مهرنوش قربانعلی:

شعر در ایران می تواند معادل فرهنگ باشد

شعر در ایران می تواند معادل فرهنگ باشد به گزارش عطر و تن مهرنوش قربانعلی می گوید: شعر در سرزمین ما با اندكی تسامح می تواند معادل فرهنگ قرار گیرد.


به گزارش عطر و تن به نقل از ایسنا، این شاعر و منتقد در چهارمین نشست تخصصی «شیرازه شعر» كه به همت دفتر شعر جوان برگزار گردید و به بررسی كارنامه شعری او اختصاص داشت ضمن معرفی بعضی از دفترهای شعر خود و خواندن شعرهایی از آنها، درباره تجربه های نوشتن خود اظهار داشت: شروع آشنایی من با شعر از راه ترانه های فولكلور و داستان ها و شعرهایی بود كه در كودكی می شنیدم و آغاز نوشتن من در دوران نوجوانی بود، هنگامی كه معلم های ادبیات خوش ذوق و اهل ادبیات داشتم.
او اضافه كرد: در ابتدای سال های نوجوانی، پدرم كتاب های شاهنامه فردوسی، كشكول شیخ بهایی، كلیات سعدی و دیوان پروین اعتصامی را برایم می خرید. در این میان، كلیات سعدی را بیشتر و بهتر درك می كردم و به مرور، لایه های شعری او برایم آشكار می شد. بعد از آن، با راهنمایی معلم هایی كه داشتم، با شاعران معاصر آشنا شدم و شعرهای شاملو به علت نگاه انسانی و اجتماعی قدرتمند، بسیار بر من تاثیر گذاشتند. از شاعران معاصر، به فروغ فرخزاد و سیاوش كسرایی هم علاقه مند بودم.
قربانعلی اظهار نمود: به نظر من، شعر در سرزمین ما با اندكی تسامح می تواند معادل فرهنگ قرار گیرد چونكه همه اجزایی را كه در تعریف فرهنگ می بینیم شعر هم برعهده گرفته است؛ نقش هایی مانند بازتاب وقایع تاریخی، بیان اسطوره ها، آرمان ها و شرح دادجویی و دادخواهی ها و شعر همواره در یك برابری با فرهنگ قرار داشته است.
او در بخش دیگری از سخنانش بیان كرد: كتاب «در ناتمامی خود» كه در سال ۷۷ چاپ شد، شامل شعرهایی از دوران نوجوانی و جوانی من است كه نگاهی روان شناختی داشت یعنی با رجوع به شعر تلاش می كردم خودم را بهتر بشناسم. در آن زمان با گروهی از دوستان شاعر آشنا شدم كه در شعر پیشرو و آوانگارد بودند و تلاش می كردند شعر را از نظر فرم و زبان متحول كنند. كم كم به این رویكرد و گرایش شعری علاقه مند شدم و یاد گرفتم كه غیر از علاقه به شعر، می توان به آن كمك كرد كه به چیزی بیشتر از آن چه بوده، برسد و به میراثی افزون تر برسد. از كتاب «در ناتمامی خود» تلاش كردم مسیر شعرم را به این سمت متمایل كنم و به این ترتیب، در كارهای بعدی به این جریان نزدیك تر شدم.
این شاعر در ادامه اظهار داشت: این كتاب از جانب شاعران و منتقدان آن زمان مورد استقبال قرار گرفت و نقدهای زیادی بر آن نوشته شد و در عین حال كه اغلب منتقدان نگاه مثبتی به آن داشتند اما با عنایت به جریان جاری شعر، این كتاب را دارای ظرفیت بالاتری می دانستند كه به آن پرداخته نشده و معتقد بودند كه می توانست بهتر از آن باشد.
قربانعلی اضافه كرد: در كتاب «راه به حافظه جهان»، علاوه بر رویكردهای روان شناختی، نخستین نشانه های تمایل من به فرم های تازه تر بروز پیدا كرده است. در این كتاب تلاش كردم تركیبی از نگرش خود و توجه به آن چه در دنیای شعر آن روزگار اتفاق می افتاد، عرضه دهم. كتاب «به وقت البرز» كتاب خوش اقبالی بود و بسیار مورد توجه منتقدان قرار گرفت و حدود ۳۰ نقد بر آن نوشته شد. در كتاب «كوك تهران» هم شعرهابه ترانه های قدیمی ارجاع دارند كه در خاطره همه ما جایگاه ویژه ای دارند.
این شاعر افزود: هنگامی كه كتاب «بر دریا قدم می زنم» چاپ شد، تحت تاثیر متون قدیم همچون «تذكره الاولیا»ی عطار بودم و مدت زمانی طولانی آثار او را مطالعه می كردم. فضاهای این كتاب حسی تر هستند و برخلاف شعرهای گذشته ام، عواطف بیشتری را در شعرها بازتاب داده ام.
او اظهار نمود: امروز دوباره به فضای آكادمیك دانشگاه برگشته ام. آن چه نظرم را بسیار جلب كرده این است كه استادهای بسیاری هستند كه از جان و دل برای حفظ زبان و ادبیات زحمت می كشند اما آن گونه كه باید نامی از آنها برده نمی گردد و و اگر فرصتی دست می داد دوست داشتم به دنبال این چهره های ادبی بروم و آنها را معرفی كنم.
از مهرنوش قربانعلی تابحال این آثار انتشار یافته است: «درناتمامی خود» (نشر توكا/ ۱۳۷۷)، «راه به حافظه جهان» (نشر نگاه سبز/ ۱۳۸۰؛ چاپ دوم نشر الكترونیكی صحنه ها در سوئد/ ۱۳۸۷)، «تبصره» (نشر آرویج/ ۱۳۸۳)، «به وقت البرز» (نشر آهنگ دیگر/ ۱۳۸۶)، «كوك تهران» (نشر آهنگ دیگر/ ۱۳۸۸)، «شهروند افتخاری جهان» (نشرنصیرا/ ۱۳۹۲، چاپ دوم نشر آنیما/ ۱۳۹۵)، «بر دریا قدم می زنم» (نشر بوتیمار/ ۱۳۹۵)، «چشم انداز شعر معاصرایران ۱۳۸۰-۱۳۰۱» (نشر بازتاب نگار/ ۱۳۸۳)، گفتگو با منتقدان و صاحب نظران شعر امروز (گفت وگوهای مهرنوش قربانعلی با منوچهر آتشی، م. آزاد، مسعوداحمدی، علی باباچاهی، عبدالعلی دستغیب، محمدعلی سپانلو، عنایت سمیعی، سیدعلی صالحی، كامیارعابدی، مهرداد فلاح، محمودفلكی، شمس لنگرودی، محمود معتقدی و محمود نیكبخت).1397/12/03
12:52:55
5.0 / 5
4151
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
عطر و تن
atrotan.ir - حقوق مادی و معنوی سایت عطر و تن محفوظ است

عطر و تن

عطر و اودکلن و لباس مردانه و لباس زنانه