وزیر بهداشت؛

كاهش پرداختی مردم بابت هزینه های سلامت

كاهش پرداختی مردم بابت هزینه های سلامت به گزارش عطر و تن وزیر بهداشت با اشاره به كاهش پرداختی از جیب مردم به ۳۸ درصد، اظهار داشت: به ازای هر یك درصد كاهش ۸۰۰ میلیارد تومان باید هزینه شود كه ما این اقدام را با یك سوم هزینه انجام داده ایم.به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، سیدحسن هاشمی در پنجمین جلسه هم اندیشی دستگاه های اجرایی در مورد حقوق شهروندی، اظهارداشت: قرار نیست بحث حقوق شهروندی را در یك نهاد محبوس نماییم. حقوق شهروندی باید در حالات و رفتار ما در زندگی مشهود باشد.
وی اضافه كرد: ما در وزارت بهداشت جز رعایت حقوق شهروندی وظیفه ای نداریم. طرح تحول سلامت به این منظور بود تا حقوق مردم در زمینه بهداشت و درمان رعایت شود. در واقع اجرای اصل ۲۹ قانون اساسی بود كه بخشی از آن مغفول مانده بود همچون بیمه شدن ۱۱ میلیون نفر كه در طرح تحول سلامت اجرایی شد.
وزیر بهداشت اظهار داشت: خوشبختانه دستگاه های مختلفی نظرسنجی هایی برگزار می كنند و ما ثمره آنها را دیده ایم. در همه نظرسنجی ها حوزه سلامت مورد توجه مردم بوده و بالاترین رضایتمندی را نصیب خود كرده است. این به معنای بی نقص بودن ما نیست و لطف مردم هم شامل حال ما شده است.
هاشمی همینطور خاطرنشان كرد: ما در طرح تحول سلامت ۲۴ هزار تخت بیمارستانی اضافه كرده ایم كه حدود یك چهارم تخت هایی است كه در تاریخ ایران تولید شده بود و هم ۱۲ هزار متخصص را پرورش داده ایم و مراكز بهداشتی درمانی در سراسر كشور دارای پزشك و ماما شده اند و بالغ بر ۵ هزار خانه بهداشت در این مدت بوجود آورده ایم.
وی تاكید كرد: برخی از خدمات را پوشش بیمه ای داده ایم. در مواقع مختلف شاهد بودیم بیماران خاص به علت پوشش ناقص بیمه ای شان تجمع می كردند اما در این چهار سال با تلاش هایی كه شد كمبود دارو نداشته اند. شاید همه خواسته های آنها مرتفع نشده باشد اما حداقل رضایتمندی را برای بیماران بوجود آورده ایم.
هاشمی تصریح كرد: ظرفیت آموزش پزشكی را ۳۰ درصد اضافه كردیم و ضوابط غیرضروری را هم حذف كردیم. البته هنوز مواردی وجود دارد كه در جهت حقوق شهروندی شناسایی و حذف خواهند شد.
وزیر بهداشت اضافه كرد: مسئله زیرمیزی ها را حل كردیم و تغییر تعرفه ها صورت گرفت كه نسبتاً واقعی شد. امروزه در هر نقطه ای از كشور می رویم نشانی از اقدامات وزارت بهداشت را می بینیم. ۵۷۰ پروژه در استان سیستان و بلوچستان و بیش از ۶ هزار پروژه در حوزه سلامت در سراسر كشور در دست ساخت هستند كه این خود نشان از اهمیت به حقوق شهروندی است. در عین حال مشكلاتی داریم كه اعتراف به آنها به روند موفقیت ما كمك می نماید.
وی اظهار داشت: زیرساخت های حوزه سلامت قدیمی است. در این حوزه، در صددیم پرونده الكترونیك را تولید نماییم و ۸۰ درصد مرگ و میرها در كشور به علت بیماری های غیرواگیردار است كه باید به مردم آموزش دهیم كه كمتر دچار بیماری شوند. در عین حال اقداماتی كه دولت از ما خواسته است به بهترین نحو به انجام رساندیم.
هاشمی اضافه كرد: حدود ۲۷۰ راهنما را به پرسنل این حوزه ابلاغ كرده و سامانه ۱۹۰ را راه اندازی كردیم.
وزیر بهداشت تصریح كرد: پرداختی از جیب مردم را كم كرده ایم. در سال ۹۲ میزان پرداختی از جیب مردم ۵۸ درصد بوده است و امروزه این رقم را به ۳۸ درصد رسانده ایم. به ازای هر یك درصد كاهش، ۸۰۰ میلیارد تومان باید هزینه شود و ما این اقدام را با یك سوم هزینه انجام دادیم.
وی خاطرنشان كرد: دسترسی مردم را به خدمات بیمارستانی آسان كردیم. با افزایش تخت های بیمارستانی و ICU دسترسی مردم هم راحت تر شده است كه این خود نشان از رعایت شهروندی است.
هاشمی ادامه داد: مهمترین نكته ای كه سبب می گردد حقوق شهروندی رعایت شود باور خود مسئولین است. می بایست خودمان را به جای مردم بگذاریم تا بهترین بتوانیم در این باره تلاش نماییم.
وزیر بهداشت در انتها خاطرنشان كرد: قانون گریزی در كشور ما زیاد است. اجرای قانون خود سبب آرامش مردم می گردد. هر كدام از ما مسئولین می بایست قانون را رعایت كند. عدم رعایت قانون سبب تضعیف می گردد و نظم را از بین می برد. در این خصوص نقش قوه قضائیه بسیار پررنگ است و بعد از آن قوه مجریه نقش مهمی را بر عهده دارد.

 

1396/10/11
20:40:01
5.0 / 5
4629
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه