كارشناس مركز نسخ خطی كتابخانه آستان قدس رضوی:

دومین نسخه كلیات محتشم در گنجینه آستان قدس است

دومین نسخه كلیات محتشم در گنجینه آستان قدس است به گزارش عطر و تن كارشناس مركز نسخ خطی كتابخانه آستان قدس رضوی اظهار داشت: بعد از كتابخانه مجلس، دومین نسخه خطی كلیات محتشم كاشانی در گنجینه آستان قدس رضوی وجود دارد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، سیدرضا صداقت حسینی امروز (۲۷ شهریورماه) در آیین رونمایی یكی از قدیمی ترین نسخه های خطی كلیات محتشم كاشانی موجود در گنجینه رضوی كه در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری برگزار شد، اظهاركرد: در گنجینه رضوی آستان قدس رضوی حدود ۵۶ هزار و ۴۰۰ نسخه خطی داریم كه از مجموع این آثار ۸۲۰۰ نسخه خطی با مبحث ادبیات است و از این تعداد ۴۴ نسخه خطی از آثار محتشم كاشانی است.
او اظهار نمود: یكی از قدیمی ترین نسخه های خطی مربوط به محتشم كاشانی كه امروز از آن رونمایی گردید، كلیات محتشم كاشانی است كه در قرن ۱۱، حدود ۴۰۰ سال پیش، كتابت شده و تقریباً ۶۰ سال بعد از فوت محتشم كاشانی بوده است؛ این نسخه در ایران نسخه دوم است.
كارشناس مركز نسخ خطی كتابخانه آستان قدس رضوی اضافه كرد: نخستین نسخه در كتابخانه مجلس و مورخ است اما این اثر را بر مبنای نوع كاغذ و نگارش خط تشخیص دادیم كه متعلق به قرن ۱۱ است.

صداقت حسینی بیان كرد: نسخه به خط نستعلیق است. رنگ اوراق نسخه نخودی است و جدول بندی اوراق به رنگ شنگرف و لاجورد است. اوراق زر تحریردار است. چهار نسخه از كلیات محتشم كاشانی داریم و سایر آثار او بعنوان دیوان، گزیده و... است كه در گنجینه رضوی آستان قدس نگهداری می شود. این اثر تابحال چاپ فاكسی میله نشده است.
1398/06/27
14:37:01
5.0 / 5
4394
تگهای خبر: ادبیات , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه