یك جمعیت شناس مطرح كرد

ضرورت تدوین قانون برای برخورد با سقط غیر قانونی

ضرورت تدوین قانون برای برخورد با سقط غیر قانونی عطر و تن: یك جمعیت شناس اظهار داشت: سالانه بیشتر از ۳۵۰ هزار سقط در كشور اتفاق می افتد كه ۸ تا ۹ هزار سقط قانونی می باشد و مابقی آن بدون مجوز انجام می شود و متاسفانه قانون مدونی برای مقابله با این امر نداریم.


به گزارش عطر و تن به نقل از مهر، برنامه «جوان بمان» در رادیو گفت و گو پیرامون سوژه راهكارهای اصلاح الگوی فرزندآوری در ایران و با حضور سید محمدرضا رشیدی آل هاشم عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع)، نویسنده و پژوهشگر جمعیت و صالح قاسمی دبیر مركز مطالعات راهبردی جمعیت و پژوهشگر جمعیت و ارتباط تلفنی با محمد اسماعیل سعیدی عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

در ابتدای برنامه رشیدی با تاكید بر ضرورت لطمه شناسی سوژه جمعیت در كشور گفت: اگر ما سوژه جمعیت را لطمه شناسی دقیقی نماییم می توانیم مهندسی مجددی در جهت اصلاح الگوی فرزندآوری داشته باشیم. سیاست جمعیتی صرفاً به معنای افزایش یا كاهش جمعیت نیست و با عوامل متعددی ارتباط دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) اضافه كرد: با عنایت به تغییرات سبك زندگی در چهل سال اخیر ما از خانواده گسترده ایرانی الان به خانواده هسته ای و بدون فرزند رسیده ایم.

این پژوهشگر جمعیت مطرح كرد: یكی از راهبردهای دینی و اسلامی در زمینه فرزندآوری این است كه هیچ گاه فرزندان خودرا به خاطر تنگ دستی نكشیم و از بین نبریم. هم اكنون به خاطر تغییر سبك زندگی، خیلی از خانم ها به خاطر راحتی خودشان تمایلی به فرزند دار شدن ندارند و مردان هم تصور می كنند فرزند بیشتر موجب فشار اقتصادی بیشتر به آنها می شود و تمایلی به فرزند دار شدن نشان نمی دهند.

وی با تاكید بر اینكه ما باید یك ساختار فرهنگی درونی دینی اسلامی و راهبردی را ایجاد نماییم اضافه كرد: امروز لازمه اقتصاد مقاومتی افزایش جمعیت است. در بخش اقتصاد مقاومتی اگر به دنبال تولید و اشتغال هستیم باید به نیروی جوان معطوف شویم كه آن هم در چارچوب فرزندآوری افزایش می یابد. بدین سبب ما با عنایت به فرهنگ و اعتقاداتمان باید این مسئله مهم را فرهنگ سازی نماییم و به شكل قانونی دربیاوریم. وجود سالانه حدود ۸ هزار سقط غیرقانونی در كشور در ادامه این برنامه، صالح قاسمی با اشاره به اینكه امروز سالمندی جمعیت تنها مختص ایران نیست و خیلی از كشورهای دنیا با این مساله دست به گریبان هستند اظهار داشت: خیلی از این كشورها سال ها پیش از ما، این بحران ها را درك كردند و دقیقاً در همان زمانی كه ما را به كنترل جمعیت دعوت می كردند خودشان در حال افزایش جمعیت كشورشان بودند.

دبیر مركز مطالعات راهبردی جمعیت بیان كرد: متأسفانه با اینكه خیلی از مدیران و سیاست گذاران كشور ما در خیلی از موضوعات نگاه تعبدی نسبت به غرب دارند اما در اینگونه موضوعات از تجربه غرب استفاده نكردند.

قاسمی عنوان كرد: راهكارهای اصلاح الگوی فرزندآوری برمبنای تجربه جهانی از سال ها پیش به دو دسته كلی راهكارهای قانونی و راهكارهای فرهنگی تقسیم می شوند كه پیش شرط هایی دارند. نخست اینكه همه جامعه شامل مسئولان و عموم مردم اهمیت یك مقوله را درك كنند و دوم، همه ظرفیت های نظام برای اصلاح الگوی فرزندآوری فراهم گردد همچنان كه این مسئله برای كنترل جمعیت در ایران به وقوع پیوست.

وی با اشاره به اینكه در صورت فراهم شدن این دو پیش شرط می توان با استفاده از تجربه جهانی می توان به اصلاح الگوی فرزندآوری در ایران دست یافت، اضافه كرد: چهار سال و نیم از ابلاغ سیاست های جمعیتی گذشته اما هنوز قانونی برای تحقق این سیاست ها در كشور وجود ندارد. تجربه جهانی در ارتباط با راهكار قانونی و قوانین تشویقی و تنبیهی برای ترغیب خانواده ها به فرزند فرزندآوری بیشتر خیلی شفاف است. وام ازدواج، هدیه تولد، مرخصی زایمان و تربیت كودك، تأمین هزینه های درمان شامل درمان های ناباروری و زایمان و غیره، معافیت های مالیاتی و حق بیمه ای امروز از حمله قوانین تشویقی هستند كه امروز در دنیا خیلی رایج اند.

قاسمی تصریح كرد: ما علاوه بر قوانین تشویقی باید قوانین تنبیهی هم داشته باشیم كه البته باید بومی سازی شده باشد. جرم انگاری هر گونه اقدام كنترل جمعیتی در كشور یكی از فوریت های قانونی كشور ماست كه انجام نشده است.

دبیر مركز مطالعات راهبردی جمعیت اظهار داشت: با كمال تأسف در زمانی كه ما از هر چیزی محروم بودیم لوازم جلوگیری از باروری مانند سیگار آزاد بود و این یك علامت سوال است كه چرا اینگونه وسایل كه آینده جامعه را به مخاطره می اندازد به راحتی ارائه شود. قاسمی اشاره كرد: سالانه بیشتر از ۳۵۰ هزار سقط در كشور اتفاق می افتد كه ۸ تا ۹ هزار سقط قانونی می باشد و مابقی آن بدون مجوز انجام می شود. هم اكنون قانونی جامع و مدون برای پیشگیری از اینگونه سقط های انتخابی با تمام عوارض و پیامدهایی كه برای فرد و جامعه مترتب است نداریم. بررسی طرح تعالی جمعیت و خانواده در مجلس قبل از سال ۹۸

درانتها این برنامه، سعیدی نماینده مجلس اظهار داشت: مجلس نهم و دهم برنامه هایی را در این راستا شروع كردند. آخرین موردی كه ما در كمیسیون در دست بررسی داریم و مراحل نهایی خودرا در كمیته جمعیت می گذارند طرح تعالی جمعیت و خانواده است.

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: این طرح پس از بحث بودجه، در صحن علنی مجلس مطرح و تصویب خواهد شد. كارهای كارشناسی این طرح به اختتام رسیده و و پیش از فرا رسیدن سال نو به صحن علنی مجلس خواهد رفت.

سعیدی در خاتمه اظهار داشت: این طرح مجموعه ای از اقدامات و تكالیف در حوزه فرهنگی و قانونی برای دستگاه های اجرایی و فرهنگی است.

1397/12/25
12:08:52
5.0 / 5
4768
تگهای خبر: بیمه , تولد , درمان , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه