بررسی كارنامه سهروردی پژوهی

بررسی كارنامه سهروردی پژوهی به گزارش عطر و تن نشست نقد دو كتاب «تبارنامه اشراقیان» نوشته زهرا زارع و «ساختار منطقی فلسفه های اشراقی» نوشته سیده زهرا مبلغ و همینطور بررسی كارنامه سهروردی پژوهی در سال ۹۸ برگزار می گردد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این نشست همزمان با روز بزرگداشت سهروردی در ساعت ۱۵ روز سه شنبه (هفتم مردادماه) با حضور زهرا زارع، سیده زهرا مبلغ و علی اصغر محمدخانی در مرکز فرهنگی شهرکتاب به صورت مجازی برگزار و کارنامه سهروردی پژوهی در سال ۱۳۹۸ هم تحلیل و بررسی می شود.
پارسال دو اثر درباره شیخ اشراق توسط انتشارات هرمس منتشر شد؛ کتاب «تبارنامه اشراقیان» نوشته زهرا زارع که رساله دکتری او با عنوان «نسب نامه و طریقه عرفانی شیخ اشراق» برگزیده پنجمین دوره جایزه «دکتر فتح الله مجتبایی» و با عنوان «تبارنامه اشراقیان» منتشر گردید.
در معرفی این کتاب آمده عنوان شده است: نویسنده در این پژوهش کوشیده است که در پرتو نگاهی تاریخی ـ تحلیلی و با عرضه قرائن متنی و عقلی این تبارنامه معنوی شیخ اشراق را بازکاوی کند و به ترسیم مختصات روشنی از وجوه حکمت خسروانی و فیثاغوری و عناصر آن و هم حکمای متألّهی که نمایندگان آنهایند، برسد.
اثر دیگر، کتاب «ساختار منطقی فلسفه های اشراقی» نوشته سیده زهرا مبلغ است. بنا بر معرفی، این کتاب کوششی است در جهت پژوهش های معاصر که می خواهند خوانشی دقیق تر و معیار ظریف تری برای نقادی بخشی از فلسفه های اسلامی به دست دهند. در این تحقیق بررسی خواهد شد که فلسفه های اشراق اسلامی با چه منطقی همراهند. مسأله دیگر کتاب این است که متافیزیک اشراقی چه منطقی به بار می آورد.
بررسی منطق تفکر اشراقی در کنار تحلیل متافیزیک آن، این امکان را به ما می دهد که با دیدی روشن تر به بحث و نقادی این فلسفه ها دست بزنیم.
علاقه مندان می توانند این نشست را از اینستاگرام این مرکز به نشانی Instagram/bookcityculturalcenter به صورت زنده پیگیری کنند.
منبع:

1399/05/01
14:32:20
5.0 / 5
2027
تگهای خبر: جایزه , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه