مهر بررسی می كند؛

ویروس كرونا در تهران لانه می كند؟

ویروس كرونا در تهران لانه می كند؟ عطر و تن: تهران در این روزها با آمار صعودی بستری بیماران كرونایی در بخش های مراقبت های ویژه مواجه می باشد و این یعنی، باید تمهیدات دقیقتری اندیشید.


به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، این روزها صحبت از طرح فاصله گذاری هوشمند است كه به دنبال اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، از ۲۳ فروردین در كشور كلید خورده و مقرر است از ۳۰ فروردین نیز در تهران اجرا شود. این در حالیست كه مواضع انتقادی زیادی نسبت به این شیوه قرنطینه در كشور مطرح است. منتقدان فاصله گذاری هوشمند بر این عقیده اند كه با چنین روشی، این احتمال وجود دارد كه بیماری كرونا باردیگر اوج بگیرد. در صورتیكه هنوز هم مشكلات این بیماری آن طور كه باید و شاید كم نشده است. برمبنای طرح فاصله گذاری هوشمند، كسب و كارهای كم خطرتر و كم ریسك، فعالیت خودرا از سر می گیرند و ادارات نیز با دو سوم نیروها، دایر خواهند بود. تنها نكته در ساعت كار ادارات، كاستن زمان ۲ ساعته فعالیت ادارات است. در صورتیكه همین موضوع نیز جای بحث دارد. آن طور كه علی رضا زالی فرمانده ستاد مقابله با كرونا در كلانشهر تهران، عنوان داشته است وضعیت تهران هنوز قابل پیش بینی نیست و نمی توان برمبنای حدس و گمان، وضعیت این بیماری در تهران را ترسیم كرد. بگفته وی، در ۲۴ ساعت گذشته شاهد رشد ۳ درصدی بیماران كرونایی بستری در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های تهران بوده ایم كه این مساله جای تأمل دارد. زالی درباب اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند، اظهار داشت: نتایج هرگونه مداخله در بحث مدیریت شهری با گذشت زمان حاصل می شود، چونكه این بیماری از دوره نهفتگی برخوردارست و نتیجه اجرای این طرح ۹ تا ۱۴ روز بعد در آمار پذیرش بیمارستان ها نمود پیدا می كند. در همین حال، رها شدن تهران از برنامه های قرنطینه ای، می تواند زنگ خطری برای لانه گزینی ویروس كرونا در شهر باشد. شهری كه روزانه چند میلیون جمعیت را در خود می بیند. در چنین شرایطی بود كه سازمان نظام پزشكی به نمایندگی از جامعه پزشكی كشور، با صدور اطلاعیه ای نسبت به تبعات و نتایج اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند، اعلام خطر كرد. در این بیانیه آمده است: این روزها كنترل و مدیریت ویروس كرونا در كشور می رود تا با سیاست «فاصله گذاری هوشمند» وارد فاز جدید خود شود و پر واضح است كه انتظار نخبگان و قاطبه مردم آن باشد كه هر سیاستی به كنترل مناسب تر و مدیریت مؤثرتر این بیماری انجامیده و دغدغه های مردمی و كاركنان بخش درمان را برای كاركرد مناسب تر كمتر نماید. اعتقاد ما بر آن است كه مدل فاصله گذاری هوشمند نیاز به آموزش تمام پرسنل و افرادی دارد كه از این مدل بهره مند می شوند و همین طور نیاز مبرم به آموزش مردمی دارد كه با این شرایط مواجه خواهند شد و بدیهی است این مدل و هر مدل فاصله گذاری دیگر علاوه بر آموزش های فراگیر، نیاز به كنترل جدی، ابزار مشخص برای نظارت و اعمال محدودیت های لازم دارد.
از دیگر سو به این مهم نیز واقفیم كه بااینكه راه اندازی كارهای اقتصادی هدف اصلی اعلام فاصله گذاری هوشمند بوده است ولی بدون در نظر گرفتن لوازم علمی و اجرایی، زحمات گذشته همه مردم و مسئولین و كادر پزشكی به هدر رفته و تهدیدهای جدی در مورد اوج گرفتن مجدد بیماری پیش رو خواهد بود.
در همین حال، عباس آقازاده مسرور رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشكی كشور، با اشاره به اجرای طرح فاصله گذاری هوشمند، اظهار داشت: به اعتقاد بنده روش فاصله گذاری هوشمند به ترتیبی كه مشاهده می نماییم، در كنترل اپیدمی كرونا محكوم به شكست بوده و هنوز آمار مرگ و میر و شمار مبتلایان نگران كننده است. وی با اشاره به زحمات جامعه پزشكی و مجموعه بهداشت و درمان كشور و تدابیر حكومتی، اضافه كرد: در نیمه اول فروردین شاهد كاهش آمار مراجعات، تعداد بیماران بستری و نیز كاهش آمار مرگ و میر نسبت به اسفند ۹۸ بودیم اما با این سیاست جدید، بیشترین احتمال بازگشت به قبل و افزایش آمارها و یا پیك جدید در شیوع بیماری كووید ۱۹ را در آینده نزدیك خواهیم داشت. آقازاده اشاره كرد: بازهم مجبور خواهیم شد به فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه بازگشته ولی ترس عمومی بر آن است كه دیر شده و زمان را از دست داده باشیم. در صورتیكه وزیر بهداشت و تمامی دست اندركاران حوزه سلامت كشور، همچنان بر ماندن مردم در خانه تاكید و اصرار دارند، در عین حال عادی شدن فعالیت ادارات و كسب و كارهای كم خطر و كم ریسك، در تضاد با این شعار قرار دارد. فرض نماییم كه ساعت كار كاهش داده شد. اما سوال اینجاست كه آیا ویروس در این ساعات منتقل نمی گردد. آنچه مسلم است، با این قبیل برنامه های «نیم بند» نمی توان امیدوار بود كه بتوان این ویروس ناشناخته را كنترل و مهار كرد. در صورتیكه سایر كشورها و حتی كشورهای همسایه ایران كه آمار ابتلای كمتری نسبت به ما دارند، مقررات قرنطینه ای را تا دهه اول اردیبهشت تمدید كرده اند. در صورتیكه مقرر است در كشور ما، از اول اردیبهشت، وضعیت به حالت عادی باز گردد. ما می خواهیم با این روش مدیریتی، بیماری را مهار نماییم.


منبع:

1399/01/25
23:26:50
5.0 / 5
3063
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه