غبار صحرا منتشر گردید

غبار صحرا منتشر گردید كتاب «غبار صحرا»، نوشته احمد خواجه ‏نژاد كه به حوادث و درگیری های گنبدكاووس در ایام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته است، منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، «غبار صحرا» به شکل گیری و تأسیس کانون فرهنگیِ سیاسی خلق ترکمن و حمایت و نفوذ گروه های چپ و چریک های فدایی خلق پرداخته شده است. این حرکت به تحریک و تقویت حس قومیتی و ایجاد اختلافات مذهبی و قبیله ای و درگیری های اول و دوم گنبد در منطقه منجر گردید.

مرحله اول غائله گنبد در فروردین ۱۳۵۸ آغاز شد و با تلاش گروه اعزامی از تهران به صورت موقت متوقف گردید و آغاز درگیری های دوم با تحریک چریک های فدایی خلق در بهمن همان سال مجدداً شروع شد و بعد از چند روز درگیری با تسلط ارتش بر اوضاع شهر و دستگیری و فرار برخی از سران حزب خلق ترکمن آرام گرفت.

مخالفت سازمان چریک‏ هایی فدایی خلق و به تبع آن کانون فرهنگی هنری خلق ترکمن با برگزاری همه پرسی نظام جمهوری اسلامی ایران بر آتش اختلاف دمید و نهایتاً جنگ اول گنبد در ششم فروردین ماه سال ۱۳۵۸ در گرفت. این غائله با تلاش نمایندگان اعزامی از تهران و اتفاقاتی که رقم خورد بعد از چند روز کشتار متوقف گردید. بعد از جنگ اول، تسلط سازمان چریک ‏های فدایی بر نیروهای ترکمن بیشتر شد و آنان تلاش داشتند که قدرت بلامنازع منطقه باشند.

سازمان چریک‏های فدایی به شدت به دنبال بسط قدرت و نفوذ خود در تقابل با حاکمیت مرکزی بود وتلاش فراوانی می‏کرد که از بستر بوجود آمده در ترکمن صحرا حداکثر بهره برداری را داشته باشد و بر طبل حاکمیت دوگانه می‏ کوبید و هر چه زمان به روزهای نیمه بهمن ۱۳۵۸ می‏ رسید تبلیغات و تلاش‏ های آنان برای اظهار وجود بیشتر می‏ شد. آنان ۱۹ بهمن سالروز حادثه سیاهکل را بهانه قرار داده و به دنبال نمایش قدرت در گنبد بودند. هرچند بخشی از نیروهای موثر ترکمن با پی بردن به نیات چریک‏ های فدایی منتقد جدی آنان شده بودند اما راهپیمایی و اجتماع این روز به آغاز جنگ دوم منجر گردید.

این اتفاق هم چند روز گنبد را صحنه درگیری کرد و نهایتاً با توافق آتش بس شد و ارتش اوضاع شهر را به دست گرفت و مدتی بعد با دستگیر شدن و فرار برخی از سران ستاد خلق ترکمن و ستاد شوراها همینطور اختلاف پیش آمده در سازمان چریک ‏های فدایی خلق و روشن شدن اغراض و اهداف این سازمان برای خیلی از مردم ترکمن صحرا، فعالیتهای نیروهای چپ در این منطقه فروکش کرد و به غیر برگزاری برخی جلسات و نشست‏ ها اقدام مؤثری نداشتند.

اطلاعات این کتاب بیشتر بر محور تاریخ نقلی متمرکز شده و بنای بر تحلیل حادثه نداشته و خیلی کم به مباحث تحلیلی در آن اشاره شده است و نقل قول نیروهای منتسب به چریک‏ های فدایی خلق و ستاد خلق ترکمن در آن پر رنگ‏تر است. چون قصد این بود که واقعیت ماجرا از زبان آنان طرح و اثبات شود. هرچند نویسنده به سراغ برخی از افراد مؤثر کمیته انقلاب اسلامی رفته اما متاسفانه آنان برای مصاحبه همکاری نکردند. انتهای کتاب تعدادی اسناد مربوط به این حادثه آورده شده است که می‏ تواند به خواننده کمک بیشتری کند.
منبع:

1399/07/28
19:07:04
5.0 / 5
1263
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه