بدرود آناتولی در بازار كتاب

بدرود آناتولی در بازار كتاب به گزارش عطر و تن «بدرود آناتولی» نوشته دیدو سوتیریو با ترجمه غلامحسین سالمی از زبان انگلیسی منتشر گردید.


غلامحسین سالمی، مترجم این رمان كه در موسسه انتشارات نگاه و با قیمت ۵۰ هزارتومان راهی بازار شده است، به ایسنا اظهار داشت: خانم دیدو سوتیریو خودش در داستان این كتاب حضور داشته است. این داستان درباره كشتار مسیحی ها بخصوص ارامنه پس از روی كار آمدن گروه تركان جوان به رهبری مصطفی كمال پاشا (آتاتورك) است.
او اضافه كرد: «بدرود آناتولی» كه به زبان یونانی نوشته شده به زبان های فرانسه، انگلیسی، روسی، مجاری، بلغاری، سوئدی و تركی و چند زبان دیگر ترجمه شده و از زمان ترجمه به زبان تركی در سال ۱۹۷۰، نقش مهمی در تنش زدایی و آشتی ملی دو كشور یونان و تركیه داشته است.
این مترجم درباره نویسنده كتاب هم اظهار داشت: دیدو سوتیریو زنی با چشمان نافذ و موهایی سپید بود كه در ۸۲ سالگی جایزه آكادمی آتن را به خود اختصاص داد. سوتیرتو در سال ۱۹۰۹ به دنیا آمد، كودكی اش را در شهرهای آدنا و ازمیر گذراند. وی در كودكی شاهد جنگ های بالكان و جنگ میان تركیه و یونان بود. پس از فاجعه خون بار آسیای صغیر و قتل عام ارامنه به یونان پناه برد. تجربه دردناك كنار ارامنه و نظامیان یونانی دستمایه نگارش دو كتاب مشهور او، «مرده ها منتظرند« و «بدرود آناتولی» شد. او در بین دو جنگ جهانی ادبیات فرانسه خواند و به اروپا رفت و بعنوان روزنامه نگار در جنبش های ضدفاشیستی فعالانه شركت كرد. جنگ جهانی دوم و اشغال یونان در آثارش نمود پیدا كرده است. دیدو سوتیرتو در سپتامبر ۲۰۰۴ و در سن ۹۴ سالگی در آتن درگذشت.

در نوشته پشت جلد «بدرود آناتولی» آمده است: «بدرود آناتولی» داستان بهشت گمشده و معصومیت های در هم شكسته است. كتاب، داستان تراژیك سقوط هلنیسم در آسیای صغیر، عملیات ایذایی قدرت های استعماری، تب نفت و فساد را روایت می كند. رمان دیدو سوتیریو از زمان انتشار در سال ۱۹۶۲، پرفروش ترین رمان یونان بوده است. داستان مانولیس آكسیوتیس روستایی فقیر متولد محله های مجاور خرابه های افسیوس كه بعنوان قهرمان داستان شاهد پختگی دلهره آور است. فاجعه آسیای صغیر یونان، كشتار غیرنظامیان بخصوص ارامنه و اخراج بیشتر از دو میلیون یونانی در حالت برهنه از تركیه به دست نیروهای انقلابی ترك به رهبری مصطفی كمال پاشا (آتاتورك) در اواخر سال ۱۹۲۲. مانولیس آكسیوتیس بازگوكننده امیدهای بربادرفته و شكست تراژیك دو ملت در چارچوب روایت شخصی است. دو همسایه، یعنی یونان در هم شكسته و تركیه سرمست از خون، به رغم ارتباط های فرهنگی مشترك خود، هر دو با هم در از بین بردن پیوندهای دیرین مردمی تلاش كردند.
منبع:

1398/12/25
21:28:34
5.0 / 5
3123
تگهای خبر: ادبیات , تولد , جایزه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه