اعلام برنامه های همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم

اعلام برنامه های همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم به گزارش عطر و تن نشست خبری همایش بین المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» با بیان برنامه های این همایش برگزار گردید.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، محمدجعفر یاحقی، رئیس همایش بین المللی «شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم» در سخنانی در این جلسه اظهار نمود: شاهنامه تكیه گاه زبان فارسی است و فردوسی با شاهنامه، این پرچم را در مقابل بی هویتی ها بالا نگه می دارد.. شاهنامه متعلق به جغرافیای كنونی نیست، بلكه متعلق به قلمرو فرهنگی ایران است. دلیل این كه می خواهیم شاهنامه را از مرز ملیت ایرانی به مرزهای جهانی، چنان كه هست بكشانیم این نام را برایش انتخاب كردیم.

او اضافه كرد: بحث جاده ابریشم در بعضی كشورها مطرح گردیده است و سعی شده كه محوریت آن به جای دیگر هم كشیده شود، اما واقعیت این است كه فلات ایران مركزیت جاده ابریشم بوده و این محوریت را در شاهنامه می توانیم ببینیم.

یاحقی خاطرنشان كرد: سرزمین هایی كه شاهنامه از آنها سخن می گوید، مسیر جاده ابریشم است كه آنها را در خود گنجانده است. مسیری كه در شاهنامه آمده، همان جاده ابریشم است.

این عضو فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی با بیان این كه ارتباطات فرهنگی و بین المللی از مصادیقی است كه در شاهنامه آمده، اظهار نمود: مسائل بین المللی شاهنامه كمتر مورد توجه قرار گرفته و امیدواریم این همایش بستری برای بین المللی شدن اندیشه های فردوسی و شاهنامه شود.

او با بیان این كه اقدامات خوبی در حوزه عمران و آبادانی توس شروع شده است، اظهار داشت: امیدواریم اقدامات انجام شده نقطه آغازی برای اقدامات بزرگ تر باشد.

یاحقی خاطرنشان كرد: بارگاه حضرت رضا(ع)، بعد مذهبی مشهد است و آرامگاه فردوسی و شهر توس هم بعد ملی این كلان شهر است، ما با دو بال دیانت و فرهنگ حركت می نماییم و این توفیق و این دو ظرفیت را كمتر شهری در جهان با یكدیگر دارد.

این استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان این كه شهر توس در آینده باید به شهر فرهنگی تبدیل گردد، اظهار نمود: نیاز به معنویت، فرهنگ و پژوهش و كتابخانه هم وجود دارد و در توس باید كتابخانه عظیمی وجود داشته باشد و پایگاه پژوهشی باشد كه افرادی كه قصد پژوهش درباره توس و فردوسی و شاهنامه را دارند، به آن جا رجوع كنند. همینطور باید سالن های نمایش و تئاتر مختلف در توس داشته باشیم.
همینطور دبیر علمی همایش، علیرضا قیامتی اظهار داشت: اقدامات اولیه این همایش از اردیبهشت ماه سال قبل آغاز و فراخوان به ۵۲ كشور ارسال شد. در ادامه ۳۲۰ مقاله به دبیرخانه رسید كه ۱۵۲ مقاله پذیرفته شد؛ ۴۶ مقاله خارجی و بقیه داخلی هستند.

او با بیان این كه جایگاه شاهنامه فراتر از اقلیم فرهنگی ایران است، اضافه كرد: شاهنامه حماسه بشری و اخلاقی است و هیچ حماسه ای مانند شاهنامه پیونددهنده انسان ها نبوده است.

قیامتی خاطرنشان كرد: فردوسی تاریخ و تمدن نه تنها ایرانی ها بلكه دیگر كشورها را سروده است و پیام صلحی كه شاهنامه دارد در هیچ كتاب دیگری نیامده است.

او با بیان این كه یكتاپرستی ای كه شاهنامه دارد، در هیچ جا نیامده است، اظهار داشت: شاهنامه به پیوستگی فرهنگی و اجتماعی جامعه كمك می نماید.

همینطور معاون گردشگری شهرداری مشهد، نرگس شالچیان و دبیر اجرایی همایش در این جلسه خبری اظهار داشت: این همایش ۲۳ اردیبهشت در تالار شهر شروع می شود و عصر همان روز هم برنامه هایی مانند رونمایی از آثار مجسمه ساز برتر دنیا در نگارخانه شهر، رونمایی از قاب های سنگی صلح كه توسط پژوهشگران بررسی شده و مصرع هایی را كه با خط برجسته استاد صالحی نوشته شده و به تحریر درآمده، خواهیم داشت، همینطور فرشی كه با مفهوم هفت خان بافته شده به معرض نمایش گذاشته خواهد شد.
او برگزاری پنل علمی در دانشگاه فردوسی مشهد، اعطای نشان فردوسی و رونمایی از تندیش فردوسی را از دیگر برنامه های این همایش عنوان نمود.
1398/02/22
13:52:23
5.0 / 5
4812
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه