وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی:

سطح سواد سلامت خانواده ها را با مشاركت مردم افزایش می دهیم

سطح سواد سلامت خانواده ها را با مشاركت مردم افزایش می دهیم به گزارش عطر و تن وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: با اجرای طرح هرخانه یك پایگاه سلامت ضمن كاهش هزینه های درمانی، تقویت توانبخشی و جلوگیری از بیماری هابه ارتقای سطح سواد پزشكی مردم افزوده خواهد شد.


به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، سعید نمكی در مراسم افتتاح طرح هر خانه یك پایگاه سلامت كه در شهر محمدیه قزوین برگزار گردید اظهارداشت: در ابتدای تصدی وزارت یك برنامه تقدیم مجلس كردم كه عده ای گفتند بلند پروازانه است اما با همت ملت رشید و فهیم ایران این اهداف محقق شدنی است.

وی اظهار داشت: در سال های پس از انقلاب دستاوردهای زیادی در سلامت داشتیم و با توسعه شبكه بهداشت و ایجاد خانه های بهداشت در كشور دستاوردهای ارزشمندی حاصل شد.

وزیر بهداشت یادآورشد: با استفاده از بهورزان روستایی قرار شد در نظام سلامت هشت نوع مراقبت بهداشتی اجرا شود كه برخی تردید كردند اما با غیرت این روستائیان توانستیم آمار مرگ و میر را به یك دهم قبل انقلاب كاهش دهیم.

نمكی خاطرنشان كرد: واكسیناسیون ۲۵ درصدی در پیش از انقلاب حدود ۱۰۰ درصد شد و به نتایج خوبی رسیدیم. وی بیان كرد: هزینه برای واكسیناسیون یك دوره برای جلوگیری از ۶ بیماری در كشورمان ۵ دلار بود و در سایر كشورها بالای ۱۰۰ دلار بود.

وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: سه دوره قبل كه معاون وزیر بودم متوجه شدم در آینده نزدیك الگوی بیمارها از واگیر به غیرواگیر مثل دیابت سرطان قلبی خواهد رفت و افق را دیدیم كه از چاله به سیاه چاله نیفتیم.

نمكی اضافه كرد: از ۳۸۰ هزار مرگ و میر در سال حدود ۳۱۳ هزار مورد مربوط به بیمارهای غیرواگیر و ۹۸ هزار مورد مربوط به فشار خون و فقط ۲۵ هزارمرگ و میر ناشی از بیماری واگیر است بنابراین رویكرد ما عوض شد و امروز مجبوریم راه خویش را در رفتار و منش و تصمیم گیری عوض نماییم.

وزیر بهداشت اظهارداشت: در گام دوم مبحث پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی در اولویت قرار گرفت است امروز یك تخت بیمارستانی ۳ میلیارد تومان و یك شب بستری در آی سی یو حدود ۷۰۰ دلار هزینه دارد كه تامین آن سنگین است.
وی یادآورشد: با اجرای طرح ملی كنترل فشار خون تعداد ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از افراد دارای فشار خون شناسایی شدند و امروز با اجرای این طرح یكی از راهكارهای ما این است كه به اولویت ها توجه گردد.

وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: اگر همه منابع كشور برای خرید تخت و افزایش دستگاه دیالیز هزینه شود چون بیماریها زیاد است همچنان كمبود تخت داریم و این راهكار منطقی نیست بنابراین با تغییر شیوه زندگی باید رویكرد ما این باشد تا كسی بیمارستانی نشود و بدون اتكا مردم اجرای این طرح ممكن نیست.

وی بیان كرد: این طرح هر خانه یك پایگاه سلامت در شهر محمدیه در دارالقران شروع می شود كه اتفاق مباركی است.

نمكی اظهار داشت: در اجرای این طرح نخستین ركن اجتماعی كردن سلامت است و اگر سلامت جامعه محور نشود به سرانجام نخواهد رسید و باید از مردم به صورت سامان یافته كمك بگیریم.

وی ادامه داد: این طرح باید به افراد مهارت دیده سپرده شود و مقرر است افرادی را از میان خانواده ها بكار گیریم تا درمان اولیه توانبخشی و پیشگیری در خانواده كنترل شود.

نمكی اظهار داشت: بانوان در خانواده می توانند نقش مهمی در تامین سلامت و كنترل مصرف نمك غذا، دوری از مصرف نوشابه و چربی و مواد مضر داشته باشند و خانواده را به ورزش تشویق كنند.

وی افزود: همجنین باید توانبخشی را برای سالمندان نهادینه نماییم تا گرفتار بحران تندرستی نشوند و مصرف بی رویه دارو را كنترل نماییم و مقرر است در خانواده پیشگیری را جدی بگیریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كشور یادآورشد: در ركن دوم این طرح خود مراقبتی و دیگر مراقبتی را در خانواده گسترش دهیم و در گام بعدی لازم است یك سطحی پیش از خانه بهداشت را در خانوارها ایجاد نماییم تا هزینه دولت كم شود.

نمكی اظهارداشت: با این طرح یك پایگاه جدید برای آموزش پزشكی كشور ایجاد می شود و به جای آن كه دانشجویان پزشكی را با محور بیمارستان آموزش دهیم دنبال اجتماع محوری باشیم و دانشجوی پزشكی را آموزش دهیم از سال دوم به بعد بتواند در خانواده ها موثر باشد و با این طرح این پایگاه ایجاد می شود.

وزیر بهداشت خاطرنشان كرد: طرح هر خانه یك پایگاه سلامت برای نخستین بار در جهان در ایران اجرا می شود و یك الگوی بین المللی خواهد شد.
وی اظهارداشت: با این طرح سرفصل جدیدی در خدمت به مردم با مشاركت خود مردم باز می شود و با كمك خیرین سلامت، ائمه جمعه، رسانه ها و آموزش و پرورش، فرمانداران و استانداران امیدواریم به هدف برسیم.

وزیر بهداشت در ادامه یادآورشد: هیچگاه وزارت را آلوده سیاست نكردم و گفته ام حتی اگر نماینده ای به روسای دانشگاههای علوم پزشكی و حتی وزیر فحش داد پیگیری نكنید چونكه نمی خواهم مسایل در این بخش سیاسی شود و باید فقط دنبال خدمت به مردم باشید.

1398/09/06
16:11:45
5.0 / 5
4336
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه