عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی:

ماسك خیس را عوض كنید

ماسك خیس را عوض كنید عضو هیئت علمی گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، نسبت به استفاده از ماسك های خیس با شروع فصل سرما و بارندگی ها اخطار داد وگفت: در ایام بارنی از ماسك خیس استفاده نكنید.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، علیرضا فاطمی، درباره نحوه استفاده ماسک در هوای سرد و نمناک، اظهار نمود: صرف نظر از علت مرطوب شدن ماسک هر علتی که سبب مرطوب شدن یا خیس شدن ماسک شود تأثیرگذاری ماسک را می کاهد.
وی نسبت به استفاده از ماسک های خیس با شروع فصل سرما و بارندگی ها اخطار داد و اظهار داشت: در ایام بارنی از ماسک خیس استفاده نکنید.
فاطمی با اشاره به اینکه استفاده درست و صحیح از ماسک بعنوان مهم ترین عامل بازدارنده از ابتلاء به ویروس کرونا بسیار ضروری می باشد، اضافه کرد: در زمانی که باران می بارد اگر از خیس شدن ماسک جلوگیری شود می توان تا زمان استاندارد که حدود چهار ساعت است، از ماسک استفاده نمود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: در هر شرایطی در صورت مرطوب شدن ماسک، حتی به علت صحبت کردن های متمادی باید ماسک را تعویض کنید.
معاون آموزشی بیمارستان شهدای تجریش، با اشاره به اینکه استفاده از شال گردن به جای ماسک (در صورت اضطرار) در سرما منعی ندارد، توضیح داد: شال گردن به علت بافت سنگینی که دارد می تواند به خوبی از انتقال و یا ورود ویروس پیشگیری کند اما نکته اینجاست که اگر چنانچه ماسک در دسترس نباشد می توان از شال گردن بهره برد چون که ماسک های استاندارد تاثیر بهتری برای جلوگیری از بیماری دارند.
به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مشکل و چالش استفاده از شال گردن این است که اگر احیاناً شال گردن به هر علتی در حین استفاده مرطوب و یا به ویروس آلوده شود، دور انداخته نمی گردد و امکان دارد فرد ویروس را حتی با خود به داخل منزل یا محیط کار هم ببرد در حالیکه ماسک های یک بار مصرف به سادگی قابل تعویض هستند.
فاطمی تصریح کرد: باید شال گردن حتما پس از استفاده و در نخستین فرصت به دقت شست و شو شده تا ویروس و یا آلودگی احتمالی از سطح ویروس پاک شود.
وی درباره زمان اثرگذاری استفاده از ماسک های معمولی هم توضیح داد: زمان استفاده از ماسک های سه لایه معمولی حداکثر سه تا چهار ساعت است.
فاطمی خاطرنشان کرد: زمانی که ماسک مرطوب تر شود مدت استفاده از ماسک کوتاه تر هم خواهد شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در باره ماسک های فیلتر دار و یا N۹۵ هم توضیح داد: این ماسک ها از ماسک های سه لایه ضخیم تر هستند و حداکثر زمان استفاده از این ماسک ها در صورتیکه مرطوب نشده باشند هشت ساعت است.
وی تصریح کرد: هر نوع ماسکی چنانچه از صورت برداشته شد مجدد نباید استفاده گردد حتی اگر زمان استفاده از آن کمتر از یک ساعت باشد.
فاطمی با تاکید بر این مورد که استفاده از ماسک های استاندارد به میزان قابل توجهی می تواند از انتقال ویروس جلوگیری کند، سفارش کرد: اگر چنانچه به کیفیت و استاندارد ماسک شک دارید می توانید برای تاثیر گذاری بهتر از دو ماسک به صورت همزمان استفاده کنید و یا در غیر این صورت یک دستمال کاغذی داخل ماسک قرار دهید.
وی، لزوم تهیه ماسک های استاندارد را از مراکز معتبر و داروخانه مورد تاکید قرار داد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اهمیت استفاده عموم مردم را از ماسک خاطرنشان کرد و اخطار داد: مهم این است که همه ی مردم از ماسک استفاده کنند در این صورت است که بیماری به میزان قابل توجهی کنترل می شود. فردی که مبتلا نشده از ماسک استفاده می نماید که از بروز بیماری پیشگیری کند ولی ۷۰ درصد پیشگیری از سرایت پذیری به این مورد وابسته است که فرد ناقل از ماسک استفاده نماید.
فاطمی اظهار داشت: ماسک فرد سالم ۳۰ درصد از ابتلاء به بیماری پیشگیری می کند ازاین رو تاثیر مهم کاهش شیوع بیماری را زمانی شاهد خواهیم بود که همه به صورت عمومی از ماسک استفاده کنند.

1399/07/26
14:22:27
5.0 / 5
1360
تگهای خبر: آلودگی , آموزش , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه