پس گرفتن یك جایزه ادبی به سبب پشتیبانی از فلسطین

پس گرفتن یك جایزه ادبی به سبب پشتیبانی از فلسطین عطر و تن: جایزه ادبی «نلی زاكس» آلمان از اعطای جایزه نقدی به «كامیلا شمسی»، برنده امسال این رویداد ادبی به سبب فعالیت مقابل اسرائیل خودداری كرد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایندیپندنت، جایزه ادبی «نلی زاكس» كه به نام شاعر آلمانی برنده نوبل برگزار می گردد امسال «كامیلا شمسی» نویسنده بریتانیایی-پاكستانی را بعنوان برنده نهایی خود اعلام نموده بود اما بعد از چند روز و در تصمیمی عجیب هیات داوران آلمانی این جایزه ادبی اعلام نمود به جهت نقش این نویسنده در بایكوت اسرائیل و فعالیت هایش در پشتیبانی از مردم فلسطین از تصمیم خود صرف نظر كرده و جایزه ۱۵ هزار یورویی را به این نویسنده نخواهد داد.
هیات داوران جایزه «نلی زاكس» دو هفته پیش «كامیلا شمسی» را برنده نهایی خود اعلام نموده و او را بعنوان نویسنده ای توصیف كرده بود كه میان جوامع پیوند برقرار می كند، اما زمانی كه از فعالیت های سیاسی او مطلع شده، زیر رای اولیه خود زده است.
بنا بر اعلام، جایزه ادبی «نلی زاكس» به یاد شاعر برنده نوبل توسط شهر دورتموند آلمان به نویسندگانی تعلق می گیرد كه در جهت ایجاد و بهبود ارتباط فرهنگی میان افراد فعالیت می نمایند و «میلان كوندرا» و «مارگارت اتوود» همچون برندگان مطرح پیشین آن هستند.
«كامیلا شمسی» كه همچون نویسندگان حامی بایكوت فرهنگی اسرائیل است در واكنش به این تصمیم عجیب گفت جای اندوه و تأسف بسیار فراوانی است كه هیات داوران تسلیم فشارها شده و نام نویسنده ای را حذف كرده كه در جهت آزادی وجدان و بیان فعالیت می كند.
«كامیلا شمسی» كه سال قبل برای نگارش رمان «آتش خانگی» موفق به كسب جایزه ۳۰ هزار پوندی ادبیات داستانی زنان شده، همین طور فاش كرد كه شهر دورتموند آلمان از انتشار بیانیه او خودداری كرده است. او اشاره كرد كه اجازه نخواهد داد كتابش در اسرائیل به چاپ برسد چون هیچ ناشری مستقل از دولت در آن جا وجود ندارد.
منبع:

1398/06/30
15:22:02
5.0 / 5
4191
تگهای خبر: ادبیات , جایزه , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه