گزارشی از آغاز مسابقه بین المللی جایزه بزرگ شعر سال

گزارشی از آغاز مسابقه بین المللی جایزه بزرگ شعر سال به گزارش عطر و تن مراسم افتتاحیه مسابقه بین المللی جایزه بزرگ شعر سال و رونمایی از پوستر مسابقه به صورت آنلاین برگزار گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا برمبنای خبر رسیده، در این مراسم سیدعبدالله حسینی - رئیس مرکز اسلامی آفریقای جنوبی - با ارائه توضیحاتی درباب این مسابقه و دلیلهای اجرای آن در کشور آفریقای جنوبی، پروسه داوری اشعار و چگونگی انتخاب شعر برتر، برنامه های آتی مسابقه را تشریح نمود.
او مهلت ارسال اشعار فارسی را تا اربعین سال جاری و مهلت ارسال شعر انگلیسی را تا بیستم اکتبر سال جاری اعلام نمود و اظهار داشت: از آنجائیکه در اصل قرار بود این مسابقه به زبان انگلیسی باشد دبیرخانه این مسابقه در آفریقای جنوبی قرار دارد. با پیدا شدن اسپانسر، زبان فارسی هم به این مسابقه افزوده شد و پس مسابقه در بخش شعر فارسی هم کلید خورد.
سپس غلامعلی حداد عادل- رئیس فرهنگستان زبان فارسی و از داوران نهایی این مسابقه - به جامعیت نهضت عظیم حسینی اشاره نمود و اظهار داشت: این حادثه بزرگ چنان ابعاد گوناگون و فراوانی دارد که هر یک از شعرا برمبنای ذوق و سلیقه و استعداد خود به یک یا چند جنبه از آن پرداخته اند.
رئیس بنیاد سعدی حماسه کربلا و عاشورا را یک واقعه اخلاقی، سیاسی، تاریخی، ابدی و فراتر از جغرافیای کربلا و مذهب شیعه و حتی اسلام خواند و اظهار نمود: شعر فارسی میدان پهناور و مناسبی برای بیان درک و فهم شاعران فارسی گوی از واقعه عظیم و شریف کربلا است. شعر آیینی همراه با موسیقی و شعر درخور آن وسیله ای است برای ابلاغ مفاهیم بلند حماسه حسینی.
در ادامه آیت الله رمضانی - رئیس مجمع جهانی دوده علیهم السلام - ضمن تشکر از برگزارکنندگان این برنامه، به اهمیت شعر در ابلاغ و انتشار مفاهیم عمیق دوده علیهم السلام به خصوص در ارتباط با واقعه عظیم عاشورا پرداخت و این واقعه را دارای ابعاد حماسی، عرفانی، معرفتی، توحیدی، فقهی، حقوقی، کلامی و فرهنگی دانست.
او با بیان این که اجرای چنین برنامه ای درباب واقعه عاشورا و امام حسین (ع)، هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی کار بسیار ارزشمندی است، حمایت مجمع جهانی دوده علیهم السلام را برای اجرای این مسابقه اعلام نمود.


در بخش دیگر این برنامه مژگان مصطفوی - معاون وزیر فرهنگ افغانستان - با ابراز خرسندی از اقدام مرکز اسلامی آفریقای جنوبی و رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پرتوریا، اظهار داشت: زبان فارسی می تواند نقطه وصل فارسی زبانان در سرتاسر جهان باشد.
مهدی آقاجعفری - سفیر جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی - هم با به فال نیک گرفتن آغاز ماموریت خود با این برنامه عاشورایی، حوزه هنر و به خصوص شعر را یکی از حوزه های موثر بر ذهن و فکر مخاطبان دانست و از کوشش های مرکز اسلامی و نیز مشارکت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در این برنامه تقدیر و آمادگی مجموعه سفارت را برای مساعدت در برگزاری این مسابقه اعلام نمود.
در ادامه از پوستر فارسی و انگلیسی مسابقه بین المللی جایزه بزرگ شعر با حضور آنلاین شخصیت های فرهنگی جهان اسلام و حضور فیزیکی سفیر و کادر دیپلماتیک سفارت جمهوری اسلامی ایران، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری و رئیس مرکز اسلامی آفریقای جنوبی رونمایی گردید.


دیگر سخنران این برنامه قربانعلی پورمرجان - معاون توسعه روابط فرهنگی بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی - بود که به جایگاه ویژه شعر در اسلام و در رثای امام حسین و حادثه کربلا اشاره نمود و اظهار داشت: سرودن شعر در رثای امام حسین(ع) در ادبیات فارسی از اواخر قرن چهارم بوده و در قرن های بعد شاعران فارسی گوی همچون باباطاهر، ناصرخسرو، سنایی، عطار نیشابوری، خواجوی کرمانی و محتشم کاشانی درباب واقعه عاشورا شعر سرودند و سبب ماندگاری واقعه عاشورا شدند.
احمدعلی محسن زاده - رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران- نیز با استناد به سخنان امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) که محرم و صفر را عامل زنده نگه داشتن اسلام معرفی کرده اند، اظهار داشت: این واقعه بزرگ را نباید محصور در یک شب یا یک روز و یا یک نصفه روز دانست.
او سپس بر ضرورت جهت گیری شعرای آیینی از نقل صرف این حادثه به تحلیل آن اصرار کرد.
فراخوان مسابقه بین المللی «جایزه بزرگ شعر سال» به این شرح اعلام شده است: مرکز اسلامی آفریقای جنوبی با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پرتوریا جایزه بزرگ شعر سال را برای بهترین شعر فارسی و انگلیسی درباره امام حسین(ع) و کربلا برگزار می نماید.

جوایز این جایزه بدین سان اعلام شده است:
۱. هزینه های سفر زیارتی به کربلا.
۲. ۱۰ هزار یورو برای بهترین شعر فارسی و ۱۰هزار یورو برای بهترین شعر انگلیسی
۳. دریافت تندیس شاعر سال
۴. شاعر برگزیده بعنوان سفیر ادبی دوده انتخاب و در طول سال فعالیت خواهدنمود.
۵. به ۱۰ شاعر برگزیده در هر دو زبان بلیط رفت و برگشت هوایی به کربلا داده خواهد شد.
۶. جوایز دیگر توسط اشخاص، موسسات و شرکت های دیگر اهدا خواهد شد.
جوایز فوق از منابع غیردولتی تامین خواهد شد.
شرایط شرکت در این مسابقه:

۱. اشعار تا کنون چاپ نشده باشد و مورد استفاده صوتی و تصویری قرار نگرفته باشد.
۲. تمام معیارهای یک شعر استثنایی را دارا باشد.
۳. در گزینش چهارمرحله ای انتخاب شعر بتواند بالاترین امتیاز را کسب کند.

مراحل انتخاب و داوری:
مرحله اول: ابتدا آثار رسیده کدبندی خواهد شد و اسم شاعر از آثار حذف می شود تا داوری اشعار بدون اسم شاعر صورت پذیرد. در روز اعلام نتایج تنها اسامی برنده های جایزه اعلام خواهد شد و اسامی سایر شرکت کنندگان محفوظ خواهد ماند.
آن گاه از میان آثار رسیده تعداد ۱۰۰ اثر توسط شورای انتخاب آثار برجسته برگزیده خواهد شد.
مرحله دوم: از این ۱۰۰ اثر تعداد ۱۰ اثر به داوری شورای داوران به مرحله بعد راه خواهند یافت.
مرحله سوم: از این ۱۰ اثر، ۲ اثر برای داوری نهایی توسط مردم برگزیده خواهند شد.
مرحله نهایی: انتخاب یک اثر بعنوان شعر برجسته سال و یک شاعر بعنوان شاعر ولایی سال در یک پروسه شفاف و زنده.
۱. صد شعر برگزیده برای ارائه آثارشان در مسابقه دعوت خواهند شد.
۲. صد شعر برگزیده به ترتیب امتیاز در یک کتاب نفیس منتشر خواهد شد.
۳. ۱۰ شعر برگزیده به چند زبان زنده دنیا ترجمه و چاپ خواهد شد.
۴. ۱۰ اثر برگزیده در مجموعه صوتی و تصویری آواهای عاشورایی تولید خواهد شد.
۶. مسابقه در قسمت شعر فارسی از محرم شروع شروع خواهد شد و در اربعین اختتام خواهد یافت. در بخش شعر انگلیسی مهلت ارسال آثار تا ۲۰ اکتبر خواهد بود و زمان اعلام نتیجه بعدا اطلاع رسانی خواهد شد.
۷. تمام مراحل انتخاب شعر سال از رسانه ها پخش خواهد شد.
۸. مالکیت معنوی ۱۰ اثر برگزیده در اختیار برگزار کنندگان خواهد بود.
مهلت ارسال آثار فارسی: ساعت ۲۴، شامگاه ۱۵ محرم امسال که غیر قابل تمدید است و مهلت ارسال آثار انگلیسی: ۲۰ اکتبر ۲۰۲۰ است.
ارسال آثار فقط بوسیله تلگرام:
آثار فارسی:
@Jayezai20
آثار انگلیسی:
@GrandPoetryAward
عضویت در گروه تلگرامی جایزه بزرگ برای اطلاع رسانی و داوری مردمی:
@JayezaiBuzurg
منبع:

1399/06/21
17:58:30
5.0 / 5
1856
تگهای خبر: آنلاین , ادبیات , جایزه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه