اهل قلمی كه از دنیا رفتند

اهل قلمی كه از دنیا رفتند به گزارش عطر و تن در ایام پایانی سال ۱۳۹۸، به رسم هرساله یادی می نماییم از نویسندگان و اهل قلمی كه از دنیا رفتند.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، سال ۹۸ هم مانند سال های گذشته با از دست دادن برخی از چهره های فرهنگی و اهل قلم همراه بود.
حسین جلال پور متولد سال ۱۳۵۵ در شهر گناوه، شاعر و مصحح بود كه ۱۰ فروردین ماه در یك سانحه رانندگی در محور جاشك - خورموج دار فانی را وداع گفت.
او مجموعه غزل «كلاغِ پس از باغ» و تصحیح هایی چون «دیوان محمدخان دشتی»، «دیوان خواجوی كرمانی» و مثنوی «همای و همایون»، مثنوی «گل و نوروز»، مثنوی «گوهرنامه»، تصحیح مثنوی «كمال نامه» خواجوی كرمانی را در كارنامه خود دارد.
حسین جلال پور همینطور مدرس و عضو هیئت علمی دانشگاه و دبیر انجمن ادبی «هوای تازه» بود.ماریا آیوازیان (ترزبان)، پژوهشگر فرهنگ، تاریخ و زبان ایران و ارمنستان، روز ۲۰ فروردین ماه درگذشت.
از آثار او به «اشتراكات اساطیری و باورها در منابع ایرانی و ارمنی»، «دوگانه های زبان ارمنی و مترادفات آن در زبان فارسی»، «ریشه های نامهای خاص ارمنی برگرفته از زبان های ایرانی»، «استاد هراچیا آچاریان و ایران شناسی» و «وام واژه های ایرانی میانی غربی در زبان ارمنی» می توان اشاره نمود.احمد اقتداری متولد سال ۱۳۰۴ در استان فارس، استاد دانشگاه، نویسنده، وكیل دادگستری، مورخ و جغرافی دان بود كه ۲۷ فروروین ماه در سن ۹۴سالگی دار فانی را وداع گفت.
او حدود ۴۰ كتاب و بیشتر از یكصد مقاله علمی به چاپ رسانده است و در بین آثارش از تصحیح و همت گماردن به انتشار دیوان شعرهای شاعران، و ترجمه آثار تحقیقی نویسندگان و پژوهشگران غیرایرانی تا چاپ قصه های مثنوی، منطق الطیر و هزار و یك شب و همینطور تحقیقات علمی در زمینه لهجه شناسی، زبان و فرهنگ مناطق مختلف كشور دیده می شود.
از جمله آثار اقتداری می توان به «خلیج فارس از دیرباز تا كنون»، «بندرعباس و خلیج فارس»، «صید مروارید در خلیج فارس»، «تاریخ مسقط و عمان و بحرین و روابط آن با ایران» و «سرگذشت كشتیرانی ایران» اشاره نمود. در سال ۱۳۹۱ جایزه ویژه مركز موقوفات دكتر افشار با عنوان «جایزه تاریخی و ادبی دكتر محمود افشار برای زبان فارسی و وحدت ملی ایران» به او اهدا شد.محسن جهانگیری، چهره پیشكسوت فلسفه، متولد سال ۱۳۰۸ در قزوین، اول اردیبهشت ماه در سن ۹۰سالگی دار فانی را وداع گفت.
برخی آثار او به این شرح است: «شرح اصول فلسفه دكارت و تفكرات مابعدالطبیعی» از بندیكت اسپینوزا، «اخلاق» بندیكت اسپینوزا، «اسپینوزا: فیلسوفی جاودانه»، «احوال و آثار و آراء فرانسیس بیكن»، «كسر اصنام الجاهلیه، محمدبن ابراهیم صدرالدین شیرازی»، «محیی الدین ابن عربی چهره برجسته عرفان اسلامی»، «رابطه اجتهاد و اخباریگری» و «بررسی تمایزهای فقهی زن و مرد».


تقی خاوری، شاعر خراسانی، متولد سال ۱۳۱۷ در مشهد، روز پنجم اردیبهشت ماه در سن ۸۱ سالگی بر اثر كهولت سن دار فانی را وداع گفت.
او از پیشگامان شعر سپید در خراسان بود. از مجموعه شعرهای خاوری می توان به «فرزند كارگاه»، «دایره صبح»، «شكل های صدا» و «واژگان بازنده» اشاره نمود. وی همینطور كتابی با عنوان «مردم هزاره و خراسان بزرگ» دارد كه به سرگذشت تاریخی قوم هزاره و پیوند آن با خراسان پرداخته است.
خاوری در حوزه وزن شعر هم نظریات خاص خویش را داشت كه چكیده این نظریات در مقاله ای با عنوان «وزن طبیعی در شعر سپید» در مقدمه كتاب «واژگان بازنده» انتشار یافته است.


محمد آذری، شاعر پیشكسوت بوشهری متولد سال ۱۳۲۰ در بندر گناوه، ششم اردیبهشت ماه در سن ۷۸سالگی درگذشت.
شعرهای وی در مجله های «تهران مصور»، «فردوسی»، «آدینه» و... منتشر می شد. در دهه ۴۰ به واسطه آذری، احمد شاملو و دیگر شاعران مطرح معاصر برای جلسات شعرخوانی به آبادان دعوت می شدند. از این شاعر مجموعه شعرهایی با عنوان های «بی پناهی» در سال ۱۳۴۶، «سرود دره شقایق» در سال ۱۳۵۰، «مانا» در سال ۱۳۸۱، «نام تو نام باران» در سال ۱۳۸۴، «هنوز بوی تو می آید» در سال ۱۳۸۹، داستان «سبیلم» در سال ۱۳۸۱ و «باران بهار»، گزیده چهار كتاب شعر، انتشار یافته است.


عبدالرحمان عمادی، محقق، شاعر، وكیل و ایران پژوه متولد ۱۳۰۴، روز ۲۵ اردیبهشت ماه در سن ۹۴سالگی دار فانی را وداع گفت.
كتاب های «خوزستان در نامواژه های آن»، «لامداد_چند جستار از ایران»، «آسمانكت_چند رسم مردمی»، «حمزه آذرك و هرون الرشید در آئینه دو نامه»، «دوازده گل بهاری_نگاهی به ادبیات دیلمی و طبری»، «دماوند یا گباوند»، «چندصد نام دریای خزر»، «دیلمون پارسی یا دیلمون پالوی – دوبیتی های دلدادگان روستایی»، «بی بیه» و «فره گان» ۱۰ عنوان از كتاب های منتشرشده عبدالرحمان عمادی پرمكوهی هستند كه طی یك دهه گذشته انتشار یافته اند.​قاسم غریفی، مترجم و هنرمند تئاتر متولد ۱۳۳۰ در خرمشهر، ۱۱ خردادماه دار فانی را وداع گفت.
او از ۲۰سالگی ترجمه از انگلیسی و عربی را شروع كرده بود. نمایشنامه «عشق» در سال ۶۱ و «تراژدی مرد شیره خرمافروش فقیر» در سال ۶۲ به كارگردانی وی در سالن اصلی تئاتر شهر اجرا شد.
از آثار غریفی می توان به «آموزش تئاتر به زبان ساده» نوشته ریك دی روشرژ، «عشق و دونمایشنامه دیگر» از توفیق الحكیم و «تراژدی مرد شیره خرمافروش فقیر» از سعدالله ونوس اشاره نمود.


مرتضی كلانتریان، مترجم، متولد ۱۳۱۱ در تنكابن، روز ۱۲ خردادماه در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

از آثار او به این كتاب ها می توان اشاره كرد: «وجدان زنو» از ایتالو اسووو، انتشارات آگاه، «سیمای زنی در بین جمع» نوشته هاینریش بل، نشر آگه، «نقطه ضعف» نوشته آنتونیس ساماراكیس، انتشارات آگاه، «ظرافت جوجه تیغی» نوشته موریل باربری، انتشارات كندوكاو، «دیدار به قیامت» اثر پی یر لومتر، نشر آگاه، «ادبیات و حقوق» اثر فلیپ مالوری، «افسانه پدران ما» نوشته سورژ شالاندن، «اندیشه های حقوقی» اثر فلیپ مالوری، «بازگشت به كیلی بگز» نوشته سورژ شالاندن، «بررسی یك پرونده قتل» اثر میشل فوكو، «بشریت و حاكمیت ها» اثر مونیك شمیلیه ژاندرو، «رساله ای كوچك در باب فضیلت های بزرگ» نوشته آندره كنت – اسپونویل، «رویا و تاریخ (آمریكا در ۲ قرن)» كلود ژولین و «قرارداد اجتماعی» (متن و در زمینه متن) از ژان ژاك روسو.


ناصر امامی، شاعر، متولد ۱۳۱۷، روز نوزدهم خردادماه در سن ۷۹سالگی دار فانی را وداع گفت.
او پیشه شاعری را از ۱۳سالگی شروع كرد و در عرصه فرهنگ و هنر فعالیت داشت. آخرین دفتر شعر امامی «باران خاطرات؛ زیرچتر ۷۵ سالگی» بود.
«یك دریا مروارید»، «به سوی فردایی بهتر»، «پای مهتاب»، «مرواریدهای غلتان» و «یك سال شور و عشق و دانایی» از دیگر آثار این شاعر است.مرتضی حنیفی، شاعر، متولد ۱۳۶۵ بود كه روز ۱۵ تیرماه بر اثر ایست قلبی تنفسی در سن ۳۳سالگی درگذشت.
اغلب شعرهای وی در حوزه جنگ تحمیلی است. از این شاعر تا كنون چند مجموعه شعر انتشار یافته كه عبارت اند از: «جنگ خاطره ها را مجروح می كند»، «سرفه های قانونی»، «جنگ زیر نور ماه» و «كتاب جنگ».


امیر غلامحسین برزگر متخلص به امیر مشهور به امیر خراسانی، شاعر، متولد اول خرداد ۱۳۲۲، روز ۲۷ تیرماه پس از یك دوره بیماری در سن ۷۶ سالگی دارفانی را وداع گفت.
او عضو هیئت رئیسه كانون هنرمندان و عضو شورای سیاستگذاری شعر بود. علاوه بر شعر، نقاشی، موسیقی و تدریس ردیف های دستگاهی آواز اصیل ایرانی هم از مشغله های وی بود.
در كارنامه برزگر خراسانی سرایش ۱۵ اثر از جمله: «برگی از دیوان امیر»، «سخن آئینه ها»، «شعر و شاعری در آئینه زمان»، «گزیده ادبیات فارسی شماره ۶۸»، «از شرنگ و شطح»، «نماز عاشقی»، «فصل عطش» و «رها در ناكجا آباد» و... به چشم می خورد.حسین آهی، شاعر و گوینده رادیو، متولد ۳ آذر ۱۳۳۲ بود كه روز هفتم مردادماه در سن ۶۶سالگی درگذشت.
«تماشاگه راز» از رادیو فرهنگ شامل خوانش غزلیات حافظ، همچون برنامه های پرطرفدار او بود. همینطور نخستین برنامه حسین آهی در تلویزیون «با كاروان شعر و موسیقی» در دهه ۸۰ از شبكه دو سیما پخش گردید. وی در بخش شبانگاهی رادیو پیام در ایام چهارشنبه هم به اشاعه مباحثی در زمینه تاریخ، فرهنگ و ادبیات ایران می پرداخت.
از جمله آثار حسین آهی به «بررسی جامعی در بحور شعر فارسی»، «حاشیه بر ارث شرح لمعهِ شهیدین»، «مقدمه و حواشی بر دیوان عمادالدین نسیمی» و... می توان اشاره نمود.


سیدنهضت حسینی نژاد، نویسنده و شاعر گیلانی، متولد سال ۱۳۰۳، ۱۰ مردادماه به سبب كهولت سن درگذشت.
او نویسنده كتاب «تالشنامه» (گذری بر تاریخ تالش و رضوانشهر) بود و پیكرش بنا بر وصیتش در روستای پونل و در حیاط منزلش به خاك سپرده شد.


ابوالقاسم سبطی، مترجم داستان های كودك و نوجوان از زبان فرانسوی متولد سال ۱۳۱۵ در گرگان، روز ۱۷ مردادماه سالجاری در تهران درگذشت.
اولین كتاب وی در سال ۱۳۶۸ منتشر گردید. كتاب «سرزمین رودخانه های بی نام» با ترجمه سبطی برگزیده كتاب سال سروش نوجوان در سال ۱۳۶۹ شده بود.
حسینعلی طباطبائی، از پیشكسوتان تئاتر ایران و از نخستین مدیران تماشاخانه سنگلج، متولد سال ۱۳۱۱ در تهران بود كه روز ۲۲ مردادماه و در سن ۸۷ سالگی بر اثر كهولت سن دار فانی را وداع گفت.
«نقش مراكز آموزش تئاتر در تحول و گسترش هنر نمایش ایران» و ترجمه آثاری چون «تئاتر و مسائل اساسی آن» اثر میشل ویینی، «خاموشی دریا» اثر ژان برولر (وركور)، «فراموش شدگان» اثر لوئیس بونوئل و «بازی كشتار» اثر اوژن یونسكو (ترجمه مشترك با داوود رشیدی) بخشی از آثار او هستند.

محمد حاجی حسینی، شاعر طنزپرداز، متولد سال ۱۳۰۸ در كن، روز ۲۴ شهریورماه در سن ۹۰سالگی درگذشت.
او بیشتر از ۴۰ سال در رادیو خصوصا در برنامه های طنزی مثل «صبح جمعه با شما»، «قند و نمك»، «جمعه ایرانی» و... همكاری داشت. همینطور شعرهایش در مجلاتی مثل «گل آقا» و «توفیق» چاپ می شد. از حاجی حسینی سه مجموعه شعر انتشار یافته است كه همچون آنها می توان به «بحر طویل» اشاره نمود.


پرویز خائفی، شاعر و حافظ پژوه پیشكسوت، متولد ۱۶ آذرماه سال ۱۳۱۵ در شیراز، روز ۲۵ شهریورماه در سن ۸۳سالگی درگذشت.
اولین مجموعه شعر پرویز خائفی با عنوان «حصار» در سال ۱۳۴۲ منتشر گردید. «باز آسمان آبی است»، «از لحظه تا یقین»، «این خاك تابناك»، «كی شعر تر انگیزد»، «پنج كتاب در یك كتاب»، «پیرار و پار»، «یاد و باد»، «آخرین آغاز» و «كنار لحظه های عمر» دیگر كتاب های منتشرشده این شاعرند.
خائفی همینطور پژوهش هایی در زمینه شعر كلاسیك و به خصوص حافظ منتشر نموده و همچون كتاب هایش درباره حافظ، «حافظ در اوج»، «مقالات و مقابله ها» و «نگاهی به غزل حافظ» است.مهدخت مخبر، ترانه سرا، متولد ۱۳۲۲ بود كه روز هفتم آبان ماه در سن ۷۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.
او سابقه همكاری با موسیقی دانانی چون اسدالله ملك، بزرگ لشكری، جواد و منوچهر لشكری، جلیل عندلیبی و همكاری با شاعرانی چون معینی كرمانشاهی را در كارنامه خود دارد.
مخبر مجموعه ای از ترانه های خویش را در كتابی با عنوان «ترانه های روز گذشته ترانه های امروز» منتشر نموده است. همینطور آلبوم موسیقی «امان از جدایی» با صدای علیرضا افتخاری بر مبنای قطعات شعر سروده او تولید شده است.
مخبر چندی پیش هم در چارچوب یك آلبوم صوتی با عنوان «صدای شاعر» بخشی از شعرها و سروده های خویش را بازخوانی كرده بود.مظاهر مصفا، زاده سال ۱۳۱۱ در تفرش استاد دانشگاه، شاعر و مصحح معاصر بود كه روز ۸ آبان ماه در ۸۷ ساگی دار فانی را وداع گفت.
او سال های متمادی بعنوان استادتمام رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه به خدمت مشغول بود. مظاهر مصفا یكی از قصیده سرایان زبان فارسی در دوره معاصر به شمار می آید و تابحال چند مجموعه شعر از این استاد ادبیات فارسی به چاپ رسیده است.
اسامی آثار منتشرشده این شاعر و مصحح به این شرح است: «توفان خشم»، «شب های شیراز»، «سی پاره»، «سپیدنامه»، «جمعه سرخ»، «گزینه اشعار مظاهر مصفا»، «نسخه اقدم؛ منظومه های مظاهر مصفا»، «پاسداران سخن»، «دیوان حكیم سنایی»، «كلیات سعدی»، «جمع الفصحا» (مجموعه شش جلدی)، «دیوان نظیری نیشابوری»، «برگی از اشعار صفای سپاهی»، «با اوست حدیث من» (متن ده گفتار در عرفان و تصوف اسلامی)، ۱ «قند پارسی» (نمونه های شعر دری)، «دیوان لامع»، «دیوان حكیم نزاری قهستانی»، «متن كامل دیوان سعدی» و «جوامع الحكایات».


بهمن صالحی، شاعر، متولد سال ۱۳۱۶ در شهر رشت، روز پنجم آذرماه در سن ۸۲ سالگی دار فانی را وداع گفت.
او از سال ۱۳۳۳ به سرودن شعر پرداخت و شعرهایش از سال ۱۳۳۵ به صورت مداوم در مجلاتی همچون «فردوسی»، «سپید و سیاه» و «امید ایران» منتشر می شد. در آغاز بیشتر به قالب غزل می پرداخت، اما بعد از آشنایی با نیما یوشیج به سرودن شعر نیمایی روی آورد. صالحی در سال ۱۳۴۵ نخستین مجموعه شعر خویش را با نام «افق سیاه تر» منتشر نمود.
از این شاعر كتاب های گوناگونی همچون «باد سرد شمال»، «كسوف طولانی»، «نخل سرخ»، «میثاق عاشقان»، «بانوی آب»، «خطوط دلتنگی»، «مردی از گیلان» و «گزیده ادبیات معاصر» چاپ شده است.


احد گودرزیانی، پژوهشگر انقلاب و دفاع مقدس متولد سال ۱۳۴۸ در تهران، روز ۲۹ آذرماه دار فانی را وداع گفت.
او از ۱۹ سالگی بعنوان نویسنده و خبرنگار با روزنامه ها و مجلات گوناگون همكاری داشت. گودرزیانی از سال ۱۳۷۲ بعنوان پژوهشگر و نویسنده در حوزه هنری مشغول به كار بود و علاوه بر حوزه هنری، همكاری هایی را هم با دفتر ادبیات و هنر مقاومت و انتشارات سپاه پاسداران داشت.
«روزشمار ۱۵ خرداد بهار ۱۳۴۰، جلد اول»، «روزشمار ۱۵ خرداد ۱۳۴۰ جلد چهارم»، «به داد ما برسید»، «باغ انگور باغ سیب باغ آیینه»، «خرمشهر خانه رو به آفتاب»، «روز شمار ۱۵ خرداد - جلد دوم»، «روز شمار ۱۵ خرداد - جلد اول» و «نیمه پنهان یك اسطوره» همچون آثار او هستند.


ملیحه محمدی، مترجم، متولد سال ۱۳۰۱ در تهران، چهارم دیماه ۹۸ در سن ۹۷ سالگی درگذشت.
او در مدت سه دهه پایانی عمرش ده ها كتاب را در حوزه ادبیات داستانی بخصوص ادبیات نوجوان ترجمه كرد.
در مجموعه «تریلوژی خفاش ها» با درونمایه فلسفی _هستی شناسی زندگی خفاشی را می خوانیم كه می اندیشد و برای ادامه زندگی مبارزه می كند. این مجموعه جایزه های كتاب سال، پروین اعتصامی و كتاب برتر انجمن فرهنگی ناشران كتاب كودك را دریافت كرده است. در دو كتاب «برگشت نیست» و «آن روی حقیقت» فجایع دوران آپارتاید و تأثیر آن بر زندگی كودكان روایت می شود. در كتاب «دزد لعنتی» مخاطب با كودك كار صدمه دیده از جنگ و نسل كشی همدل می شود. در كتاب «راسموس و مرد آواره» كودكی از پرورشگاه در آرزوی خانه ای فرار می كند و از كوشش برای دستیابی به زندگی سزاوار دست برنمی دارد. این كتاب ها جایزه شورای كتاب كودك را دریافت كرده اند.


حسن سالاری، نویسنده و پژوهشگر ادبیات كودك و نوجوان متولد یكم خرداد ۱۳۵۵ در جاجرم، روز ۲۱ دیماه در حادثه سقوط اتوبوس به دره در منطقه سوادكوه دار فانی را وداع گفت.
او عمدتاً در حوزه متون علمی برای مخاطب كودك و نوجوان كتاب هایی را منتشر نموده است. همینطور جوایزی از جمله: جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی، جایزه كتاب فصل، جایزه جشنواره كتاب های آموزشی رشد و جشنواره نقد كتاب را در كارنامه خود دارد.
از او به جز كتاب «۱۰۰ دانشمند ایران و اسلام»، بیشتر از ۳۰۰ مقاله تالیفی یا ترجمه هم در رسانه ها انتشار یافته است.امیر كاووس بالازاده، استاد دانشگاه هنر و معماری، متولد سال ۱۳۳۷ در گنبد كاووس روز ۲۵ دیماه دار فانی را وداع گفت.
این استاد دانشگاه دانش آموخته رشته تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی و دارای مدرك كارشناسی ارشد در رشته فرهنگ و زبان های باستانی از دانشگاه تهران بود.
او علاوه بر تدریس در دانشگاه بعنوان روزنامه نگار هم فعالیت داشت.
بالازاده سال ۱۳۹۱ بعنوان استاد نمونه گروه نمایش انتخاب گردید.تقی محمدی فكورزاده، شاعر، متولد اول مهر ۱۳۲۲، سیزدهم بهمن ماه در سن ۷۶سالگی پس یك دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.
او طی چندین دهه علاوه بر نگارش و تدوین آثاری همچون مجموعه شعرهای «نكند عشق بمیرد»، «عصر یكشنبه های بارانی»، «عصر یكشنبه های بی باران» و «هم آوای من باش»، در مراكز فرهنگی و ادبی همچون فرهنگسرای معرفت در استعدادیابی و هدایت جوانان و نوجوانان در عرصه شعر و نویسندگی فعالیت داشت.


نادره بدیعی، شاعر، نویسنده و پژوهشگر ادبیات و موسیقی ۳۰ بهمن ماه دار فانی را وداع گفت.
او متخصص حوزه غرب چین و آسیای میانه بود كه آثاری را در زمینه های فرهنگی به جا گذاشته است. كتاب «تاریخچه ادبیات آهنگین ایران» او درباره گذشته ترانه سرایی ایران است. همینطور به مدت سه سال در چین ماند و همین سبب شد تا كنكاش هایی درباره راه یابی فرهنگ و زبان پارسی در چین بخصوص درباره فرهنگ و زبان ملیت اویغور چین انجام دهد. كتاب «دل سروده های ایران زمین» مجموعه شعر بدیعی است.


حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خسروشاهی، متولد سال ۱۳۱۷ در تبریز، دهشتم اسفندماه به سبب مبتلا شدن به ویروس كرونا درگذشت.
از آثار او می توان به این كتاب ها اشاره كرد: «زندگی و مبارزات آیت الله كاشانی»، «درباره امام خمینی(ره)»، «پانزده خرداد و مسأله انقلاب»، «علامه طباطبایی»، «آیت الله طالقانی»، «علامه سیدمرتضی عسكری»، «امام موسی صدر»، «آیت الله مشكینی»، «شهید نواب صفوی»، «استاد سیدجلال الدین آشتیانی»، «شهدای حرب و محراب»، «آیت الله هاشمی رفسنجانی»، «دكتر ابراهیم یزدی»، »محمدعلی جمال زاده»، «دكتر حسن ترابی (سودان)»، «روژه گارودی (فرانسه)»، «احمد بن بلا (الجزایر)»، «نشریات مخفی حوزه علمیه قم»، «مشروطه مشروعه و علمای تبریز»، «تاریخ نگاری معاصر و كودتای ۲۸ مرداد»، «طرح مركز فرهنگی اسلامی اروپا، تقریب، سازمان ها و احزاب سیاسی دوران انقلاب اسلامی» و «حزب خلق مسلمان و مجموعه ای از خاطرات (از آغاز زندگی تا سال ۱۳۳۳ش)». اخیراً هم جلد بیست و ششم از مجموعه «حدیث روزگار» كه به خاطرات مستند او درباره مقام معظم رهبری مربوط می شود، منتشر گردید.


علی هداوند، مترجم، متولد سال ۱۳۲۵ روز هشتم اسفندماه به دنبال سكته قلبی در سن ۷۳سالگی دار فانی را وداع گفت.
از آثار ترجمه او می توان به این كتاب ها اشاره كرد: «ماتیلدا» نوشته رولد دال، «توانایی دوست داشتن و دوست داشته شدن» رابرت هولدن، «رولد دال و كارخانه داستان سازی» نوشته اندرو دانكین، «نیروی عادت» از چارلز دیوهیگ، «جادوگر شهر از» نوشته لایمن فرانك باوم، «همه چیز از هم می پاشد «از چینو آچه به، «كروكدیل غول آسا» اثر رولد دال، «كله پوك ها» از رولد دال، «غول بزرگ مهربان» نوشته رولد دال، «انگشت جادوی» نوشته رولد دال، «سقوط شادی بخش» از ها جین، «دنی قهرمان جهان» اثر رولد دال، «۱۰۰۱ درمان خانگی» از ازمی فلوید، «مقابله با عصبانیت» نوشته لارنس كین، كریس وایلدر، «ایكی گایی» از هكتور گارسیا، «دیگر آرامشی در كار نیست» نوشته چینو آچه به، «واسه جزئیات عرق نریز» از ریچارد كارلسون و «خواستن توانستن است» اثر لوری مگوایر.


حجت (نورالدین) صیحانی، استاد ادبیات، متولد ۱۳۴۱ در لنگرود، در ۵۷سالگی بر اثر مبتلا شدن به ویروس كرونا درگذشت.

او دكترای آموزش زبان انگلیسی داشت و در دانشگاه لنگرود تدریس می كرد. از تالیف های حجت صیحانی می توان به «برگی برای ترجمه» اشاره نمود.

احمد نیك طلب متخلص به یاور همدانی، شاعر، متولد دوم اردیبهشت ۱۳۱۳ در سن ۸۵ سالگی بر اثر عارضه قلبی دار فانی را وداع گفت.
شعرهای «یاور همدانی» از آغاز دوران جوانی تابحال در نشریه های زیادی انتشار یافته است.
او مدت ها دبیر انجمن ادبی حافظ بود و خیلی از ترانه های محلی همدانی اش در برنامه های رادیو پخش شده است.فریبرز رئیس دانا متولد سال ۱۳۲۷ در تهران، استاد اقتصاد دانشگاه تهران، نویسنده و مترجم بود كه ۲۶ اسفندماه در بیمارستان دار فانی را وداع گفت. او تحصیلات خویش را در سطح دكتری رشته اقتصاد و علوم سیاسیِ مدرسه اقتصاد لندن گذرانده بود.
رئیس دانا كه در كانون نویسندگان فعالیت داشت نویسنده بیشتر از ۱۵ جلد كتاب درباره مسائل اقتصادی و سیاسی بود كه از آن میان می توان به «آزادی و سوسیالیسم»، «اقتصاد سیاسی توسعه» و «منش روشنفكری» اشاره نمود.
از وی همینطور ترجمه هایی انتشار یافته كه كتاب «بربریت واقعاً موجود» ویراسته لئو پانیچ، كالین لیز همچون آن هاست.

1398/12/28
21:15:55
5.0 / 5
3401
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه