یافته های پژوهشی محققان سوئدی؛

هوای آلوده خطر زوال عقل را بیشتر می كند

هوای آلوده خطر زوال عقل را بیشتر می كند عطر و تن: طبق نتایج مطالعه جدید، دود و هوای آلوده ریسك زوال عقل را بویژه در مردان و زنان مسن مبتلا به بیماری قلبی می افزاید.



به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، پژوهشگران بیش از یك دهه ارتباط میزان قرارگیری حدود ۳۰۰۰ شهروند سوئدی ۶۰ سال به بالا را با موارد ابتلاء به زوال عقل بررسی كردند. تمامی شركت كنندگان در ابتدای مطالعه فاقد زوال عقل بودند.
دكتر «جولیا گرند»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «قرارگیری در معرض هوای آلوده همیشه با ریسك ابتلاء به بیماری های قلبی و ریوی مرتبط بوده است.»
یافته ها نشان داد بیش از ۱۲ درصد شركت كنندگان در طول دوره مطالعه مبتلا به زوال عقل شدند.
گرند در ادامه می افزاید: «ما دریافتیم افرادی كه به طورمداوم در معرض ریسك بالاتر آلودگی هوا بودند با خطر بیشتر ابتلاء به زوال عقل روبرو بودند.»
این رابطه در میان شركت كنندگان دارای سابقه نارسایی قلبی، بیماری قلبی ایسكمیك یا سكته بمراتب بیشتر بود.
نتایج این مطالعه در تطابق با یافته های مطالعاتی دیگر نشان میدهد كه بیماری قلبی عروقی با سرعت بیشتر روند زوال شناختی مرتبط می باشد.
هنوز مكانیسم بیولوژیكی مربوط به تأثیر آلودگی هوا بر مغز كاملاً معلوم نیست. اما چندین احتمال دراین زمینه مطرح می شود.
یك احتمال این است كه بعد از ورود آلاینده های استنشاقی به مغز، روند تجمع پلاك های كه خطر زوال عقل را بیشتر می كند، تسریع می یابد.
همچنین كیفیت بد هوا تأثیر غیرمستقیم دارد. آلودگی هوا فاكتور پرخطر اثبات شده ای برای سلامت قلب است كه سبب بروز حملات قلبی و سكته می شود. شروع بیماری قلبی خود عامل ابتلاء به زوال عقل است.
گرند اذعان می كند: «انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰، ۶۸ درصد جمعیت جهان ساكن مناطق شهری خواهند بود و در نتیجه مدام در معرض آلودگی هوا قرار خواهند داشت.»
طبق برآورد این تیم تحقیقاتی، شمار افراد مبتلا به زوال عقل تا سال ۲۰۵۰ سه برابر خواهد شد.


منبع:

1399/01/20
19:12:49
5.0 / 5
3203
تگهای خبر: آلودگی , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه