واكنش صریح فرهاد توحیدی به خبر پخش جهانی فیلم مست عشق

وضعیت فیلم مولانا حسن فتحی مخاطره آمیز است

وضعیت فیلم مولانا حسن فتحی مخاطره آمیز است به گزارش عطر و تن فرهاد توحیدی یكی از نویسندگان فیلمنامه فیلم «مست عشق»، خبر پخش جهانی این فیلم را از جانب سرمایه گذار ترك، ناقض حقوق مولف می داند و تاكید می كند كه پیگیری حقوقی برای حل این مسئله شروع شده و اگر لازم باشد از وزارت امور خارجه هم تقاضای كمك خواهد شد.


اخیرا ویدیویی در فضای مجازی انتشار یافته مبنی که مقرر است فیلم «مست عشق» محصول مشترک ایران و ترکیه پخش جهانی خویش را آذر ماه همزمان با هفته بزرگداشت مولانا آغاز کند و علاوه بر نسخه سینمایی، یک سریال هشت قسمتی هم از این اثر آماده شده است.
این خبر در آغاز با واکنش حسن فتحی، یکی از نویسندگان فیلمنامه و کارگردان این اثر رو به رو شد که آنرا از اساس کذب خواند و حالا فرهاد توحیدی، دیگر نویسنده فیلمنامه «مست عشق»، در گفتگو با ایسنا، اقدام سرمایه گذار ترک در زمینه پخش جهانی این فیلم و تهیه نسخه ای از آن در چارچوب سریالی 8 قسمتی را نقض حقوق مولفان و سازندگان این اثر می داند و خبر می دهد که پیگیری حقوقی این مورد از جانب سرمایه گذار ایرانی فیلم شروع شده است.
توحیدی می گوید: این خبر نه تنها برای من بعنوان یکی از نویسندگان فیلمنامه، بلکه برای همه دست اندرکاران این پروژه که حدود چهار سال از عمر خویش را به ساخت این فیلم اختصاص داده ایم، بسیار ناگوار و شوکه کننده بود.
این هنرمند با ارائه توضیحاتی درباره روند ساخت این فیلم اضافه می کند: با آخر کار بازیگران ایرانی فیلم، حدود هشت سکانس از فیلم باقی ماند که این سکانس ها به بازی بازیگران ترک اختصاص دارد و فیلمبرداری آن حدود یک هفته زمان می برد.
توحیدی درباره علل توقف فیلمبرداری این فیلم توضیح می دهد: فیلمبرداری این سکانس ها به علل گوناگون همچون همه گیری کرونا که سبب توقف پروازهای بین دو کشور و ممنوعیت ورود اتباع به کشورهای دیگر شد، به تعویق افتاد.
او با اشاره به طولانی شدن محدودیت پروازهای بین المللی در دوران کرونایی ادامه می دهد: این زمان بسیار طولانی شد و همه ما در این انتظار به سر می بردیم که با برقراری رفت و آمدها و امکان پذیر شدن فیلمبرداری، تصویربرداری سکانس های باقی مانده صورت گیرد.
این فیلمنامه نویس اما از تنش هایی هم سخن می گوید که از همان زمان فیلمبرداری میان سرمایه گذار ترک و سرمایه گذار ایرانی این پروژه وجود داشته است؛ تنش هایی که به قول او تلاش می شده با تفاهم حل شود اما ظاهرا این کوشش ها نافرجام بوده است.
توحیدی ادامه می دهد: سرمایه گذار ترک در این پروژه فقط یک چهارم سهم دارد و این بسیار اعجاب انگیز است که با این درصد مشارکت، حالا مدعی اکران جهانی فیلم و ساخت سریالی 8 قسمتی از آن است. این اقدام از نظر حقوقی، نقض حقوق مولفان و مصداق خیانت در امانت است و این چنین است که سرمایه گذار ایرانی فیلم پیگیری حقوقی را شروع کرده است.
او سپس توضیحاتی درباره دشواری های نگارش فیلمنامه این اثر ارائه می دهد و می گوید: من و آقای فتحی 2 سال و اندی را به تحقیق و پژوهش گذراندیم. ده ها کتاب خواندیم. با تمام مولاناشناسان و مولانا پژوهانی که به کارآمدی در این حوزه حسن شهرت داشتند، گفتگو کردیم و از دانش آنان کمک گرفتیم. ضمن اینکه این فیلمنامه شاید بیشتر از ده باز بازنویسی شده است تا به نسخه نهایی رسیدیم.
این نویسنده، ساخت این فیلم را پروژه ای بسیار سنگین توصیف می کند و ادامه می دهد: برای ما بعنوان خالقان این اثر، این مورد بسیار نگران کننده است که چگونه سرمایه گذاری که فقط یک چهارم سهم دارد، تصمیم دارد حقوق خالقان این کار را پایمال کند و ادعا کند از فیلمنامه ای که برای فیلم سینمایی نوشته شده، سریالی 8 قسمتی بیرون کشیده است؟!
توحیدی اضافه می کند: اصلا وقتی هنوز یک هفته از فیلمبرداری فیلم که شامل سکانس هایی بسیار مهم می باشد، باقی مانده چگونه می توان ادعا کرد که فیلم آماده نمایش شده است؟! همه کسانی که دستی در کارهای تصویری دارند، خوب می دانند چنین چیزی چقدر تعجب آور است!
او اعتقاد دارد که اعتماد بیش از اندازه به سرمایه گذار ترک، یکی از اشتباه های گروه ایرانی این پروژه است و ابراز تاسف می کند که همه راش ها در اختیار طرف ترک است.
فرهاد توحیدی، شهرام زاهدی (مدیر تولید) و حسن فتحی

توحیدی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان دارد این خبر از اساس نادرست باشد و با اهداف دیگری انتشار یافته باشد؟ توضیح می دهد: نمی دانم این خبر حقیقت دارد یا اینکه نوعی باج خواهی برای چانه زنی بر سر منافع بیشتر در این پروژه است چونکه هم اکنون شرکت های زیادی خواستار پخش فیلم در سرتاسر جهان هستند و طبیعتا مذاکراتی هم در جریان است. عملا با این خبر، بوی باج خواهی می آید. بنابراین امکان دارد بخشی از این قضیه حقیقت نداشته باشد.
توحیدی که البته وضعیت پروژه را مخاطره آمیز می داند، تاکید دارد که این خبر با هر نیتی که انتشار یافته، باید آنرا جدی گرفت و به راحتی از آن نگذشت و اجازه نداد زحمات گروهی که با اشتیاق و با عشق فراوان به شمس و مولانا و با هدف خدمت به فرهنگ کشورمان دست به ساخت این پروژه زدند، پایمال شود.
او که خواهان پیگیری کانون فیلمنامه نویسان و کانون کارگردانان خانه سینماست، اعتقاد دارد که خانه سینما باید در جهت پشتیبانی از تولیدات مشترک و احقاق حقوق همکاران خود وارد عمل شود.
فرهاد توحیدی در انتها در پاسخ به این پرسش که آیا این اختلاف ها سبب نمی گردد پروژه به محاق برود، می گوید: امیدوارم چنین نشود. ولی در هر حال وضعیت فیلم مخاطره آمیز است و شخصا از وزارت امور خارجه هم درخواست کمک دارم.
1399/08/03
10:57:37
5.0 / 5
1641
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه