برنامه های جایزه جلال تشریح شد

برنامه های جایزه جلال تشریح شد در نشست خبری سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد از نگاه بین المللی به این جایزه و هم افزایی با كشور پاكستان، داوری بدون حب و بغض آثار و ارسال ۱۶۹۱ اثر به این جایزه سخن گفته شد. همینطور درباره برگزاری نمایشگاه مجازی كتاب در آذرماه صحبت شد.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، ایوب دهقان کار، مدیرعامل این موسسه در نشست خبری سیزدهمین دوره جایزه ادبی «جلال آل احمد» که امروز چهارشنبه (۳۰ مهرماه) در سالن زنده یاد عاشوری برپا شد، با اشاره به ادغام موسسات معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، اظهار داشت: تلاش کردیم فعالیتهای موسسه جدید را در حد بضاعت و با نظرات کارشناسان و اهل فن یک گام به جلو ببریم. گسترش ویروس کرونا منجر به تعطیلی برنامه ها و فعالیتهای موسسه جدید نشد، بلکه تلاش کردیم با عنایت به انتظارهایی که از این موسسه می رفت تغییرات رو به جلو و مثبتی داشته باشیم.
وی در ادامه با اشاره به فعالیتهای موسسه جدید در چهل سالگی دفاع مقدس و ایران محرم و صفر، اضافه کرد: برگزاری جایزه ادبی جلال آل احمد نخستین برنامه اجرایی دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی است. با همان نگاه یک گام به جلو، تلاش کردیم بذری بکاریم که در دوره های بعدی پرورش داده شود و شاهد ثمردهی در سال های آینده باشیم. در برگزاری جایزه جلال دو نگاه به درون که اصطلاحاً عنوان جلال شناسی را برای آن به کار می بریم و نگاه بین المللی را دنبال کردیم؛ در نگاه اول، طرح «پدید» بعنوان پژوهشی درباره ادبیات داستانی در حال اجراست که در آن به بررسی و واکاوی آثار داستانی منتشرشده که گاها نامزد یا برگزیده جایزه جلال بوده اند یا برگزیده این جایزه نبوده اما در حوزه ادبیات داستانی انتشار یافته اند می پردازند. امیدواریم در آینده اطلاعات این پژوهش مورد استفاده و استناد مخاطبان قرار گیرد.
پاکستان پیوست منطقه ای جایزه جلال آل احمد
مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به نگاه بین المللی جایزه جلال اشاره نمود و اظهار داشت: سرمایه اصلی کشورها، فرهنگ، تمدن و ادبیات است. دینی در حوزه تمدن و فرهنگ ایران اسلامی بر گردن ماست که امیدواریم به نحو مقتضی آنرا ادا نماییم. با عنایت به این که غنای خوبی در حوزه ادبیات کشور وجود دارد و سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه دیپلماسی فرهنگی و معرفی ادبیات است، تصمیم گرفتیم پیوستی در افق بلندمدت و بین المللی داشته باشیم. در همین راستا، برای جامعه هدف کشور پاکستان را در نظر گرفتیم که با همکاری انجمن های ادبی و نویسندگان و شاعران در حوزه ادبیات داستانی هم افزایی داشته باشیم.

در فعالیتهای هنری نمی توان همه را راضی کرد

در ادامه این نشست، ابراهیم محمدحسن بیگی دبیر علمی جایزه جلال، این جایزه را جزء جوایز معتبر و پرارزش دانست و اظهار داشت: این جایزه در میان جوایز دولتی و خصوصی شناخته شده است و همیشه مهم بوده که چه کتابی در این جایزه برگزیده می شود و به دنبال نتیجه آن عده ای راضی و عده ای ناراضی خواهند شد. برگزاری این جایزه محصول تلاش جمعی است که از ماه ها قبل در تدارک برگزاری این جایزه به بهترین شیوه آن هستند.
دبیر علمی جایزه جلال اضافه کرد: در دوره ای جزء داوران جایزه و عضو هیئت علمی بودم و هیچگاه تلاش نکردیم لحظه ای اهمال و کوتاهی نماییم و در داوری به سمت و سویی برویم که حب و بغض در آن باشد بلکه آثار ارسالی با حساسیت های بالایی داوری شوند تا به نتایج خوبی برسیم. در فعالیتهای هنری نمی توان همه را راضی کرد و این از خاصیت هنر است که یک معیار ثابت در هنر وجود ندارد. اما آن چیزی که وجود دارد این است که همه تلاش و تلاش می کنند به بهترین نتایج برسند و تلاش خواهیم کرد تا این جایزه به بهترین شکل ممکن برگزار گردد.
ارسال ۱۶۹۱ اثر به دبیرخانه جایزه جلال آل احمد

مصطفی راضی جلالی هم در این جلسه، اظهار داشت: بخش عمده اعتبار جایزه ادبی جلال آل احمد مرهون زحمات رسانه ها و خبرنگاران است و بخش عمده موفقیت جایزه به ناشران و موسسات حوزه ادبیات داستانی برمی گردد. ناشران در شرایط سخت کرونایی با دبیرخانه جایزه جلال همکاری دوستانه ای داشتند و آثار را در کوتاه زمانی ارسال کردند. به صورتی که هنگام ارسال فراخوان جایزه، ۹۰درصد آثار ارسال شده بود.

جلالی با بیان این که همکاری و همراهی خبرنگاران در این دوره از جایزه جلال فراتر از سطح اطلاع رسانی خواهد بود، اظهار داشت: با وجود شرایط کرونا در کشور بخشی از فعالیت دبیرخانه جایزه جلال به صورت رسمی دیر شروع شد اما بعنوان امانتداران رسانه ها و نویسندگان کار را تعطیل نکردیم و فعالیتهای جایزه از سه ماه پیش شروع شده بود.

او با اشاره به تعداد آثار ارسالی به دبیرخانه جایزه جلال اظهار داشت: در مجموع ۱۶۹۱ اثر به دبیرخانه جایزه ارسال شد که از این تعداد، ۸۱۴ اثر در حوزه داستان بلند، ۲۲۴ اثر در حوزه داستان کوتاه، ۴۷۰ اثر در حوزه مستندنگاری و ۷۳ اثر در حوزه نقد ادبی ارسال شده است.

دبیر اجرایی جایزه جلال بیان نمود: به مناسبت چهلمین سال دفاع مقدس، بخش ویژه این دوره از جایزه جلال را به بررسی آثار منتشرشده ادبیات داستانی در این ۴۰ سال اختصاص داده ایم و انتخاب این آثار از جانب رسانه ها و خبرنگاران صورت می گیرد. به این صورت که طی نامه نگاری های انجام شده با مدیران مسئول رسانه ها، هر رسانه نماینده خویش را برای داوری در این بخش به دبیرخانه جایزه معرفی خواهد نمود. همه آثار در مرحله اول تجمیع شده، اما هر یک از اهالی رسانه آثاری را که طی این ۴۰ سال می شناسند می توانند به لیست اضافه کنند. مقرر است ۲۰ اثر به انتخاب هیأت ۹ نفره که متشکل از سه پیشکسوت حوزه رسانه، سه پیشکسوت حوزه ادبیات داستانی دفاع مقدس و سه نفر از دبیرخانه است، داوری شوند.
جلالی اظهار نمود: سال جاری هم مانند سال های گذشته، به مولفان، نویسندگان و پژوهشگران ادبیات داستانی قول خواهیم داد که پاسدار آثار آنها هستیم و هیئت علمی تمام توان خویش را در نحوه داوری و اجرای آئین نامه خواهد داشت. دبیرخانه جایزه جلال هم تلاش خواهد نمود تأثیر بیرونی را در روند داوری دخیل نکند.

دبیر اجرایی جایزه جلال در پاسخ به این سؤال که جوایز ادبی از سکه افتاده اند، اظهار داشت: زمانی که برای جایزه جلال ۱۱۰ سکه در نظر گرفته شد رقم سکه در آن زمان از رقم فعلی کمتر بود. ما مجری جایزه هستیم و تصمیم گیری درباره جایزه برعهده شورایعالی انقلاب فرهنگی است ازاین رو شیوه و میزان پرداخت جوایز برعهده ما نیست، با این وجود ما پیشنهاد تجمیع و ساماندهی اساسنامه های جوایز ادبی را به شورایعالی انقلاب فرهنگی عرضه خواهیم داد. در همین زمینه در حال تجمیع آرا و نظرات استادان، برگزیدگان جایزه ادبی جلال و برگزیدگان جایزه شعر فجر هستیم و اگر تصمیمی در شورایعالی انقلاب فرهنگی گرفته شود ما بعنوان مجری آنرا اجرا خواهیم کرد.

جلالی با اشاره به زمان برگزاری سیزدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد اظهار داشت: بر مبنای اساسنامه، هر سال در زمان تولد جلال آل احمد، اختتامیه جایزه برگزار می گردد اما با عنایت به شرایط حاکم بر جامعه نمی توان زمان دقیق برگزاری مراسم را پیش بینی نمود اما تلاش خواهیم کرد در دهه اول آذرماه آنرا برگزار نماییم. تاخیر در برگزاری اختتامیه در صورتی مجاز خواهد بود که ما امیدوار باشیم بتوانیم این مراسم را به صورت حضوری برگزار نماییم در غیر این صورت به صورت مجازی برگزار می گردد.

در داوری به ادبیات بها می دهیم

در ادامه این نشست، حسن بیگی در پاسخ به سؤالی با این مضمون که "آیا جایزه جلال می خواهد به روند راضی نگه داشتن طیف های مختلف ادبی ادامه دهد و به کسانی جایزه دهد که ادای اپوزیسیون نظام جمهوری اسلامی ایران را درمی آورند؟" اظهار داشت: در عرصه داوری آثار در جایزه جلال به شخصه معتقدم در انتخاب آثار این نگاه وجود ندارد. نگاه سیاسی از این جنس در داوری جایزه جلال وجود ندارد بلکه در داوری به ادبیت و ادبیات بها می دهیم ازاین رو آثار منتقدان اگر جزو آثار خوب باشد دیده می شود مگر نویسنده ای که خط قرمزهای نظام را رعایت نکند.

برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران در آذرماه

در ادامه این نشست خبری، دهقانکار با اشاره به نمایشگاه مجازی کتاب تهران اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شور و نشاطی بین اهالی رسانه و نشر ایجاد می کرد اما متأسفانه سال جاری متأثر از شیوع کرونا نتوانستیم به صورت فیزیکی این نمایشگاه را برگزار نماییم. اگر تابحال اخبار این نمایشگاه رسانه ای نشده دال بر بی عملی مؤسسه و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قبال این رویداد بزرگ نیست بلکه به علت ای نکه این رویداد نه تنها برای ما بلکه برای جهان نخستین تجربه است نمی خواستیم در نخستین تجربه خود، دقت را فدای سرعت اطلاع رسانی نماییم بلکه قصد ما این است که دقت و جامع نگری در اطلاعات منتشرشده رعایت شود.

دهقان کار افزود: روز گذشته در اطلاعیه ای از ناشران جهت شرکت در نمایشگاه مجازی کتاب تهران دعوت شد و این ها نشان داده است اقدامات پیشینی صورت گرفته است؛ ضمن این که جلسات گسترده و فشرده ای با جامعه نشر، صنوف نشر و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برگزار کردیم و بررسی های لازم را انجام دادیم و سعی کردیم در تمامی نمایشگاه های مجازی کشورها طی این مدت شرکت نماییم. حضور ما در این نمایشگاه ها منفعلانه نیست و با عنایت به این که مجری نمایشگاه کتاب مجازی هستیم، تلاش کردیم در نمایشگاه های خارجی شرکت کننده فعال باشیم و نگاه عمیق تری فراتر از شرکت کننده صرف داشته باشیم.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب افزود: هر چند برخی کشورها رسماً در برگزاری نمایشگاه مجازی اعلام شکست کردند، چون که به اهداف مدنظر خود نرسیدند یا برخی نمایشگاه ها هم در شیوه اجرا تشویش و عدم قطعیت داشتند. ما حواس مان را جمع کردیم نمایشگاهی برگزار نماییم تا به اهداف مد نظر خودمان برسیم. اما نکته مهم این است تفاوت اساسی ما با سایر کشورها این است که علاوه بر نمایشگاه باید «پیوست فروشگاهی» داشته باشیم. طبق ابلاغیه معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران باید بگونه ای باشد که بخشی از ضرر و زیان ناشران را که به باعث کرونا حادث شده جبران کند. این پیوست فروشگاهی کار را برای ما خطیرتر کرده است.

دهقانکار اضافه کرد: اگر بنا بود صرفا نمایشگاه مجازی داشته باشیم، کار ما ساده تر بود و با عنایت به روزآمدی دیتای موجود می توانستیم آنرا برپا نماییم، اما با عنایت به این که باید بخش فروشگاهی هم مدنظرمان باشد بررسی ها دقیق تر انجام شد. در نتیجه جلسات فشرده برگزار گردید و ۱۴ مدل اجرایی را بررسی کردیم و در نهایت به یک مدل اجرایی غیرمتمرکز رسیدیم که جزئیات آن در نشست خبری اطلاع رسانی خواهد شد.

او در انتها اظهار داشت: چیزی که ذهن ما را در نمایشگاه کتاب مجازی معطوف به خود کرده بخش غیرمجازی نمایشگاه مجازی است. تحویل کالا، ارسال به مشتری و لجستیک کار مدنظر ماست، ولی در پلتفرم، مشکل چندانی نخواهیم داشت. اواخر آذر این نمایشگاه را برگزار می نماییم. همینطور همزمان با هفته کتاب، طرح پاییزه را خواهیم داشت و بعد از طرح پاییزه نمایشگاه مجازی کتاب را خواهیم داشت. این نمایشگاه پیش از زمستان برگزار می گردد.
منبع:

1399/08/01
21:27:10
5.0 / 5
1143
تگهای خبر: ادبیات , تولد , جایزه , رشد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه