معرفی برترین تازه های كتاب

معرفی برترین تازه های كتاب عطر و تن: لیست «برترین تازه های كتاب منتشرشده در هر ماه» از طرف مؤسسه خانه كتاب معرفی می گردند.


به گزارش عطر و تن به نقل از روابط عمومی مؤسسه خانه كتاب، با عنایت به حجم تولیدات كتاب در سال و ماه و سردرگمی مخاطبان و خانواده ها برای تهیه كتاب خوب، این مؤسسه درصدد برآمده است تا هر ماه با عنایت به معیارهایی كه اعلام شده، كتاب های برتر را معرفی نماید.
این مؤسسه بر اساس بند ۳ و۴ ماده ۱ و بند ۱۲ ماده ۲ قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب مجلس شورای اسلامی و بند الف و ب ماده ۵ اساسنامه خانه كتاب، در جهت مهم­ترین رسالت خود یعنی كمك به اعتلای فرهنگ مكتوب كشور از راه ایجاد امكانات لازم در زمینه های اطلاع رسانی و تسهیل در دسترسی عموم به اطلاعات و داده های كتاب­شناختی، كتب مرجع و نفیس و منابع ذی ربط، همین طور نقد و معرفی كتاب، یاری به ارتباط خلاق میان پدیدآورندگان، ناشران، خوانندگان و سایر فعالان عرصه نشر و فرهنگ كشور و كمك به خوانندگان كتاب برای انتخاب كتاب برتر؛ برآن شد تا با همكاری تعدادی از استادان و صاحب­نظران علمی، هنری و ادبی، هر ماه لیست برترین تازه­ های كتاب­ منتشرشده را معرفی و در دسترس علاقمندان به كتاب قرار دهد.

بدیهی است معرفی این كتاب ها از نظر معیارهای این مؤسسه است و سایر مؤسسات، انجمن­ های صنفی و علمی نیز می توانند برمبنای معیارهای خود كتاب های خوب را معرفی كنند. این مؤسسه آمادگی دارد زیرساخت­ های لازم را در اختیار آنها قرار دهد.
بر طبق این گزارش این آثار، كتاب­ های نوپدیدی است كه بر طبق اعلام وصول ناشران در بهمن ماه سالجاری، وارد بانك اطلاعاتی خانه كتاب شده و به بخش مخزن كتاب این مؤسسه انتقال داده شده است. در مجموع ۲۱۴۴ كتاب در موضوعات علوم انسانی بررسی و ۷۲ كتاب برتر انتخاب گردید.

تأثیرگذاری كتاب در ارتقای سطح آگاهی علمی، هنری و یا ادبی خوانندگان، تازگی و نوآوری در ساختار، پرداخت و نگاه و رویكرد كتاب، ارزشمندی كتاب و غنای محتوایی، استواری و زیبایی زبان و توجه نویسنده به بحث زبان و اصالت زبان و پیوندهای واژگانی در نوشتار، برخورداری از قدرت اقناع و تأثیرگذاری عمیق بر مخاطب، اهمیت موضوع اثر، جایگاه اثر در جامعه، نیاز جامعه به موضوع كتاب و رفع نیاز مخاطب، ارائه پژوهش عمیق و دقیق در مورد موضوع مورد بررسی، استناد به منابع معتبر و بیان صریح، شفاف و مؤثر نویسنده همچون معیارهای انتخاب این كتاب­ ها است كه بنا به اقتضای هر كتاب در این طرح توسط داوران مدنظر قرار می­ گیرد.
همچنین، پرداخت به ابعاد مختلف موضوع و تحلیل آن، پرداخت جذاب به موضوعات، ترجمه روان و قابل فهم، اشتمال مقدمه و توضیحات لازم و دقت در انتقال متن در متون ترجمه، تناسب نثر انتخاب شده با موضوع، استفاده از معتبرترین نسخ مخطوط كتاب و انتقال صحیح نسخه بدل­ ها و اشتمال بر تعلیقات در متون تصحیح، دسته­ بندی و فصل بندی مناسب مطالب، تناسب روش پژوهش با حوزه موضوع كتاب، ساختار معقول و منطقی اثر، بدیع بودن مباحث، عناوین، تحلیل و تصاویر، كاربردی بودن كتاب برای مخاطب، گویایی عنوان كتاب و هماهنگی آن با محتوا، قوت و روانی متن و خط، طراحی، صفحه بندی، شكل و چاپ مناسب كتاب از دیگر معیارهایی است كه داوران برای انتخاب برترین كتاب ماه مد نظر قرار داده اند.
منبع:

1398/12/13
13:30:00
5.0 / 5
3709
تگهای خبر: رشد , زیبایی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه