حافظ اندیشه منتشر گردید

حافظ اندیشه منتشر گردید عطر و تن: «حافظ اندیشه؛ نظری به اندیشه حافظ همراه با انتقادگونه ای از تصوف» نوشته مصطفی رحیمی منتشر گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این كتاب در ۳۱۷ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۶۰هزار تومان در فرهنگ نشر نو با همكاری نشر آسیم راهی بازار شده است.
در ابتدای كتاب می خوانیم: در داستان رستم و سهراب تأمل می كردم و در این اندیشه بودم كه آیا فردوسی سرانجام شراره شور سهراب را پیروز می خواهد یا خرد تجربه اندوز رستم را. و ناگهان به این نتیجه رسیدم كه فردوسی هر دو را می خواهد، و چنین است كه جنگ آنان را فاجعه می داند.
كشف این مدلول بر اندیشه هایی كه از دیرباز درباره حافظ داشتم نور تازه ای تاباند: همساز كردن ناهمسازها (یا ظاهرا ناهمسازها) كه حافظ كارشناس ماهر آن است.
از كلمه رند كه قبل از او سراسر بار منفی داشته و بر مردم «محیل و غدار و حیله باز و منكر و لاابالی و بی قید» اطلاق می شده، در تركیب با عارف، كلمه می سازد به معنای كسی كه به والاترین مقام تفكر و رفتار دست یافته است. عشق به خدا را با عشق انسان به هم می آمیزد. به خرابات معنایی می دهد كه والاترین مدرسه عشق است و هم مكان شادی حافظانه. می را، هم در جام الست می نوشد و هم در جام خیامی، و سرانجام هم خودرا برای والاترین مقام های بهشتی آماده می كند و هم «ملامتگر عیار» می شود، و ضمن راه یافتن به اوج اخلاق و معنویت به لذایذ مشروع این جهانی می پردازد (چیزی كه غالب عارفان خودرا از آن محروم می كنند.) و خلاصه آن كه در سلسله اندیشه ایرانی، خیام را با مولوی استادانه آشتی می دهد.
همین طور در نوشته پشت جلد كتاب آمده است: مصطفی رحیمی، حقوق دان و مولف و مترجم، در این كتاب به «اندیشه» حافظ می پردازد و در پرتو اندیشه مدرن، جنبه های گونه گون اندیشه حافظ را از پس زیبایی و خیره كنندگی غزل هایش تحلیل می كند. او «همساز كردن ناهمسازها» را ایده بنیادین حافظ تلقی می كند و با ارجاعات مفید و مختص می كوشد كه ابعاد پنهان «نظریه عشق و رندی» را در نظام اندیشه حافظ آشكار سازد و همین طور نشان داده است كه كدام سویه های اندیشه حافظ با نظریات فلسفی عصر مدرن تلاقی می كند و كدام سویه ها با آن متفاوت می باشد. نویسنده پرده نقش نقش شعر حافظ را كنار می زند تا از ورای آن انسان و جهان مطلوب حافظ را بازشناسد. در این میانه معنا و جایگاه یكایك گزاره های شعر حافظ در نظام اندیشه او به زبانی روشن تشریح می شود.
منبع:

1398/07/03
20:32:44
5.0 / 5
4801
تگهای خبر: زیبایی , فرهنگ , كتاب , مدرن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه