انتشار نمایشنامه جدیدی از سیروس همتی

انتشار نمایشنامه جدیدی از سیروس همتی كتاب «ایست تردست!» تازه ترین اثر سیروس همتی، نمایشنامه نویس و بازیگر، منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، در معرفی انتشارات کتاب نیستان از این کتاب آمده است: نمایشنامه «تردست» روایتی است از حضور یک تردست در جبهه. این نمایشنامه کوتاه بیشتر از هر چیز بر پایه موقعیت خاص خود که حضور شخصی با چنین خصوصیت هایی در جبهه است به پیشواز مخاطب خود می رود و در ادامه داستان حضور وی در جبهه و جنگ با بعثی هاست که اتفاقات عجیبی را خلق می کند.
نمایشنامه تردست بیشتر از هر چیز از طنازی و زیبایی زبان بهره می برد.
این نمایشنامه همانند یک داستان کوتاه و یا بخشی از آن با شخصیت پردازی و زبان کنایی و پرتعلیق خود مخاطبش را به خود همراه می کند. تردست داستانی است ساده و بدون هر نوع حاشیه پردازی که برخی شخصیت ها در آن به صورتی نمادین برای مواجهه با مخاطب انتخاب شده و بعضی از موقعیت های آن هم کنایه هایی است به وضعیت های جاری حاکم بر جامعه که در چارچوب این متن نمایشی خویش را نشان داده است.
نمایشنامه «ایست!» هم حاصل یک موقعیت تراژیک ویژه و کوتاه است. موتورسیکلتی در منطقه خط ویژه در خیابان روی زمین می خورد و پلیس موتور و راکبش را بازداشت می کند. در ادامه و در بررسی مدارک موتور مشخص می شود که موتور متعلق به پدر شهید راکب است و در جبهه یکبار با خمپاره سوخته است و پلیس هم که همرزم پدر است به صورت اتفاقی با پسرش روبه رو شده است.
این نمایشنامه در ساده ترین و کوتاه ترین شکل خود با تاثیرگذاری بر بخشی از حافظه تاریخی و تاثیرگذاری بر عاطفه مخاطبان خود با مخاطب روبه رو می شود. این نمایشنامه کوتاه که قابلیت اجرا توسط گروه های جوان را هم دارد در واقع تمرینی است برای خلق موقعیت و تاثیرگذاری بیان برای تأثیر بر مخاطب تئاتر.
سیروس همیتی پیش از این نمایشنامه های «مزا مزا»، «ننه کاراته»، «سه سه»، «ریحانه» و فیلم نامه «گل سر» با همکاری لیلا نوری را توسط انتشارات کتاب نیستان منتشر نموده است.
منبع:

1399/05/07
15:23:32
5.0 / 5
2065
تگهای خبر: زیبایی , كتاب , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه