عبور از روزهای كرونایی با كتاب و ادبیات

عبور از روزهای كرونایی با كتاب و ادبیات عطر و تن: شاعری از بیدل و دیگری از حافظ می گوید، طنزنویسی داستان كوتاه می نویسد و كتاب دوستان به یك دیگر كتاب معرفی می كنند تا دست در دست ادبیات با یك دیگر از روزهای كرونایی عبور كنند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، كرونا كه آمد، در كنار دانشگاه ها و مدرسه ها، سینماها، اجراهای تئاتر، كتابخانه ها، گالری ها و برنامه های فرهنگی تعطیل شدند و با رسیدن نوروز مردم هم بیشتر از قبل خانه نشین. حالا در این روزهای خانه نشینی كه نه كارگاه شعری برگزار می گردد و نه جلسه داستانی، نه گردهمایی برگزار می گردد و نه كتابخوانی، بعضی از اهالی فرهنگ خصوصا شاعران و نویسندگان، ادبیات را از خانه خود به خانه دیگران می آورند.
سعید بیابانكی، شاعر ادبیات را با «حبسیات» به میان علاقه مندان می آورد. «حبسیات» نام فیلم های كوتاهی است كه وی در آنها هر شب بخش كوتاهی از یك كتاب شعر، طنز، داستان كوتاه و... را می خواند. این شاعر كه «حبسیات» خودرا با هشتگ های «شب نشانی»، «واكسینه با كتاب»، «مثبت كرونا» و... در صفحه اینستاگرامی اش منتشر می كند همین طور از مخاطبان خواسته است كه اگر در دوران قرنطینه خانگی كارهای مشابه دارند، ابتكارات خودرا با هشتگ «#شب _نشانی» به اشتراك گذارند.
سعید بیابانكی قبل تر شعری را هم به مدفعان سلامت تقدیم و منتشر نموده بود كه در بیتی از آن آمده است:
«ما خانه مانده ایم و تو شمشیر می زنی/ یعنی شهید زنده ی خط مقدمی»محمدكاظم كاظمی، شاعر نیز در این روزها برای علاقه مندان «بیدل خوانی» برگزار می نماید. او هر شب از صفحه خود بطور زنده با خوانش و بیان شرح شعری از عبدالقادر بیدل ادبیات را از خانه خود به خانه های دوست داران شعر و ادبیات می آورد.اسماعیل امینی، شاعر و طنزپرداز نیز شعرها و داستان هایی را كه در ایام خانه نشینی می نویسد با مخاطبان خود به اشتراك می گذارد. شعرها و داستانك های امینی اغلب در چارچوب طنز هستند كه این شاعر در آنها به بیان مضامین در رابطه با انتشار ویروس كرونا، قرنطینه خانگی و... می پردازد.
یكی از داستانك های اسماعیل امینی را كه بتازگی نوشته و منتشر نموده است، می خوانیم:
«صف طولانی بود، همه ماسك زده بودند و برخی سرفه می كردند. اما او كه از كله گنده ها بود و همیشه بدون صف و خارج از نوبت كارش راه می افتاد، نتوانست صبر كند. رفت جلو و كارت ویژه اش را نشان داد.
مرگ لبخندی زد و اظهار داشت: البته امثال حضرت عالی همه جا سهمیه خاص دارید، بفرمایید بنده در خدمتم.»بهادر باقری، دانشیار زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی و شاعر نیز با «هفت شب با حافظ» ادبیات را در ایام خانه نشینی به علاقه مندان عرضه می كند. وی در این اجرای زنده صفحه شخصی خود به صحبت درباره «مقدمات حافظ شناسی»، «مهم ترین شرح های اشعار حافظ» و... می پردازد.


برخی نشست های ادبی هم این روزها هنوز برگزار می گردند البته بطور آنلاین و از صفحه مجازی شاعران و نویسندگان.
كتاب هم از همان روزهای ابتدایی خانه نشینی تا كنون ابزار سرگرم كننده ای برای مخاطبانش بوده است، كاربران فضای مجازی و دوست داران كتاب، چالش «هایكو كتاب» را به راه انداختند تا با چینشی فكرشده از كنار هم قرار گرفتن نام كتاب ها، جملات معناداری را بیان كنند كه البته گاه بیان گر احساسات این روزها و خواسته های آنها است.
موسسه فرهنگی شهر كتاب نیز از همان آغازین روزهای خانه نشینی ویروس كرونا اهالی قلم و مخاطبان خودرا به نوشتن درباره «بهترین كتابی كه خوانده ام» دعوت كرد تا دوست داران كتاب و ادبیات تجربیات خود از بهترین كتاب ها را برای اشتراك در كانال این موسسه بنویسند.
معرفی كتاب هم اقدام دیگری است كه علاوه بر كابران فضای مجازی توسط برخی مراكز ادبی هم انجام می شود تا علاقه مندان به كتاب بتوانند از فرصت این روزها برای مطالعه كتاب های برگزیده استفاده كنند.1399/01/10
13:42:32
5.0 / 5
3360
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه