکوپی مواد شیمیایی، دود و غبار و سایر آلاینده های معلق در هوا است. این ذرات بزرگ تر از ۲.۵ میکرومتر نبوده و ۳۰ بار کوچک تر از قطر موی انسان هستند.
«دیانا یونان»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «کوچک شدن حجم مغز فاکتور پرخطر اصلی زوال عقل و بیماری آلزایمر است اما اینکه آیا آلودگی هوا باعث تغییر ساختار مغز می شود همچنان مورد تحقیق و بررسی است.»
وی در ادامه می افزاید: «مطالعه ما نشان داد که زنان ۷۰ تا ۸۰ ساله که در معرض سطح بالاتری از آلودگی هوا قرار دارند، با خطر بالاتر تغییرات مغزی در رابطه با بیماری آلزایمر در طول ۵ سال روبرو بودند. تحقیقات ما نشان داده است این مواد سمی امکان دارد ساختار مغز یا ارتباطات در شبکه سلول عصبی مغز را که در روند پیشرفت بیماری نقش دارند، مختل نماید.»
این مطالعه شامل ۷۱۲ زن مسن با میانگین سنی ۷۸ سال بود که در ابتدای مطالعه مبتلا به زوال عقل نبودند. این زنان در ابتدای مطالعه و ۵ سال پس از مطالعه تحت اسکن مغزی ام آرآی قرار گرفتند.
محققان بر مبنای آدرس محل سکونت شرکت کنندگان، میزان آلودگی هوا را در مدت ۳ سال پیش از نخستین اسکن مغز برآورد کردند.
محققان مشاهده نمودند به ازای افزایش هر ۳ μg/m۳ در میزان آلودگی هوا، خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر ۲۴ درصد افزایش می یابد.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این حوزه تاکید دارند.


منبع:

1399/09/04
11:54:19
5.0 / 5
1443
تگهای خبر: آلودگی , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه