به بهانه سالمرگ قیصر امین پور،

قیصر شاعر حرف های ناتمام

قیصر شاعر حرف های ناتمام عطر و تن: حدود ساعت سه بامدادان هشتم آبان ماه 1386 قیصر امین پور در بیمارستان دی تهران دار فانی را وداع گفت، بیمارستان دی شاهد وداع نویسندگان، شاعران و هنردوستان زیادی بود كه آمده بودند تا با قیصر شاعر لحظه های ناب، شاعر حرف های ناتمام و شاعر همخانه با درد وداع كنند.به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، بیستم اردی بهشت ماه ۱۳۳۸ در روستای گتوند از توابع شهرستان دزفول فرزندی دیده به جهان گشود كه نام او را قیصر گذاشتند؛ او بعدها در وصف نام خود اظهار داشت: «و قاف حرف آخر عشق است آنجا كه نام كوچك من آغاز می شود».

قیصر امین پور تحصیلات متوسطه خودرا در زادگاهش و سپس در دزفول گذراند؛ وی در سال ۱۳۵۷ در رشته دامپزشكی دانشگاه تهران قبول شد و سپس آنرا رها كرد و در سال ۱۳۶۳ در رشته مورد علاقه اش زبان و ادبیات فارسی پا به دانشگاه تهران گذاشت و تا دریافت درجه دكترا در این رشته ادامه تحصیل داد.

قیصر در سال ۱۳۵۸ در شكل گیری حوزه هنری و اندیشه اسلامی با دیگر دوستان خود همچون سلمان هراتی، سید حسن حسینی، یوسفعلی میرشكاك و جمعی دیگر سهم بسزایی داشت كه بعدها آنها را بنیان گذاران جوان حوزه نامیدند.

امین پور در طول جنگ تحمیلی بارها در جبهه های نبرد حق مقابل باطل حضور یافت و در مناطق مختلف عملیاتی به شعرخوانی پرداخت، اشعار وی در زمینه دفاع مقدس جزو برترین آثار سروده شده است.

قیصر در تشویق و ترغیب شاعران جوان انقلاب نقش بهادار ای داشت؛ وی علاوه بر تجربه تدریس در مقطع راهنمایی در سال های ۶۰ تا ۶۲ از سال ۶۷ به تدریس در رشته ادبیات در دانشگاه تهران و دانشگاه الزهرا مشغول شد.

امین پور درآخرین روزهای سال ۱۳۷۷ گرفتار سانحه تصادف و به شدت مجروح شد؛ شدت جراحات وارده به او به حدی بود كه عمل های جراحی مختلفی بر روی او انجام شد و طی سال های بیماری دو كلیه اش را از دست داد و چندین سال تحت مداوای دیالیز قرار گرفت.

سرانجام حدود ساعت سه بامدادان هشتم آبان ماه ۱۳۸۶ قیصر امین پور در بیمارستان دی تهران دار فانی را وداع گفت، بیمارستان دی شاهد وداع نویسندگان، شاعران و هنردوستان زیادی بود كه آمده بودند تا با قیصر شاعر لحظه های ناب، شاعر حرف های ناتمام و شاعر همخانه با درد وداع كنند، پیكر این شاعر در زادگاهش گتوند در استان خوزستان و در كنار مقبرهٔ شهدای گمنام این شهرستان به خاك سپرده شده است.

قیصر، زبان درد و رنج مردم روزگار خود بود و می توان روانی و شیوایی كلام، كاربرد قواعد و صنایع ادبی و استفاده از تمامی ظرفیت های شعر فارسی برای سرودن را از مهم ترین خاصیت های شعر او دانست.

شاعرانگی قیصر بعد از اختتام حیات هم ادامه دارد

محمدعلی حضرتی پژوهشگر، شاعر و نویسنده در گفت و گو با ایسنا، درباره شعر و شخصیت قیصر می گوید: قیصر امین پور برخلاف خیلی از هم نسلان خود، دوران شاعرانگی اش بعد از اختتام حیات هم ادامه دارد، چون همواره به دوراز حواشی، تبلیغات و تریبون ها شعر سرود، و بعد از مرگش مجالی برای مرور اشعارش برقرار شد.

وی اضافه می كند: در مورد وجههٔ شاعری قیصر همین بس كه «دكتر پورنامداریان» منتقد برجستهٔ كشور دربارهٔ او می گوید: «قیصر مسیر قله های شعر فارسی را گذرانده و در یك قدمی خط الرأس بود».

حضرتی خاطرنشان می كند: یكی از خاصیت های قیصر امین پور شاعرپروری اوست؛ شاعران خوب در عرصه ادبیات اندك هستند؛ اما شاعرانی كه توانایی استعدادیابی و هدایت شاعران جوان را داشته باشند، انگشت شمارند و قیصر این چنین بود.

وی می گوید: قیصر بعد از تغییر رشته از دامپزشكی به علوم اجتماعی در دانشگاه تهران، به معلمی روی آورد و پس از اختتام تحصیلاتش در مقطع دكترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، به معلمی و آموزش در دانشگاه ها پرداخت.

این شاعر اضافه می كند: توجه قیصر به هندسه كلمات به شكلی بود كه با یك تغییر جزئی می توانست شعر و داستان را دگرگون كرده و تعالی ببخشد.

وی بیان می كند: رساله دكترای امین پور با عنوان «سنت و نوآوری در شعر معاصر» بهترین رساله مقطع دكترا در سال ۷۷ برگزیده شد چونكه وی در ادبیات و نظریه های ادبی دنباله رو هیچ كس نبود و همواره حرفی نو برای گفتن داشت.

حضرتی خاطرنشان می كند: علاوه بر همه این ها قیصر امین پور انسانی به غایت شریف بود و همه هنرهایش در قیاس با انسانیت و فروتنی وی ذره ای در مقابل آفتاب است، انسانی به تمام مدلول كه روزگار ما به شدت نیازمند این وجهه از زندگی اوست.

به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، اشعار زنده یاد قیصر امین پور در ناخودآگاه اجتماعی مردم زمانه تأثیر داشته و دارد، او و شاعرانی همچون سید حسن حسینی و سلمان هراتی جریان جدیدی در ادبیات ایجاد و نظر طیف های مختلف اجتماعی را به سمت خود جلب كردند، شعر قیصر تلاقی جوشش و كوشش هنری است و همین مورد سبب شده اشعار و ترانه های وی به شكلی باشد كه مخاطب حرفه ای و عام شعر از آن لذت ببرند و این اتفاقی است كه روزگار ما به ندرت شاهد آن است.

منبع:

1398/08/08
15:08:43
5.0 / 5
4278
تگهای خبر: آموزش , ادبیات , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه